Zdraví

Vše o výpisu ze zdravotní dokumentace

Měníte zaměstnání a váš nový zaměstnavatel po vás chce potvrzení o zdravotní způsobilosti? Na jakém podkladu vám ho lékař může vydat? A co když máte firemního lékaře? Může mu být váš výpis ze zdravotní dokumentace předán?

Kdo může o výpis žádat

O výpis ze zdravotní dokumentace může požádat pouze posuzovaná osoba neboli jen ten, o jehož zdravotním stavu dokumentace je – tedy vy. Jde o vaše zdraví a tudíž jsou všechny informace o vašem zdraví přísně chráněny zákonem jako osobní údaje.

Pokud zaměstnavatel vznese žádost o výpis ze zdravotní dokumentace, může jej ošetřující lékař vydat. Důležité je vědět, že by se tyto informace neměly dostat přímo k zaměstnavateli, ale jen k lékaři, kterého zaměstnavatel používá ke zjištění zdravotní způsobilosti.

Výpis ze zdravotní dokumentace cena

Kolik vás výpis bude stát? Od 1. dubna 2012 byla z rozsahu služeb hrazených pojišťovnou vyjmuta závodní preventivní prohlídka. Protože se jedná o úkon, který neproplácí zdravotní pojišťovna, může si lékař říct o částku uhrazující toto vyšetření a vydání následného výpisu. Je na uvážení každého doktora, kolik si za takový úkon vezme. Cena se ale běžně pohybuje v řádech několika set korun.
Nicméně platí, že úhradu za vydání výpisu ze zdravotní dokumentace platí ten, kdo takový výpis žádá – tedy v tomto případě váš zaměstnavatel. Prakticky to znamená, že si tuto částku u lékaře uhradíte sami ze svého a dáte to svému zaměstnavateli uhradit.

Výpis ze zdravotní dokumentace vzor

Pokud hledáte správný formulář pro žádost o Výpis ze zdravotní dokumentace, je nejlepší navštívit webové stránky vaší zdravotní pojišťovny. Tam byste zpravidla měli aktuální vzor najít. Protože se ale jedná v zásadě o stejný vzor, můžete jej dohledat i na samotném internetu a stáhnout si ho do počítače. Je ale potřeba ujistit se, že jde o aktuální verzi, nikoli starý vzor.

Výpis ze zdravotní dokumentace na počkání

I zde záleží na přístupu doktora. Protože si ale o výpis můžete požádat telefonem nebo mailem, má lékař zákonnou lhůtu 30 dnů, do které vám výpis musí předložit. Zpravidla to ale praktiční lékaři zvládají daleko rychleji a věc zbytečně neprodlužují. Proto požádejte svého ošetřujícího lékaře o jeho vydání na počkání.

Výpis ze zdravotní dokumentace online

Ačkoli v dnešní době získáte mnoho potřebných potvrzení formou online přes internet, například pomocí mailu nebo sociálních sítí, u výpisu ze zdravotní dokumentace tomu tak není. Musí vám ho osobně předat váš ošetřující lékař a to z ruky do ruky. Ukládá mu to zákon č.372/2011 Sb., který výslovně říká, že přes nechráněný email nelze dokumentaci předat. Možnou alternativou je poslání do datové schránky. To by se ale z lékařů trpící nedostatkem času stali úředníci a proto je nepravděpodobné, že by vám lékař vyšel vstříc.

Výpis ze zdravotní dokumentace platnost

Ustanovení paragrafu 42a odstavce 2 zákona o specifických zdravotních službách jasně stanoví, že výpis ze zdravotní dokumentace vydaný ošetřujícím lékařem má platnost nejdéle 90 dnů.
Pravidelné lékařské prohlídky v rámci zaměstnání jsou věcí, na kterou m zaměstnavatel právo. Přesto může být užitečně vědět, že se vaše lékařská dokumentace nebo výpis z ní nemají někde válet na firemním stole. Naopak jsou chráněny a je potřeba s nimi postupovat tak, aby bylo i nadále respektováno vaše soukromí. O všem byste tak měli vědět především vy. A rovněž jste to vy, kdo by ke všemu měl dát svůj výslovný souhlas.

Mohl by vás také zajímat článek: 6 způsobů, jak na dezinfekci respirátoru

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
3
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví