Jak na ...TěloZdraví

8 Tipů, jak rychle vystřízlivět

Alkohol je pro většinu lidí hlavní součástí každé události. Ať už si jdete popovídat s přáteli, odpočinout na pláž nebo shlédnout film, alkohol pro mnohé z nás nesmí na stole chybět. Nejprve Vám vypíšu, jak alkohol našemu tělu škodí, abyste si příště rozmysleli, zda se znovu opít. I když by Vám kocovina sama od sebe měla jasně naznačit, že alkohol Vašemu tělu škodí, tak musíte každý sám dojít ke spokojenému životu bez alkoholu. Pokud Vás kocovina právě postihla, přečtěte si, jak rychle vystřízlivět.

Jak vystřízlivět

Škodlivost alkoholu

Níže vypsané účinky alkoholu závažně a dlouhodobě ovlivňují zdraví člověka.

Poškození jater

Játra jsou orgánem podílející se na čadě funkcí v těle. Podílí se na detoxikaci a filtraci krve, výrobě žluče a metabolizace cukrů. Alkohol, který konzumujete, se dostane do krve a putuje do jater, kde se zpracovává.

Konkrétně alkohol poškozuje jaterní buňky, což způsobuje zánět a postupnou degradaci jater. To může vést k jaternímu onemocnění, jako je třeba tučná játra, alkoholická hepatitida a cirhóza jater.

V průběhu času může nadměrná konzumace alkoholu vést ke kumulaci tuků v játrech, což způsobuje zvýšení velikosti jater. Tento stav se nazývá tučná játra a může být předběžnou fází alkoholické hepatitidy a cirhózy jater.

Alkoholická hepatitida je zánět jater způsobený nadměrnou konzumací alkoholu. To může vést k poškození a smrti jaterních buněk. V některých případech se alkoholická hepatitida projevuje žloutenku, nevolností, zvracením a horečkou.

Cirhóza jater je stav, kdy se zdravá tkáň jater nahrazuje jizvami. Nadměrná konzumace alkoholu je jednou z hlavních příčin cirhózy jater. Tento stav vede ke zhoršení jaterní funkce, selhání jater a dokonce k smrti.

Dehydratace

Alkohol má na tělo dehydratační účinky, což znamená, že způsobuje nadměrnou ztrátu tekutin. Naše ledviny pracují na odstranění alkoholu z těla. Alkohol odstraňují z těla v moči, která odstraňuje i vodu z těla a krve. Alkohol stimuluje ledviny k produkování více moči než obvykle, tudíž odchází i více vody z těla a krve.

Poškození mozku

Alkohol může způsobit poškození nervových buněk v mozku a vést k problémům s koordinací, rozhodováním a pamětí.

Srdeční choroby

Nadměrná konzumace alkoholu může zvýšit krevní tlak a hladinu triglyceridů v krvi, což může zvýšit riziko srdečních chorob.

Poruchy spánku

Alkohol může narušit normální spánkové cykly a vést k problémům se spánkem.

Poruchy trávení

Alkohol může podráždit žaludek a střeva a vést k problémům s trávením a průjmem.

Psychické problémy

Nadměrná konzumace alkoholu může ovlivnit hladiny neurotransmiterů v mozku a vést k úzkosti, depresi a dalším psychickým problémům.

Poruchy imunitního systému

Alkohol oslabuje imunitní systém a zvyšuje náchylnost k infekcím a nemocem

Tipy, jak rychle vystřízlivět

 1. Pijte hodně vody
  Alkohol dehydratuje tělo, a proto je důležité ho hydratovat pitím dostatečného množství vody. Snažte se vypít alespoň 2-3 litry vody během dne plné kocoviny. Pití čisté vody Vám pomůže vystřízlivět.
 2. Jezte lehké jídlo
  Zkuste jíst lehké jídlo, které je snadno stravitelné, jako jsou třeba cereálie, toast, ovocné smoothie, nebo lehký kuřecí vývar. Vyhněte se těžkému jídlu, jako jsou mastné, smažené nebo kořeněné jídla. I když někteří tvrdí, že jim na kocovinu pomáhá právě mastné jídlo z McDonaldu, tak se stejně ještě víc zatíží Váš trávicí systém.
 3. Vezměte si vitamíny
  Alkohol ovlivňuje vaše tělo, a proto může být užitečné si vzít multivitamín nebo vitamín B, které vám pomohou zotavit se a regenerovat vaše tělo.
 4. Vyhněte se kofeinu
  Pokud si chcete dát kávu, zkuste ji vypít spíše později během dne, protože kofein zhoršuje dehydrataci. Pokud vypijete moc kávy, bude Vám ještě hůře a rozhodně Vám nepomůže vystřízlivět.
 5. Zlehka si zacvičte
  Procházka, jóga nebo jiná relaxační cvičení pomůžou zlepšit cirkulaci a uvolnit svaly ve Vašem těle. Vyhněte se však intenzivnímu tréninku, protože to Váš kocovinový stav ještě zhorší.
 6. Odpočívejte
  Pokud jste unavení, dejte svému tělu potřebný odpočinek. Zkuste si dát krátkou siestu nebo si prostě lehněte a odpočiňte si.
 7. Snažte se uklidnit
  Pokud se po konzumaci alkoholu cítíte úzkostně nebo máte návaly paniky, zkuste se uklidnit pomocí hlubokého dýchání nebo meditace. Pokud máte problémy se spánkem, zkuste použít nějaké relaxační techniky, které vám pomohou usnout.
 8. Vyhněte se dalšímu alkoholu
  Pokud se cítíte špatně, není konzumace dalších alkoholických nápojů správným řešením. Abyste se rychleji zotavili. Tím se následná kocovina ještě více zhorší.

V mém minulém článku si přečtěte, co pomáhá na bolest žaludku.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *