Jak na ...Nezařazené

Výpočet cla a DPH při dovozu z Číny a USA

Chystáte se objednávat zboží z Číny nebo USA, ale vůbec nevíte, jak je to se clem a DPH? Ze zahraničí sice pořídíte spoustu výrobků levněji než u nás, ale bojíte se, aby se vám to vůbec vyplatilo? Jak na výpočet cla a DPH při dovozu si přečtěte v tomto článku.

Jak na výpočet cla a DPH při dovozu

Pokud si objednáte zboží z některého ze států Evropské unie, cla ani DPH se bát nemusíte, protože se v těchto případech nevyměřují. Jakmile si objednáte něco ze třetích zemí, tedy ze zemí mimo EU, clo a DPH vám vyměřeno být může. Vždy ale záleží na typu zásilky a především na její hodnotě.

Zásilky osvobozené od cla a DPH

Jestli kupujete levnější zboží, je dost možné, že bude od cla a DPH osvobozeno. Pro osvobození od cla a DPH musí být úhrnná hodnota zásilky do 22 Eur.

Jak se vypočítá úhrnná hodnota:
ÚHRNNÁ HODNOTA = cena zboží + dopravní náklady

PŘÍKLAD: Jestliže si objednáte tričko za 15 Eur s dopravou za 5 Eur, úhrnná hodnota zásilky se rovná 20 Eur a tím pádem splňuje limit pro osvobození. Pokud si objednáte něco dražšího, například mikinu za 20 Eur, při dopravě 5 Eur bude úhrnná hodnota 25 Eur. V tom případě bude stanovená hranice překročena a budete muset zaplatit DPH.

Toto pravidlo má ovšem své výjimky, např. parfémy, tabák, tabákové výrobky a taky alkohol. Podrobnější informace najdete například na stránkách Celní správy, kde zjistíte mimo jiné, jak to funguje, pokud zboží obdržíte jako dárek, nebo si zásilky mezi sebou posílají fyzické osoby.

Výpočet cla a DPH dovoz balíček

Výpočet DPH při dovozu z Číny a USA

Jak je to s dražším zbožím? Na zásilky, jejichž cena se pohybuje nad 22 Eur, se vztahuje DPH. Tady se nebere v úvahu úhrnná hodnota, ale samotná cena zboží bez dopravních nákladů.

Jak se vypočítá výše DPH:
DPH = % sazba DPH x (cena zboží + cena přepravy + clo)

Pokud uvažujete, že začnete zboží ze zahraničí objednávat ve velkém jako přivýdělek, pak se nejspíš clu a DPH nevyhnete. Existují ale i jiné způsoby, jak rychle vydělat peníze na internetu.

Kdy se platí clo při dovozu z Číny a USA

Dovoz zboží z Číny a USA je zatížen kromě DPH i clem, pokud cena zboží převýší 150 Eur. Abyste si byli sami schopni předem vypočítat, jak vysoké clo budete platit, musíte nejprve znát kód zboží, pod kterým je zařazeno v celním sazebníku, od toho se pak odvíjí sazba cla.

Jak vypočítáte výši cla na vaší zásilce:
CLO = % sazba cla x (cena zboží + cena přepravy)

Některé položky jsou od cla osvobozeny, konkrétně jde o mobily, počítače, notebooky, fotoaparáty, parfémy a hudební CD. To, že jsou osvobozeny od cla ale ještě neznamená, že jsou osvobozeny také od DPH.

Výpočet cla a DPH dovoz doručovatel

Pomocníci při výpočtu cla a DPH

Teprve uvažujete, že si nějakou dražší zásilku z Číny nebo USA pořídíte? Zkuste si DPH a clo vypočítat předem, ať víte, co můžete očekávat a nejste nepříjemně překvapeni.

Pokud neznáte přesné zařazení zboží, výpočet cla a DPH při dovozu z Číny vám usnadní zjednodušená kalkulačka, která je online a zdarma. Zadáte do ní základní informace o typu zboží, ceně zboží a ceně přepravy a sama za vás v okamžiku spočítá výši cla i DPH.

Na internetu můžete najít také kalkulačku pro výpočet cla při dovozu z USA, kam opět zadáte údaje o zboží. Nedozvíte se z ní bohužel výši případného DPH, takže výpočet si musíte udělat sami podle vzorce výše.

Přemýšlíte nad tím, že si raději pro zboží do zahraničí zajedete sami, ale neovládáte jazyk? Podívejte se, jak se naučit rychle anglicky a získejte inspiraci na nejlepší knihy o cestování.

Jak probíhá vyměřování cla a DPH v praxi

Právní předpisy týkající se vyměřování cla a DPH při dovozu jsou složité a obsáhlé. Obsahují řadu výjimek a navíc se často mění. Proto je vždy dobré mít se ohledně dovozu s kým poradit.

Nejběžnější a nejjednodušší je, nechat se zastupovat v celním řízení někým, kdo vše potřebné vyřídí za vás. Nejčastěji to bývá Česká pošta, která má na svých stránkách přehledně popsaný postup, pokud očekáváte zásilku ze zahraničí.

Zjednodušeně vše probíhá tak, že nejprve obdržíte oznámení o příchodu zásilky. Následně udělíte plnou moc, aby vás Česká pošta nebo jiný subjekt, mohl zastupovat. Bude za vás komunikovat s Celní správou a po vás může požadovat upřesnění informací o zboží, případně různé dokumenty.

Teprve ve chvíli, kdy skončí celní řízení, vám doručovatel zásilku dodá. Při dodání si od vás vybere vyměřené DPH a clo. Počítejte také s tím, že zastupování v celním řízení je placená služba, takže si od vás doručovatel za toto vybere poplatek.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
4
Super
1
Nic moc
2
Trapas
4
Marta
Zajímám se o online marketing a psaní. Ze všeho nejraději ale běhám, čtu nebo koukám na seriály.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *