Zdraví

Proč je pro naše tělo důležitý jód a jak ho jednoduše doplnit?

Lidské tělo je impozantní „stroj“, který si spoustu důležitých látek dokáže vytvořit sám. Neplatí to však vždy, a proto je nezbytné některé složky suplementovat. Týká se to i jódu – prvku, na jehož optimálním množství závisí především činnost štítné žlázy. Proč se bez něj neobejdeme a jakým způsobem ho můžeme získat?  

K čemu jód slouží?                                                        

Kromě správné funkce štítné žlázy a metabolismu živin (tzn. cukrů, bílkovin a tuků) má jód pozitivní vliv na trávicí soustavu, intelekt (kognitivní funkce), a dokonce i sexualitu. Mimo jiné prospívá pokožce, vlasům, nehtům a zubům.

Ovšem pozor – stejně jako je tomu u ostatních prvků, tak i v případě jódu musíme dodržovat maximální doporučené množství. Jeho nadbytek vede k nadměrné činnosti štítné žlázy a s tím spojeným potížím. Za denní maximum se považuje cca 500600 µg.

Jak jód doplnit?

Jód se přirozeně vyskytuje v mořské vodě, a tak je ho snadné přijímat v potravě. Pokud neholdujete rybám, mořským plodům a řasám, zahrňte do svého jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce. Výčet vhodných zdrojů zahrnuje brokolici, polníček, hrách, mrkev, višně či třešně. Množství obsaženého jódu však vždy závisí na složení vyživující půdy.

Není-li množství jódu přijímaného v potravě dostačující, je vhodné prvek suplementovat formou kvalitního doplňku stravy. Horkou novinkou na poli výživových doplňků je lipozomální jód v tekuté formě, jehož hlavní výhody spočívají ve vysoké vstřebatelnosti (a tedy i využitelnosti), jakožto i ve snadném užívání. Jednoduše jej rozmícháte ve svém oblíbeném nápoji a vypijete.

Dobrou volbou je lipozomální jód Pure rituals. Kromě jódu obsahuje také slunečnicový lecitin, který zefektivňuje látkovou přeměnu lipidů a napomáhá ke správnému fungování jater. A stejně jako ostatní lipozomální produkty nijak nedráždí trávicí ústrojí.

Zkuste také článek o jojo efektu a jak se zbavit migrény.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví