TěloZdraví

5 důvodů, proč používat přírodní kosmetiku

Má cenu kupovat přírodní kosmetiku? Není jednodušší sáhnout po té obyčejné? A o čem je vlastně řeč? Přírodní neboli bio kosmetika obsahuje čisté přírodní složky a její výrobní postup je pečlivě hlídaný.

Co je to přírodní kosmetika?

Ať už se jedná o pěstování surovin s důrazem na ekologické zemědělství či o výsledný výrobek, který se pyšní speciálním certifikátem. Při výběru byste si však měli dát pozor na takzvaný „greenwashing“ neboli zelený marketing. Pojmy jako „přírodní“, „bio“, „eko“ či „organické“ nejsou jasně zakotvené v zákoně a s rostoucí popularitou roste i počet firem, které toto označení zneužívají, aby si namastily kapsu. Při nákupu proto hledejte loga z odkazu uvedeného výše.

Certifikovaná kosmetika je dostupná i v klasických řetězcích drogerií a supermarketů, ale spíše v omezeném množství. Z toho důvodu se vyplatí zajít do specializované prodejny, lékárny nebo hledat na internetu (např. Biooo, Econea, Manufaktura), kde si určitě přijdete na své.

Pro koho je přírodní kosmetika vhodná?

Nezáleží na tom, jestli jste muž, nebo žena, ani kolik vám je let. Tento typ kosmetiky může používat úplně každý včetně malých dětí. Hodí se na všechny typy pleti. Snažte se vždy vybírat podle vašich potřeb a preferencí. Přečtěte si doporučení na obalu či v popisku výrobku a jestli váháte, poraďte se s odborníkem v drogerii či lékárně. Mezi produkty s certifikací najdete mnoho různých výrobků od mýdel přes sprchové gely, šampony, deodoranty, krémy, ale i dekorativní kosmetiku, menstruační pomůcky či prostředky na šetrný úklid domácnosti apod.

přírodní líčení
Přírodní kosmetika je šetrnější k vaší pokožce i k životnímu prostředí.

1) Šetrnost

Víte, jaký je největší orgán lidského těla? Kůže! Právě ona chrání organismus před mechanickými a tepelnými vlivy, ale i před různými druhy infekcí. Z toho důvodu si zaslouží náležitou péči. Přírodní kosmetika obsahuje vitamíny, rostlinné oleje, hydratační složky, minerály a antioxidanty, které jsou šetrné k vašim vlasům i pokožce.

2) Složení

Díky certifikátům víte, co na si na sebe mažete. Bio kosmetika neobsahuje toxické látky, které se běžně používají jako konzervanty či barviva. Právě tyto chemické přísady mohou mít při dlouhodobém užívání negativní dopady na naše zdraví například v podobě kožních alergií.

3) Životní prostředí

Za značkami přírodní kosmetiky stojí často silný příběh spojený s filozofií dané firmy. Obvykle se jedná o lidi, kterým je blízká ekologie a nechtějí svým byznysem škodit životnímu prostředí. Zaměřují se na férové výrobní podmínky s co nejmenším dopadem na přírodu, lokální produkci, recyklaci či redukci odpadu. Výsledné produkty jsou navíc bezpečné i pro vodní ekosystém.

4) Ochrana zvířat

Přírodní kosmetika není testována na zvířatech, takže si při nákupu můžete být jistí, že kvůli ni netrpěli žádní živí tvorové v laboratořích. Na obalech mají dané produkty speciální loga, mnohdy s obrázkem králíka (Cruelty Free, Leaping Bunny).

5) Dlouhodobý efekt

Bio kosmetika se hodí pro všechny, bez rozdílu věku a typu pokožky, včetně lidí s problematickou pletí i malých dětí. Její účinky sice nejsou znatelné už po několika dnech, ale při pravidelném používání si všimnete mnoha výhod. Vaše pleť bude zdravější, odolnější, méně podrážděná a bude stárnout pomaleji. Výsledný efekt si užijete delší dobu.

přírodní kosmetika
Hýčkejte své tělo přírodními produkty.

Tip: Věděli jste, že si přírodní kosmetiku můžete vyrobit i sami doma? Vyzkoušejte třeba levandulový olej, který se hodí na problematickou pleť.

Přírodní kosmetika

9

Výhody
 • šetrná
 • kvalitní složení
 • zdraví prospěšná
 • bez testů na zvířatech
 • ohleduplná k životnímu prostředí
Nevýhody
 • kratší trvanlivost
 • pomalejší nástup účinku
 • vyšší cena (ale existují různé cenové kategorie)
 • menší pěnivost (např. u šamponů, mýdel či sprchových gelů)

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana
Vášnivá cestovatelka, milovnice cizích jazyků a kultur a v neposlední řadě i začínající pisálek.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Tělo