TěloZdraví

Co je to ekoterapie? A provádí se v České republice?

Ekoterapie, známá také jako terapie přírodou nebo zelená terapie, je aplikovaná praxe nově vznikajícího oboru ekopsychologie. Jedná se o nový typ terapie, který pomáhá lidem zvládat psychické stresory a zlepšovat kvalitu jejich života. Ekoterapie vychází z přesvědčení, že lidé jsou součástí sítě života a že naše psychika není izolovaná nebo oddělená od našeho prostředí. A jaké druhy této terapie existují? To vše se dozvíte v článku.

Co si představit pod pojmem ekoterapie?

Ekoterapie je forma léčebné praxe, která zahrnuje pobyt v přírodě s cílem zlepšit duševní a fyzickou pohodu. Je založena na myšlence, že pobyt v přírodě může mít pozitivní vliv na duševní zdraví člověka, snižuje stres, úzkost a depresi. Zároveň zvyšuje pocit štěstí, uvolnění a celkovou pohodu.

Tento léčebný přístup kombinuje tradiční terapeutické techniky s venkovními aktivitami a zážitky, jako je například zahradničení, turistika a další aktivity v přírodě. Navíc ji lze také využít k podpoře povědomí o životním prostředí a povzbudit jednotlivce k tomu, aby se věnovali přírodě a chránili ji.

Co je ekoterapie? Zdroj: YouTube.com

Jak ekoterapie probíhá?

Principy ekoterapie jsou poměrně jednoduché. V podstatě jde o začlenění přírody do nějakého druhu duševního zdraví nebo terapeutické praxe. Jedním ze způsobů, jak se zapojit do ekoterapie, je setkat se s terapeutem venku, a ne v kanceláři.

Lze ji praktikovat individuálně nebo ve skupinách. Ekoterapie se přizpůsobuje konkrétním potřebám a preferencím člověka.

Může probíhat ve venkovském i městském prostředí, včetně parků, zahrad, farem a lesů. V závislosti na typu programu zahrnuje různé množství fyzické aktivity.

Jaké druhy ekoterapie existují?

Celkově existuje mnoho různých typů ekoterapie, z nichž každý má svůj vlastní jedinečný přístup a přínosy. Terapie přírodou zahrnuje terapii s pomocí zvířat, zážitky v divočině nebo zahradnickou terapii.

Zahradní terapie

Zahrnuje zahradničení a aktivity založené na rostlinách, které podporují duševní zdraví a pohodu. Může zahrnovat činnosti, jako je sázení, sklízení a péče o rostliny nebo prostě jen trávení času v zahradě.

Terapie s pomocí zvířat

Terapie s pomocí zvířat zahrnuje pobyt se zvířaty. Může to být venku na farmě nebo uvnitř s terapeutickými zvířaty, jako jsou psi nebo koně. Sezení může zahrnovat hlazení, krmení nebo ošetřování zvířat pod dohledem profesionálního terapeuta.

Lesní terapie

Tento typ ekoterapie, známý také jako šinrin-joku, zahrnuje pobyt v lese nebo jiném přírodním prostředí, který podporuje relaxaci a snižuje stres. Obvykle zahrnuje procházku nebo meditaci v lese zaměřením na pohledy, zvuky a vůně přírodního prostředí.

Zelené cvičení

Zelené cvičení jednoduše znamená, že se věnujete fyzické aktivitě a zároveň jste v přírodě. Může se jednat o jakýkoli druh cvičení v přírodě, například zahradničení, chůzi, běh, jízdu na kole/na koni. I když nemusí být nutně prováděna pod dohledem terapeuta, může nabízet terapeutické výhody.

Terapie v divočině

Terapie v divočině spočívá v ponoření se do přírody prostřednictvím táboření a pěší turistiky v divočině, přičemž se účastní výcviku a cvičení zaměřených na dovednosti přežití.

Provádí se ekoterapie v České republice?

V České republice existuje několik terapeutů a organizací, které se specializují na provádění ekoterapie, jedním z nich je například Eko art psychoterapeutický a vzdělávací institut. Existuje zde několik programů a aktivit, které pomáhají jednotlivcům využívat přírodu a prostředí pro jejich duševní zdraví. V České republice se můžete také přihlásit do kurzů ekoterapie a prohloubit tak vlastní spojení s přírodou a získat know-how.

Propojení s přírodou
Propojení s přírodou. Zdroj: Pixabay.com

Výhody ekoterapie jsou mnohostranné. Od snižování stresu, zlepšování nálady a relaxace až po podporu fyzického pohybu. Ať už se rozhodnete pro zahradní nebo zvířecí terapii, příroda vám nabídne prostor k prozkoumání, obnově a uzdravení sebe samých.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo