Jak na ...KulturaNávod

Tradiční zvyky, které se dodržují na Štědrý den

Zvyky na Štědrý den patří neodmyslitelně ke kouzlu Vánoc. Jak by měl celý sváteční den vypadat? A které zvyky se dodržují už po staletí?

Půst

No a když to vydržíš až do večera, nepapat, tak uvidíš zlatý prasátko.“ To je nám všem známá věta z vánoční reklamy od Kofoly. Kde ale vzniká původ této tradice? Počátek hledejme ve středověku.

Podle našich předků bychom neměli jíst až do večera maso a postit se. Tradičním obědem bývá v mnoha rodinách „Kuba“ – pokrm z krup s houbami a česnekem.

Půst ale nemusíte držet jen na tento sváteční den, má nespočet benefitů pro naše tělo po celý rok.

Když se celý den postíme, uvidíme zlaté prasátko.
Zlaté prasátko. Zdroj: Drevenevanoce.cz

Během Štědrého dne se dodržují následující tradice:

Lití olova

Tento zvyk slouží k věštění budoucnosti. Dnes jsou ke koupi sady na lití olova, které obsahují vše potřebné, kromě lavoru s vodou.

Když nad plamenem olovo rozehřejete, vlijte ho do vody. Následně se snažte zjistit, co vám tvar připomíná. V sadě naleznete k tvarům vysvětlení.

Krájení jablka

Kdo rozkrojí jablko tak, že tam bude hvězdička, bude se celý rok těšit dobrému zdraví. Naopak ten, který uvidí kříž bude nemocný či zemře.

Jablko krájejte kolmo ke stopce.

Zvyky na Štědrý den - krájení jablka
Krájení jablka. Zdroj: Living.iprima.cz

Pouštění lodiček

Na tento zvyk stačí lavor s vodou, skořápky ořechů a malé svíčky. Každý člen rodiny má svoji skořápku a sleduje, jak jeho „lodička“ pluje.

Ten, jehož skořápka vydrží nejdéle plout a svítit, bude mít dlouhý a šťastný život. Komu pluje lodička do středu lavoru půjde příští rok do světa. Pokud pluje ke kraji lavoru je to znamení, že zůstane doma.

Zvyky na Štědrý den - pouštění lodiček.
Pouštění lodiček. Zdroj: Jenzeny.cz

Házení střevícem

Tato vánoční tradice se týká svobodných žen a dívek. Vezmou si střevíc, otočí se zády ke dveřím a botu hodí za hlavu. Pokud špička směřuje do místnosti znamená to, že další rok neodejde z domu. Jestli směřuje ven, čeká ji odchod z domova či svatba.

Štědrovečerní večeře

Při prostání štědrovečerního stolu dejte každému pod talíř šupiny z kapra. Značí peníze a po Štědrém dni si šupinu schovejte do peněženky.

Také se prostírá jedno místo u štědrovečerního stolu navíc. To je určené pro nečekaného hosta či jako vzpomínka na ty, kteří už s námi nejsou.

Menu této slavnostní večeře se většinou skládá z rybí polévky, kapra a bramborového salátu. Dejte si pozor, aby nikdo při jídle nevstal od stolu. To prý přináší smůlu, proto vše přichystejte na stůl.

Štědrovečerní večeře.
Štědrovečerní večeře. Zdroj: Pixabay.com

Kromě odchodu od slavnostní večeře přináší také smůlu praní prádla v tento den.

Půlnoční mše

Mše je vrcholem celého Štědrého dne. Začíná oslava narození Krista a zpívají se koledy.

Půlnoční mše v kostele.
Půlnoční mše. Zdroj: Pixabay.com

Zvyky na Štědrý den byly pro naše předky velmi důležité a nedali na ně dopustit. Proto i vy si zpříjemněte vánoční čas se svoji milovanou rodinou těmito společnými chvílemi.

Šťastné, veselé a hlavně pohodové svátky!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *