Podnikání

Co je investiční trojúhelník?

Dnes si povíme něco o návratnosti peněz, jak nejlépe investovat, ale především si představíme investiční trojúhelník a neminou vás ani tipy na online investice.

Investiční trojúhelník a jeho vrcholy – výnos, riziko a likvidita peněz

Představte si pravidelný trojúhelník, na jehož vrcholu svítí slovo výnos a zbylé dva se nazývají riziko a likvidita. Z těchto tří složek se skládá investiční trojúhelník. Pamatujte však, že nikdy to není tak jednoduché, že byste našli investiční možnost, kde by vám byly nakloněny zároveň výnos, riziko i likvidita. Pokaždé při vás stojí jen dvě složky, třetí mluví proti vám.

Výnosem se rozumí příjmy z investice. S těmi je spojené riziko a likvidita peněz. Čím vyšší výnosy chceme, tím větší riziko podstupujeme.

Likvidita je rychlost přeměny investice na finance. Odpovídá na otázku, jak rychle dokážeme investici proměnit na peníze. Čím je rychlejší přeměna, tím větší to představuje likviditu.

Existuje pravidlo, že při jedné investici nikdy nenatrefíte na současné splnění všech tří atributů investičního trojúhelníku – nebudete mít zároveň vysoký výnos, malé riziko a rychlou likviditu. Při investování do akcií tedy sice docílíte toho, že se investice během několika vteřin přemění na peníze a vydělat tím můžete nemalou částku, avšak riziko je to opravdu velké.

Při pronajímání nemovitosti si pravděpodobně přijdete na slušný výnos a moc tím neriskujete, ale likvidita je nízká – trvá delší dobu, než se najde nový vlastník a zaevidují ho do katastru nemovitostí. Avšak rozhodnete-li se investovat v rámci spořících účtů, téměř žádné peníze vám to nevynese, i když ostatní dvě položky investičního trojúhelníku se splní (příjem máte rychlý, riziko malé, avšak příliš nezbohatnete).

Jak vypočítat návratnost investice?

Nemáte peníze a co investovat? Inspirujte se zajímavými články o tom, jak je vydělat:

Investice
Pixabay.com

Investiční trojúhelník – příklad

Toaletní papír lidé potřebují po celý rok, a tak jejich prodejce bude mít příjmy z tohoto produktu stále. Jak je to ale s dušičkovými nebo adventními věnci? Ty se používají jen jednou za rok, a tak si na návrat investovaných peněz podnikatel musí počkat.

Investiční nástroje

Investičními nástroji se rozumí cenné papíry, určené k obchodování na kapitálovém trhu. Jde například o akcie a dluhopisy. Investiční životní pojištění sem nepatří.

Pravidla pro užívání investičních instrumentů vymezuje zákon o podnikání na kapitálovém trhu, zákon o cenných papírech, zákon o dluhopisech a zákon o kolektivním investování.

Investice online

Na internetu lze obchodovat s kryptoměnami.

Také můžete koupit nějaký zavedený web nebo na něj dát podnikateli peníze a z pasivních příjmů, které vám to vygeneruje, budete mít provize.

Vyzkoušejte investování v aplikaci Revolut.

Proč a jak nejlépe investovat peníze

Finance do něčeho vkládáme proto, aby se jejich hodnota nestala obětí inflace. Chceme zachovat kupní sílu peněz.

Lidé si obvykle zřizují spořící účet, kde jim díky úrokům poskytnutým uživateli bankou za finanční prostředky půjčené bance přibývá ročně několik málo procent přijatých úroků, jež kompenzují ztrátu peněz vlivem doby. Je to poměrně snadná a bezriziková cesta k rozumnému uložení peněz pro budoucnost. Stačí si tam jen pravidelně finance dávat. Své peníze můžete také vyměnit za dlouhodobý nehmotný majetek. To se vám bude hodit zejména, jste-li majitel firmy. V tomto případě se vám někdy bude hodit i investice do nových pracovních sil. Jaká investiční strategie je pro vás nejvhodnější, se musíte rozmyslet vy sami.

Často se také investuje do nemovitostí.

Jak na zhodnocení peněz díky termínovanému vkladu?

Do jakých akcií a kryptoměn investovat v roce 2021?

Investice
Pixabay.com

Investiční trojúhelník

Ať už se v životě rozhodnete investovat do čehokoliv, pamatujte na magický trojúhelník investování. Zvažte, jaká možnost investice je pro vás nejvhodnější. Pokud nemáte peníze, půjčte si je. Musíte mít ovšem jistotu, že je postupně vyděláte a včas vše splatíte.

Co je investiční víno?

Do čeho byste zaručeně měli investovat? Nejlepší a nejméně rizikovou investicí je investice do vzdělání. Tou totiž nikdy nic nemůžete zkazit. Právě seberozvoj je důležitou složkou osobnosti člověka. Učit se tedy cizí jazyky a nové věci všeobecně nemůže být nikdy na škodu.

Mrkněte také na náš článek Jak zlepšit hluboký spánek a regeneraci a jak na citace z internetu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *