Kultura

Top 10: Nejlepší historické filmy

Rádi byste se koukli na nějaké historické filmy, ale nevíte, které vybrat? Tak tady je top 10 nejlepších.

Schindlerův seznam

Náš seznam nemůže začít ničím jiným než tímto americkým dramatem, které dokázalo věrně přiblížit holocaust i těm, kteří ho nezažili. A naopak ti co jej prožili, o tomto filmu prohlásili, že je to první opravdový film o holocaustu.

Steven Spielberg si za námět vybral skutečnou leč kontroverzní postavu německého obchodníka Oskara Schindlera a jeho továrnu, díky které se mu podařilo zachránit více než tisíc polských Židů.

Autentický černobílý snímek doplňuje nádherná hudba z pera Johna Williamse.

Tento film patří také do našeho výběru nejlepších filmů podle skutečné události.

Titanic

Titanic snad ani netřeba představovat. Film ověšený několika Oscary je hitem už od 90. let, kdy vstoupil do kin.

James Cameron zpracoval příběh nejluxusnější lodi 20. století a jednu z největších lodních tragédií. Ale pozor, na své si přijdou nejenom námořní nadšenci. Protože co by to bylo za velkofilm bez romantické zápletky? Takže kromě studených vln Atlantiku se nechte unášet i romantickým příběhem Jacka a Rose.

Pearl Harbor

Historické filmy se často obracejí do válečných let. Ani v případě filmu Pearl Harbor tomu není jinak.

O tom, jak USA vstoupily do 2. světové války, ale také o tom, co je víc – láska nebo kamarádství? Zatímco Japonsko útočí na havajský přístav, svádí svoji vnitřní bitvu i dva kamarádi – Rafe a Danny. Od dětství nerozlučnou dvojici rozdělí až láska k jedné ženě.

Zachraňte vojína Ryana

I pod tímto snímkem je podepsaný režisér Steven Spielberg. Svoji pozornost opět věnuje válečným událostem, tentokrát se podíváme na závěr 2 sv. války.

Nebojte se nebude to jen o válečných hrůzách a utrpeních. Jak už název napovídá, tak hlavním úkolem je najít vojína Ryana, který jako jediný ze 4 bratrů válku přežil. O jeho nalezení se pokouší kapitán Miller a jeho prapor.

Králova řeč

Zůstaňme ještě chvíli na pozadí 2. sv. války a přesuňme se do Velké Británie. Právě zde abdikoval král Eduard VIII. Jenže další král v pořadí trpí vadou řeči, koktavostí. Může si takového panovníka země dovolit?

Do pomyslného boje zasáhne králova žena. Ta svému muži sežene poněkud výstředního logopeda. I přes těžké začátky se mu nakonec budoucího panovníka dovede přivést k jeho životně důležitému projevu.

Dánská dívka

Manželský život dvou malířů, Einara a Gerdy, je na první pohled zalitý sluncem. Einar je na počátku 20. století uznávaným umělcem. Má vše, co si může přát – slávu, uznání i podporu své krásné ženy. Tak kde je chyba?

Gerda se snaží také prorazit do uměleckého světa. Jednoho dne svého muže požádá, aby ji seděl modelem, ovšem v ženském baletním oblečení. Tato událost odstartuje kolotoč změn, které EInara i Gerdu dovedou na zcela jinou cestu.

Šarlatový a černý

Píše se rok 1943 a celý svět je ve válce. Ostrovem míru na rozbouřeném moři je neutrální Vatikán, kam prchají tisíce lidí. Jim se snaží pomoci místní kněz Hugh O´Flaherty.

O´Flaherty se spolu se svými přáteli snaží zajistit bezpečí přicházejícím uprchlíkům. Vše jde relativně dobře až do chvíle, kdy na místo policejního velitele Říma nastoupí Herbert Kappler.

Život je krásný

Ve všem se dá najít něco dobrého, i ve válce. O tom vás přesvědčí film Život je krásný.

Číšník Guido získal lásku svého života, se kterou vychovává milovaného syna. Nyní stojí před nejtěžším úkolem. Jak před synem skrýt skutečnost koncentračního tábora, kam jsou spolu posláni? A tak se zrodí nápad celou tuto hrůzu převést do hry.

Obecná škola

Že i v Česku máme kvalitní filmy, o tom není pochyb. Mezi zlatou klasiku patří jistě i Obecná škola.

Scénárista a herec v jednom Zdeněk Svěrák se vrací do poválečných let. Prostřednictvím desetiletého Edy máme možnost poznat tehdejší Československo.

Nostalgický příběh vypráví o nově nabité svobodě, ale také jedné obyčejné rodině, které vstoupí do života svérázný učitel Igor Hnízdo.

Noc na Karlštejně

Nejlepší historické filmy uzavírá česká hitovka, která nezklame v žádné době. Jeden z prvních českých muzikálů, ze kterého určitě znáte každou píseň a repliku.

Filmová adaptace podle knižní předlohy Jaroslava Vrchlického nás přivádí na hrad Karlštejn, na kterém podle legendy nesměly přebývat ženy. Ale láska i zdi karlštejnské prolomí…

Pokud se vám článek líbil, tak se můžete podívat také na top výběr francouzských filmů nebo na nejlepší dobrodružné filmy z přírody.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
1
Trapas
1

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura