Cestování

Dovolená vlakem po Itálii: Jak vše naplánovat a čemu se vyhnout?

Poznávání Itálie vlakem představuje úžasný způsob, jak procestovat tuto malebnou zemi. Na místa od romantických benátských kanálů po starobylé ruiny Říma se dostanete díky rozsáhlé a efektivní železniční síti, která pokrývá celou zemi a nabízí pohodlné cestování. V tomto článku se seznámíme s možnostmi cestování vlakem v Itálii. Zaměříme se na cenovou dostupnost, vlakové trasy a plánování cest.

Plánování trasy

Plánování dopředu vám nejen ušetří drahocenný čas, ale také umožní výrazně ušetřit náklady. Zajistíte-li si jízdenky na vlak předem, můžete využít atraktivních slev či akčních cen.

Pro začátek je dobré vědět, že v Itálii jezdí vysokorychlostní meziměstské vlaky a regionální vlaky. Mezi velkými městy, jako je Řím, Florencie, Benátky, Neapol, Milán a Turín, jezdí vysokorychlostní spoje. Dosahují rychlosti až 300 kilometrů za hodinu, jsou pohodlné, rychlé a představují nejlepší způsob cestování mezi italskými městy. To, že se dostanete do své cílové destinace rychleji znamená, že si připlatíte vyšší cenu za jízdenku.

Díky většímu počtu zastávek a pomalejšímu tempu jsou regionální vlaky v Itálii také mnohem levnější. Tyto spoje spojují menší města a obce a tak můžete objevovat skrytá zákoutí Itálie. Pokud se například chcete vydat do Cinque Terre jízda regionální železnicí je nejvhodnější.

Italské vlakové společnosti

I Itálii jsou dvě hlavní vlakové společnosti – Trenitalia a Italo.

Trenitalia

Společnost Trenitalia je vlastněna a provozována italskou vládou. Ceny se odvíjejí od 2 faktorů – cestovní třídy a flexibility jízdenky. Nejlevnější vlakové jízdenky se prodávají v předprodeji a neumožňují žádné změny ani vrácení peněz. Tyto jízdenky jsou známé jako jízdenky Super Economy.

Italo

Italo je soukromý italský dopravce, který se specializuje na vysokorychlostní vlaky. Služby a ceny jsou velmi podobné těm, které nabízí společnost Trenitalia. Opět si můžete koupit jízdenky přímo u společnosti Italo nebo online.

Hlavní vlakové trasy a stanice

Mnoho cestovatelů se vydává po klasické trase napříč Itálii, která začíná v Římě a pokračuje do Florencie nebo Neapole. Mezi další oblíbené destinace patří Milán a Benátky.

Hlavní trasy společnosti Trenitalia

 • Benátky – Padova – Boloňa – Florencie – Řím – Neapol – Salerno
 • Turín – Miláno – Boloňa – Florencie – Řím – Neapol – Salerno
 • Miláno – Brescia – Verona – Vincenza – Padova – Benátky

Hlavní trasy společnosti Italo

 • Turín – Miláno – Reggio Emilia – Boloňa – Florencie – Řím – Neapol – Salerno
 • Turín – Miláno – Reggio Emilia – Boloňa – Rimini – Pesaro – Ancona
 • Benátky – Padova – Boloňa – Florencie – Řím – Neapol – Salerno
 • Verona – Boloňa – Florencie – Řím – Neapol

Pokud cestujete na delší vzdálenost – například mezi Benátkami a Neapolí/Milánem a Sicílií – můžete zvážit využití lůžkového vlaku. V italských nočních vlacích jsou k dispozici různé druhy sedadel, lehátek a lůžek. Doporučujeme rezervovat si lůžkový vůz, protože budete spát v kupé s bezpečnostním zámkem a můžete si také lehnout.

