Jak na ...

Barevná typologie aneb Jaké vybrat barvy?

Každý z nás je jedinečný. Každý z nás je výjimečný. Pro to, abyste se sami cítili dobře a působili příjemně i na své okolí, jak funguje barevná typologie. Jsou totiž barvy, které dají vyniknout vaší osobnosti a naopak barvy, které vaši osobnost potlačí. Jak toho dosáhnout?

Jednoduchý test: pokud si na jedinci všimnete výhradně jeho oblečení a jeho obličej si nepamatujete, došlo k přílišnému potlačení osobnosti takového člověka. Pokud si naopak pamatujete obličej, vlasy nebo jednání nějakého člověka, jeho oblečení nepotlačilo osobnost a barvy byly zvoleny vhodně.

Jarní typ

Existuje celá řada typologických rozdělení, ale ty hlavní zůstávají čtyři. Prvním z nich je barevná typologie jarní typ. Mají žlutavý nebo zlatavý základní tón. Vlasy jsou zlatavě plavé, medové, plavé jako len, červenavě plavé nebo zlatohnědé.

Ideálními barvami jarních typů jsou tyto odstíny: medová, slonová kost, meruňková, jemná světlá zeleň, fialkově modrá, broskvová, sytá korálová červeň nebo chrpově modrá. Nevhodnými barvami jsou černá a bílá a rovněž chladné odstíny.

Letní typ

Druhým druhem je barevná typologie letní typ. Barvy léta bývají chladné, ztlumené a měkké. Vlasy letních typů jsou popelavě plavé, šedohnědé, středě až tmavě hnědé nebo dokonce s mírným rezavým podbarvením.

Barvami letních typů jsou: chladná nebeská modř, pastelová zeleň, barva přírodní bílé vlny, vínově červená, namodrale růžová nebo modrozelená. Naopak nevhodné odstíny jsou bílá, černá a nažloutlé hnědé odstíny.

Podzimní typ

Pokud se hodíte k podzimu, bude vaše barevná typologie podzimní typ. V takovém případě se k vám hodí jasné, teplé a zemité tóny. Vaše vlasy jsou většinou rezavé nebo alespoň leskle narezlé, kaštanové, měděné nebo červeně plavé.

Vhodnými barvami pro podzimní typy jsou: zlaté a zemité tóny, smetanově nebo sněhově bílá, oranžová červená, sytě meruňková, lahvová zelená, petrolejová, kukuřičná žluť nebo rezavá barva. Vyhýbat by se naopak měli studené světle růžové, jakýmkoli modrým odstínům nebo křiklavým barvám.

Zimní typ

Posledním rozdělením je barevná typologie zimní typ. Ideální je vždy modravý podtón. Vlasy zimních typů jsou většinou tmavé – černohnědé, černé, šedé nebo oříškově hnědé.

Vhodnými barvami jsou tyto: ledově modrá, stříbřitě šedá, ledově růžová, černá, sněhobílá, sytá modř, jasná červeň, citrónová žluť nebo jedlová zeleň. Naopak nevhodné jsou oranžové nebo modré tóny se žlutým nádechem.

Barevná typologie osobnosti

Barevná typologie osobnosti popisuje základní vlastnosti, chování, rozhodování nebo povahové rysy jednotlivých lidí a to za účelem poznání sebe sama a zlepšení vztahů se svým okolím. Své uplatnění nachází v prodeji a obchodu, při vedení lidí v kolektivu nebo v marketingu.

Základní barevné rozdělení osobnosti je na červenou, zelenou a modrou. Červený typ jsou lidé dominantní, aktivní a energetičtí. Rozhodují se pocitově a velmi rychle. Jsou orientováni na výkon, jsou soutěživí a rádi experimentují.

Zelený typ osobnosti jsou lidé velmi přátelští, kteří považují vztahy s druhými za svou prioritu. Jsou kontaktní, společenští a vyzařují navenek sympatie. Upřednostňují přímý kontakt, milují tradice a jsou konzervativní.

Modrým typem osobnosti jsou perfekcionisté a analytici. Milují věcnost a racionálnost rozhodování. Emoce u nich nemají moc prostoru. Jsou spíše plaší, milují návody. Největší strach mají z kritiky od druhých.

Přečtěte si také o nejlepších historických filmech nebo o nejlepších aplikacích na fotky.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *