Nezařazené

7 divů světa, které stále oslňují svět

Lidé rádi tvoří seznamy TOP míst. Není to přitom žádná vymoženost dnešní doby. Plány vytvořit takovou TOP sedmičku se poprvé objevily už ve druhém století před Kristem a stáli za nimi Řekové.

Seznam 7 divů světa byl průběžně aktualizován a ustálil se až v renesanci a to na těchto 7 místech:

Maják na ostrově Faru

Ve své době byl tento maják nejvyšší budovou světa (měřil přes 100 metrů), bohužel podlehl několika zemětřesením a dodnes z něj zbyly jen podmořské ruiny. Na místě, kde kdysi stál, dnes najdeme pevnost Quaitbay – takže důvod zabookovat si letenku do Alexandrie se pořád najde…

Rhódský kolos

I Rhódský kolos měl svoje výškové prvenství: třicetimetrový Helius rozkročený nad přístavem byl nejvyšší sochou starověku. A stihl ho i stejný osud jako Alexandrijský maják: zničilo ho zemětřesení.

Dnes jeho existenci připomínají dva sloupy s daňky.

rhódský kolos

Mauzoleum

Gigantická hrobka perského satrapy a jeho manželky byla bohužel zničena zemětřesením. Zůstaly po ní jen základy a nový termín v našem jazyce pro označení velké hrobky.

Pokud byste chtěli toto místo navštívit, musíte se vydat do města Bodrum v dnešním Turecku.

Artemidin chrám v Efesu

Obří mramorový chrám se měl zapsat do historie jako vzor stavby v iónském stylu, místo toho lehl popelem a do dějin se zapsal jeho žhář – Hérostratos. Motiv činu byl prostý: Hérostratos se chtěl stát slavným. To se mu nakonec i povedlo, když historik Theopompos i přes zákaz zaznamenal jeho čin do své knihy Hellenica, pojem „hérostratovský komplex“ dnes zná celý svět.

Visuté zahrady Semiramidiny

Mělo se jednat o nejkrásnější a nejoriginálnější stavbu v Babylónu. Nikdo ale s určitostí neví, zda skutečně existovala a dohady panují i o její přesné lokaci. Ve 20. století sice německý archeolog Koldewey objevil na úpatí hory Kars pozůstatky zavlažovacího systému, přesto ale nebylo s určitostí potvrzeno, že se jedná zrovna o zahrady… Jejich existence tak prozatím nadále zůstává záhadou.

Socha Dia v Olympii

Obyčejná mramorový socha by se na seznam 7 divů as nezařadila… Tahle však byla z mramoru a zdobily ji drahé kameny a látky. Bohužel stejně jako všechny předchozí, ani tato pozoruhodnost se nedochovala. Vidět dnes můžeme jen Diův chrám, který kdysi zdobila.

Pyramidy v Gíze

Ačkoliv jsou pyramidy v Gíze nejstarší položkou na seznamu, dochovaly se dodnes jen ony. Paradoxní situace, že?

7 divů světa

Vzhledem k tomu, že 6 ze 7 divů světa neexistuje, se nyní docela silně nabízí otázka, zda má takový seznam smysl…

Že Bernard Weber si na ni odpověděl záporně, když vytvořil seznam Nových 7 divů světa, je jasné.

Nových 7 divů světa

Nový seznam vznikl v roce 2007 na základě ankety iniciované právě Weberem, ve které mohli hlasovat lidé z celého světa. Takže, i když má své kritiky, buďme upřímní: rozhodně je objektivnější než jeho starověký (nebo spíše starořecký?) předchůdce…

A jaká místa na něm najdeme?

Chichén Itzá

Pozůstatky obdivuhodné Mayské civilizace najdeme na poloostrově Yucatan v Mexiku.

Chichén Itzá, jakožto mayské město patří na seznam UNESCO. I když se na něm zub času podepsal, stavby jako Kukulkánova pyramida, Chrám válečníků, Obsrvatoř nebo Velké hřiště přitahují davy turistů dodnes.

nové divy světa

Socha Krista Spasitele

Jestli vás zaujal Rhódský kolos a vy litujete, že nemůžete jeho velkolepost obdivovat naživo, nesmutněte. Kristus Spasitel v brazilském Riu je úplně stejně vysoký. A bůh jako bůh, ne?

Najdete ho na vrcholu hory Corcovado.

ježíš v riu

Velká čínská zeď

Délka úctyhodných 21 196 km (započítáme-li odbočky) činí z tohoto opevnění světový unikát. Současnou podobu dala zdi dynastie Ming v 17. století, ale stavba probíhala již od 5. století před naším letopočtem. Svůj úkol ochránit Čínu před nájezdy Mongolů sice zeď splnila, ale invazi už zabránit nedokázala. Když ovládli Čínu, přestala mít zeď smysl, protože už nebyla na hranici země ale uprostřed.

Naštěstí nikdy nedošlo k jejímu zbourání, i když se o tom uvažovalo, a zeď je nyní neodmyslitelný symbol Číny.

velká čínská zeď

Machu Picchu

Toto incké město jako zázrakem uniklo ze spárů španělských conquistadorů, přesněji řečeno se do nich jako zázrakem nedostalo… Ukryté na úpatí hory Machu Picchu (díky které mimochodem získalo svůj název, protože původní se nedochoval) přežilo ničení a vykrádání a my tak jeho krásy můžeme obdivovat dodnes.

7 nových divů světa

Petra

Jordánsko sice nepatří mezi turisticky nejpopulárnější destinace, přesto se do něj ale vyplatí vypravit. Zvláště jestli chcete vidět jeden ze 7 nových divů světa…

Že Petra není jen obyčejné opuštěné město poničené zemětřesením, věděli dobře už beduíni, když se ho pokoušeli držet v tajnosti před světem…

Naštěstí pro nás se jim to nepodařilo, a tak krásu města vytesaného do pískovcové skály ve 3. století před naším letopočtem můžeme obdivovat i my.

divy světa

Tádž Mahal

Tádž Mahal nechal postavit císař Šáhdžahán pro svou manželku Mumtáz Mahal, která zemřela při porodu. Původně plánoval postavit totožný chrám, akorát z černého mramoru, i pro sebe, bohužel to nestihl – z trůnu ho totiž sesadil jeho vlastní syn Aurangzéb.

tádž mahal

Koloseum

Kdo by neznal Koloseum! Největší římský amfiteátr se stal neoddělitelným symbolem města, každodenně k němu míří stovky turistů.

Zatímco každý ví o nechvalně proslulých gladiátorských zápasech, fakt, že Koloseum svého času sloužilo jako kostel s hřbitovem a později jako obytné prostory, možná někomu zůstal utajený…

koloseum

Díky vzdálenosti je pro nás Čechy nejdostupnější památkou patřící na seznam 7 nových divů světa.

Plánujete, že se ke koloseu vypravíte i vy? Pak se vám určitě bude hodit článek o tom, jak ušetřit na výletě do Říma.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *