Jak na ...Návod

9 rad, co pomáhá na popáleniny od slunce

Usnuli jste na sluníčku, a zapomněli jste se namazat? Pak vám přijde vhod několik našich rad, jak podráždění kůže zmírnit. Popáleniny od slunce nejsou nic příjemného. Jak zrudlou pleť zregenerovat? Zatočte se spálenou pokožkou!

Jak na spálená záda a ramena?

Za krásného letního dne sedíte na dvorku u knihy, ležíte na pláži nebo jdete na vandr, ale nemáte krém s ochranným filtrem proti UV záření. Co se stane? „Odměnou“, nebo spíše trestem vám může být rakovina kůže nebo bolest, při níž nelze ani usnout. To opravdu není příjemné, pokud se na prudkém slunci včas nenamažete opalovacím krémem. Naštěstí existuje několik způsobů, jak tělu ulevit od bolesti.

1) Studený obklad

Na záda si dejte mokrý ručník a přes něj tričko, které zastrčíte do kalhot. Při sezení přehoďte vlhký ručník přes opěradlo a opřete se.

Jak na spáleniny od slunce?
Jak na spáleniny od slunce?

2) Mokrý ručník do postele

Před spaním si do postele dejte suchý ručník a na něj mokrý, můžete přidat i kousky ledu. Prvních pár dní to bude zabírat; až se vám pokožka začne loupat, budete s tím muset přestat. Dostaví se svědění, takže pak už jen záda mazat.

3) Chladná koupel

Když už se vám stalo, že jste se spálili, co nejvíce se chlaďte. Koupejte se v rybníce déle než obvykle, třeba hodinu a půl. Často se sprchujte studenou vodou a dopřejte si chladnou koupel ve vaně. Samozřejmě nesmíte být uhřátí, například běžet maraton a pak hned prudce zchladit tělo ve vodě zcela jiné teploty, než jakou má vaše tělo. Voda by měla být chladná, ne však ledová.

4) Sprej na popáleniny od slunce

Jak ještě vyzrát na spáleniny od slunce? Co se osvědčilo, je zklidňující pěna Panthenol spray, kterou seženete v každé lékárně. Vitamíny B5 a E v něm obsažené obnovují poškozené buňky a hydratují pokožku.

Panthenol Spray
Jak na spáleniny od slunce?

5) Krém po opalování

Chladicí účinky má také krém po opalování. Ten se aplikuje bezprostředně po slunění. Pomáhá od bolesti a chrání pokožku před zničením.   

Jak na spáleniny od slunce?
Jak na spáleniny od slunce?

6) Pleťové mléko

Až to začne svědit, přestaňte chladit vodou. Pokožka se vám pak oloupe. V tuto chvíli musíte kůži promastit. Problém vám pomůže vyřešit tělové mléko.

7) Zklidňující mast

Nejlepší mastičky jsou bez alkoholu. Ten totiž způsobuje pálení, a toho se vy potřebujete zbavit. Využijte přípravky s aloe vera, měsíčkem, Indulonu a další výrobky, jež neobsahují alkohol.

8) Tvaroh, jogurt

Pokud nemáte kosmetické přípravky pro obnovu spálené kůže, můžete zajít do ledničky. Tvarohem či jogurtem stačí potřít podrážděné partie. Ale osobně bych tyto pochutiny raději snědla, pokud si tělo mohu namazat krémem, mastí či tělovým mlékem a chladit vodou. Je to ovšem na vás. 😊

Studené nápoje

Po podráždění sluncem je velmi důležité zvýšit příjem tekutin. Asi nemusím podotýkat, že chladných. Na to se nesmí zapomínat – chladit tělo nejen zvenčí, ale i zevnitř! Hydratujte organismus zevnitř pitím studených nápojů.

Proč je dobrá prevence?

Každé spálení pleti přispívá ke zvýšenému riziku rakoviny kůže. Vitamín D sice získáváme ze sluníčka, avšak není rozumné se mu vystavovat celý den. Zvláště v největším parnu bychom měli být ideálně ve stínu. Takže opalování ano, ale s mírou.

Pokud se rádi sluníte a chcete chytit nějakou tu bronz, příště více dbejte na správné opalování. Jste-li hodně bílí, nečekejte, že jedním opalováním vše napravíte. Vystavujte se slunci s rozmyslem, používejte opalovací krém a frekvenci slunění postupně zkracujte. Jestliže třeba vyrážíte na dovolenou na nějaký pěkný trek, prvních několik dní je opalovací mléko nezbytné. Poté už si pokožka na slunce zvykne a poutníci se již mazat nemusejí.

💡 Mějte na paměti: Když se potíráte opalovacím krémem, zvýšenou pozornost věnujte ramenům, zádům, obličeji včetně nosu a také ušním boltcům, na které se často zapomíná a slunce je sežehne.

Jak na spáleniny od slunce?
Jak na spáleniny od slunce?

A jak chránit hlavu? Kšiltovkou, kloboukem, šátkem a tím, že na prudké slunce nebudete vstupovat. Úpal nebo úžeh nejsou nic příjemného. Určitě nemusím připomínat, že je záhodno hodně pít, protože dehydratace může jednoznačně způsobit smrt. Také se ve vedru věnujte klidnějším činnostem, kterými rozhodně nejsou vytrvalostní běh nebo fotbal.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *