Kultura

3 aktuální výstavy, na které se vyplatí zajít

Zima je tady a s ní i sychravé počasí, které přímo vybízí zůstat někde v teple. Přesto se neschovávejte doma s knížkou nebo filmem, ale vyrazte ven. A co tam na vás čeká? Výstava. Následující tipy vás přesvědčí o tom, že výstava nemusí být nuda!

Výstava už dnes není taková, jakou si pamatujeme ze školních exkurzí – budova galerie, obrazy starých mistrů, hrobové ticho. I když ani tyto není třeba zatracovat a svého návštěvníka si také najdou. Přesto se dnes snaží kurátoři oslovit mnohem širší publikum a to ať už výběrem vystavujícího umělce, nebo prostory a interaktivitou.

Výstava č. 1.: The World of Banksy

Předchozí odstavec jasně dokládá následující výstava The World of Banksy, která představuje street artového umělce Banksyho. Že graffiti nejsou jen nevzhledné nápisy na stěnách budov a mostů, dokazuje tento britský umělec. Který, nutno dodat, patří k hlavním představitelům tohoto proudu, který ho proslavil téměř po celém světě.

Kdo je Banksy?

Jeden z nejgeniálnějších umělců nového století, vystupuje pod pseudonymem Banksy. V dnešní digitální době, kde se každý snaží proslavit a maximálně zviditelnit, zůstává Banksyho totožnost skrytá (i když i on se prezentuje např. na Instagramu). Identitu tají téměř 30 let a za sebe nechává mluvit svoji práci, která oslovila lidi po celém světě. Banksy se netají tím, že je kritikem globalismu, válek, konzumerismu. Tuto kritiku sarkasticky přenáší do svých děl, která se vtiskla do očí nejednomu člověku.

Není to jen exhibice umělce, ale umění s přesahem. Zkrátka Banksy má dnes světu, co říct. Pro dnešní zkratkovitou dobu je to ideální. Žádné dlouhé statě, zprávy, prostě jen velké městské plátno, jehož význam pochopí každý. Projít se takovou venkovní galerií můžeme od ulic Londýna až po New York.

Banksy zkrátka táhne. Jeho umění zdobí soukromé sbírky zvučným jmen, jeho reprodukce se prodávají, jeho díla se sdílejí mezi lidmi. Anonymita mu navíc dodává punc tajuplnosti, která je pro diváka lákavá. Ač nepoznaný, zůstává Banksy jedním z největších uměleckých influencerů.

Poznejte Banksyho

Kde? V Praze. 115 děl představuje průřez tvorby tohoto pouličního umělce a to od počátku milénia až murály ze současnosti.

Náhody neexistují. Až na jednu a tou je místo výstavy. Jedná se o odsvěcený kostel sv. Michaela archanděla v Praze, kde v minulosti kázal jeden z největších kritiků společnosti, Jan Hus.

Návštěvník v kostele prochází mezi závěsnými obrazy nebo výjevy na vyříznutých zdech. Atmosféru navíc dokresluje videoprojekce. Výstava přitáhne teenagera a určitě přesvědčí i zarytého obdivovatele klasického umění.

Pro velký zájem se výstava prodlužuje až do 31. 12. 2021. A pokud byste přeci jen chtěli Banksyho před návštěvou poznat, podívejte se na dokument, který o něm jeho fenoménu byl loni natočen.

Výstava č. 2: Krásná práce

Že řemeslo má zlaté dno a stále platí heslo zlaté české ručičky se snaží dokázat projekt Krásná práce a na něj navazující pražská výstava Přehlídka živých řemesel a lidového umění Krásná práce.

Ať už jste řemeslník, nebo jen nadšený amatér, na výstavě se potkáte s tím nejlepším, co české, moravské a slezské řemeslné umění v současnosti nabízí. Ano v současnosti. Protože výstava ukazuje, že i dnes má řemeslo své místo a lze ho pojmout i moderně a přitom pokračovat v léty prověřených technikách a postupech.

Že řemeslo není mrtvé, dokazuje na výstavě třeba košíkářství, řezbářství nebo krajkářství. Kromě jiného uvidíte navíc i kolekci, která vznikla ve spolupráci řemeslných mistrů a designerů. Přehlídka děl je také prodejní, takže si domů můžete odnést vánoční ozdoby ze skleněných perel, keramiku, krojové opasky nebo modrotisk.

Organizátoři jsou si vědomi, že v dnešní přetechnizované době je potřeba tvořit rukama znovu na vzestupu. Svoje ruce tak zaměstnáte na zážitkových workshopech, kde si každý může nějaké to řemeslo vyzkoušet. A určitě si nezapomeňte poslechnout i nějakou tu přednášku nebo komentovanou prohlídku.

Výstava č. 3: Malý princ

I za hranicemi hlavního města lze najít zajímavou uměleckou výstavu. Tentokrát si udělejme výlet do Opavy. Právě sem se přesunula putovní výstava o malém chlapci se zlatými vlasy.

Jeden z nejpoetičtějších příběhů od de Saint-Exupéryho zpracovala ilustrátorka a animátorka Eliška Podzimková. Ta před dvěma lety odjela na Island a v této zemi nezemi pořídila fotografie, které dokreslila svými ilustracemi. Z knihy vznikla interaktivní výstava, kterou budou milovat nejenom děti.

Přírodní materiály jako mechy, lišejníky, nebo blikající světýlka vytváří kouzelný svět, kde návštěvníci zapojují všechny smysly. Abyste byli ještě více vtaženi do čarovné atmosféry, stáhněte si před návštěvou aplikaci, která vám díky vašemu telefonu celou zemi Malého prince rozpohybuje. Pro malé i velké návštěvníky je navíc připravena i řada dalších interaktivních překvapení.

Předchozí tipy jsou snad jasným důkazem o tom, že návštěva výstavy může být nevšedním nebo dokonce nezapomenutelným zážitkem. Tak kam se vydáte?

Přečtěte si také o pražských kavárnách nebo o tom, co je pin-up styl.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura