Péče o zevnějšek je v dnešní uspěchané době pro spoustu z nás samozřejmostí. Fyzický pohyb sám o sobě přispívá k psychické rovnováze, existují ale styly cvičení, které nám duševní pohodu pomohou navodit mnohem lépe než lopotný trénink na strojích v posilovně.
Jedná se o tzv. „body and mind cvičení“. Z anglického názvu je patrné, že jde o cvičení kladoucí důraz na propojení těla a mysli.
Mezi ta nejznámější patří bezesporu :
- Jóga
- Pilates
- Tchai-Ťi/Tai-Chi (počeštěný název)
Společným ukazatelem je důraz na vědomé dýchání a pomalé provádění cviků. Vítaným benefitem – účinkem cvičení je pružné tělo a zdravá mysl.
A teď se pojďme podívat na jednotlivé styly:
Jóga
Jóga je asi nejznámější. Pojem jóga zahrnuje pradávné učení o indických naukách, které nás naučí ovládat tělesné a duševní funkce. Kořenem slova je jho, dřevěná příčka spojující dvě zvířata, např. voly. V józe jde o obnovení spojení individuálního Já (Átmán) s universálním Bytím ( Brahman).
Jóga se cvičí formou asán. Asány – pozice jsou cviky, při kterých zaujmeme nějakou tělesnou polohu a v té určitou dobu setrváme. Nezbytné je správně pracovat s dechem a cítit se v dané poloze příjemně. Asány jsou ve spoustě případů odvozeny od přirozených pohybů a poloh zvířat, o čemž ostatně vypovídají i jejích názvy (kočka, pes, kobra). Obecně lze říci, že asány jsou to, co je z jógy nejvíce vidět a také k tomu odkazují (pozice stromu – je důležité stále růst, ale i mít kořeny).
Jóga se stala významným fenoménem moderní společnosti. Ta si ji uzpůsobila k obrazu svému. Typickým příkladem je power jóga spojující klasickou jógu s prvky aerobní aktivity. Efektivně se zapojují svaly celého těla a tvarují se problematické partie.
Cvičení Pilates
Sestava cviků, vyvinutá začátkem 20. století Josephem Pilatesem v Německu, Velké Británii a USA. Pilates zastával názor, že je možné přimět mysl k tomu, aby kontrolovala svaly. Jeho metoda posiluje tělo a zlepšuje jeho hybnost. Je vhodná po zraněních a úrazech. Zakladatel Pilates jako dítě nebyl fyzicky zdatný a trpěl na různé neduhy. Následkem toho vyzkoušel mnoho cvičebních programů známých v tehdejším Německu. To mu bylo inspirací při sestavování vlastního cvičebního systému. Uplatnil i zkušenosti z tzv. “ nápravného cvičení“ a „zdravotní gymnastiky“ propagované švédským teraupeutem Pehrem Henrikem Linkem. Pilates také používal cvičební stroje vyrobené pro tento účel.
Cvičení na těchto strojích je lépe proveditelné a zvládnou ho tak i úplní začátečníci na rozdíl od cvičení na zemí na cvičební podložce. Vychází z řízeného pohybu pramenícího ze silného středu těla.
Cvičení Tchaj-Ťi/Tai-chi
Původně čínské bojové umění měkkého stylu. V moderním světě si ho spoustu lidí oblíbilo jako způsob, jak zlepšit kvalitu života. Má unikátní zdravotní účinky, jenž sahají až ke kořenům prastaré čínské medicíny. Charakteristické pro jeho praktikování jsou pomalé a jemné pohyby v předepsaných postojích . Ty vedou k uvolnění svalstva a psychického napětí.
Zpočátku se učíme základní pozice a jejich jednoduché formy. Základní sestava cviků zahrnuje 37 pohybů. Jejich neustálým opakováním prohlubujeme a rozvíjíme koncentraci. Ta je potřebná pro naprostou pozornost, kterou musíme věnovat svému tělu a jeho pohybům. Cvičit se má tak pomalu, abychom byli schopni zjistit, v jakých pohybech jsme napnuti či málo koncentrovaní. Naučíme se dýchat do břicha, abychom dostali energii tam,, kde se jí nedostává. Odměnou nám bude vnitřní harmonie a celková relaxace.
A jaké cvičení si tedy vybrat? Na to neexistuje univerzální odpověď. Každému z nás vyhovuje něco jiného, nezbývá tedy, než si jednotlivé styly postupně vyzkoušet. Velmi obecně lze doporučit, pokud necvičíme často, Pilates. To, jak již bylo zmíněno, klade důraz na posílení středu těla. A posílený střed těla je zase důležité mít pro každého, kdo začíná s jakýmkoliv sportem.