Hlavní vlakové stanice

Cesta italským vlakem bude s velkou pravděpodobností začínat nebo končit na jednom z hlavních nádraží v zemi. Pokud si hodláte zakoupit jízdenky na italských rezervačních stránkách nebo v automatu na nádraží, musíte znát jejich italské názvy.

 • Řím – Roma Stazione Termini
 • Florencie – Firenze Santa Maria Novella
 • Neapol – Napoli Centrale
 • Benátky – Venezia Santa Lucie
 • Miláno – Milano Centrale

Nákup jízdenek

Při rezervaci jízdenek na vlaky v Itálii si pečlivě ověřte podmínky rezervace. Umožňuje typ jízdenky nějaké změny nebo zrušení? Nejlevnější jízdenky jsou často zcela nepružné a mohou mít po cestě mnoho zastávek. Porovnejte proto časy odjezdů, příjezdů a také názvy nádraží.Pokud jste si koupili jízdenky online stačí předložit rezervační číslo nebo ukázat potvrzení rezervace zaslaným e-mailem.

Mezi cestováním vlakem první a druhé třídy v Itálii není velký rozdíl. Držitelé jízdenek první třídy mohou očekávat trochu více místa a prostoru pro nohy, občerstvení a noviny. Ale v celé vlakové soupravě mají obě třídy WiFi připojení.

TIP! Děti do 4 let mohou cestovat zdarma (u společnosti Italo do 3 let), pokud sedí na klíně. Pokud pro ně chcete sedadlo, můžete zaplatit 50 % základního jízdného. Italské vlakové společnosti mají rodinné nabídky, kdy děti cestující s platícími dospělými osobami cestují zdarma.

Jak postupovat při cestě vlakem?

Přijďte asi 20 minut před plánovaným časem odjezdu. Kupte si jízdenku, pokud jste si ji předem nerezervovali. To lze provést prostřednictvím automatu nebo osobně. Pokud cestujete regionálním vlakem, musíte si jízdenku před nástupem do vlaku ověřit v přístroji na nástupišti (italsky partenze), jinak riskujete vysokou pokutu.

Co se stane, když dojde ke stávce vlaků? V případě stávky vlaků je v první řadě třeba vědět, že stávky jsou vždy předem naplánované, takže se nemusíte obávat, že by vás stávka překvapila. Následně můžete využít autobusové dopravy, která je v Itálii také kvalitní a navíc cenově dostupnější.

Tip na trasu vlakem po Itálii

Pokud máte volných 10 dní a chcete poznávat krásy Itálie, doporučujeme navštívit města jako je Milán, Benátky, Florencie, Řím a Neapol.

Trasa vlakem po Itálii
Trase vlakem po Itálii. Zdroj: Eurail.com

Milán 2 dny

Milán se nachází v severní části Lombardie a je ideálním místem pro začátek vaší cesty. Jakmile se zde ocitnete, nezapomeňte navštívit katedrálu Duomo či povečeřet ve čtvrti Navigli.

Benátky2 dny

Z Milána se vydejte na východ do romantických Benátek. Kromě návštěvy historického centra stojí za návštěvu i ostrovy Murano a Burano.

Florencie2 dny

Florencie, hlavní metropole Toskánska, je povinností pro všechny milovníky umění a architektury. Určitě si prohlédněte katedrálu Santa Maria del Fiore, most Ponte Vecchio a galerii Uffizi.

Řím3 dny

V Římě si prohlédněte Koloseum, vhoďte mince do fontány di Trevi, vychutnejte si pohled na umění v Sixtinské kapli a ochutnejte výborné tiramisú.

Neapol1 den

Z Říma se vydejte na jih do Neapole. Pokud vás vlaky unaví, navštivte neapolské přístavy a pevnosti.

Italské vlaky
Italské vlaky. Zdroj: Pixabay.com

Ať už obdivujete historické památky Říma, vychutnáváte si kulinářské speciality Florencie nebo prozkoumáváte malebné uličky Benátek, cestování vlakem vám umožní nasávat krásu a kouzlo Itálie vlastním tempem.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *