InternetKultura

Jaké jsou nejlepší survival hry na PC?

Žánr survival her neboli her o přežití boří žebříčky popularity napříč světovou distribucí videoher. Každý hráč si chce zkusit přežít v nehostinném prostředí (nejčastěji stiženém nějakou apokalypsou), když v reálu sedí pohodlně doma. Poslední roky byly co do videoher více než štědré. Díky smyslům vývojářů odzkoušených touhou přežít (pandemii) se žánr survival her rozrostl o pár pěkných kousků.

Souboj Playstation vs. PC (případně ještě Playstation vs. Xbox) trvá odnepaměti a asi nikdy neustane. Spousta hráčů si ale stále ráda zahraje videohru na starém dobrém počítači. A to dokonce i tzv. triple A hry (videohry tvořené početným vývojářským týmem s velkým rozpočtem). Proto vám tu předkládám sedmičku nejzásadnějších survival her, které si můžete zahrát (také) na počítači.

💡 Tip: Někdy není na škodu vstát od počítače a zahrát si třeba deskové hry.

Resident Evil 2

Žebříček kvalitních survival her musí začínat nějakým titulem z dílny Capcomu a jejich mistrovského díla s názvem Resident Evil neboli “zakořeněné zlo”. Druhý díl série rozhodně je top záležitostí na poli survival (zombie) žánru, proto se na něj podíváme zevrubněji.

Jako policejní elév jménem Leon S. Kennedy přijíždíte do Mývalího města (legendární Racoon City) na svůj první pracovní den coby člen RPD (Racoon Police Department). Aniž tušíte, že z obyvatel města jsou krvežízniví květákožrouti (no dobře, tak zombie). 

Po úvodní kolizi se jen tak tak dostanete do policejní stanice, kde se rozjíždí lehce detektivní příběh plný survival prvků. Vy se v obležení otravných zombíků, Lickerů a pana X pokoušíte přijít na to, co způsobilo tuto katastrofální zombie nákazu. A kam vede ta obří díra uprostřed města…že by do podzemních laboratoří, odkud to všechno pochází?

🎓 Zajímavost: Vývojářské studio Capcom v roce 2019 udělalo remake tohoto dílu, který oficiálně vyšel v roce 1998. Pokud tedy neholdujete původní grafice z osmadevadesátého, můžete si zahrát moderní předělávku 25 let staré hry. 

PC hra Resident Evil 2.
Resident Evil 2 hrajete za dvě hlavní postavy – Leona S. Kennedyho a Claire Redfieldovou.
Zdroj: https://store.steampowered.com

Outlast (1 a 2)

Hororové mistrovské dílo vyvinuté menším vývojářským studiem Red Barrels zabrnká na struny hráčovy příčetnosti. Protože toto je skutečná hra o přežití, jak ji známe ze Saw filmů. První díl vyšel už v roce 2013 a dodnes drží prvenství v seznamu nejděsivějších videoherních zážitků vůbec.

V prvním díle hrajete za investigativního novináře Milese Upshura, který se na základě e-mailu od neznámého člověka vydává prozkoumat starou psychiatrickou léčebnu Mount Massive Asylum. Ta se nachází odříznutá od civilizace kdesi v horách v Coloradu. Vaši hlavní postavu samozřejmě nenapadne nic rozumnějšího, než se na průzkum vydat v noci a samotná. A nejspíš i držící bobříka mlčení, takže o této výpravě kromě vás neví vůbec nikdo. Jakmile do léčebny vlezete oknem a všechny únikové východy se záhadně zatarasí, začíná nejhorší noční můra vašeho života.

Druhý díl s tím prvním vůbec nesouvisí, můžete si ho tedy zahrát samostatně, bez nutnosti znát jedničku. Opět hrajete za investigativního novináře Blakea Langermanna, který spolu se svou ženou Lynn putuje po havárii jejich vrtulníku arizonskou pouští. U toho vyšetřuje vraždu těhotné ženy známé jen pod jménem Jane Doe. Bohužel se ale dostanete do spárů naprosto vyšinuté sekty, co nemá problém stahovat lidi z kůže, obětovat neviňátka a ukřižovat kohokoli, kdo nesdílí její vizi konce světa. A to je teprve začátek hororové zvrhlosti toho nejbrutálnějšího kalibru.

🎓 Zajímavost: Po obrovském úspěchu Outlastu jedničky vydalo studio Red Barrels ještě DLC s názvem Whistleblower. Tam hrajete za onoho “neznámého člověka”, co na začátku hlavní kampaně napsal Milesovi Upshurovi kompromitující e-mail. 

Videohra Outlast 1 a 2.
Hlavním trademarkem her Outlast je zelený filtr kamery, kam nahráváte kompromitující materiál.
Zdroj: youtube.com

Resident Evil 7

Další masterpiece z dílny Capcomu a nový přírůstek do Resident Evil rodiny, tentokrát z pohledu první osoby, což byl ohromný krok kupředu. Survival prvky má opravdu velmi propracované, na což přicházíte v prvních čtyřiceti minutách hraní, které tak trochu zabrnkají na struny vaší příčetnosti – musíte se však rychle sebrat, protože hra o přežití právě začíná.

Hrajete za postavu obyčejného chlápka jménem Ethan Winters, kterému se před třemi lety záhadně ztratila manželka při “hlídání dětí”. Jen co si začnete po všech těch letech zvykat na myšlenku, že je vaše žena nejspíš mrtvá, najednou vám pošle e-mail odněkud z Louisiany a žádá vás, ať si pro ni přijdete. Což samozřejmě uděláte, protože jste její manžel…

Stačí, abyste na obří farmě rodiny Bakerových, odříznuté od okolního světa, strávili pár desítek minut, a pochopíte, do jakých trablů jste se právě dostali. Příslušníci Bakerovic famílie totiž nejsou mírumilovnými farmáři, co vás pohostí mlékem a čerstvě upečeným chlebem. Jsou to vyšinutí blázni, co vás chtějí u “rodinné večeře” nakrmit červy a uříznout vám všechny tělesné výčnělky. 

A to nemluvě o vaší milované ženě Mie, které tříletým pobytem v Bakerovic sklepě přepnula pojistka v hlavě a jen tak mimochodem vám v amoku uřízne celou levačku motorovou pilou. Na vás je tohle peklo přežít, ruku si spínkami nacvakat zpátky…a zjistit, co se to na té zpropadené farmě vlastně děje.

Resident Evil 7
„Mírumilovná“ Bakerova rodina, která vám ukáže, co to znamená (ne)být součástí rodiny.
Zdroj: games.tiscali.cz

Days Gone

Open world hra se zombie prvky, které NIKDY nevyjdou z módy, vám představí rozsáhlé prostředí postapokalyptického Oregonu stiženého rozsáhlou zombie nákazou. Z celého cípu “divošské” Ameriky zbyla jen mozkuchtivá monstra a pár stovek přeživších koncentrujících se v kempech a.k.a. uprchlických táborech, z nichž každý vede “vůdce” a stará se o přežití svých lidí.

Vy hrajete za rebelského driftera Deacona St. Johna, motorkáře a člena nejobávanějšího motorkářského gangu v celém Oregonu. Z toho po apokalypse zbyli pouhopouzí dva členové – vy a váš kamarád na život a na smrt, Boozer. V rámci přežití se z vás stává taková “holka pro všechno”.Děláte zásobovací výpravy, chráníte kempy přeživších před zombíky, lovíte anarchisty a bandity, obstaráváte léky a potraviny a vůbec čistíte to, co zbylo z Oregonu, od nepořádku.

V mezičase truchlíte po své ženě Sáře, kterou jste na začátku apokalypsy (před dvěma lety) naložili zraněnou do vrtulníku. Od té doby od ní nemáte zprávy, s výjimkou onoho řečeného vrtulníku, který samozřejmě najdete v troskách obydlených zombíky. Co se se Sárou stalo? Je doopravdy mrtvá, nebo existuje nějaká jiskřička naděje, že katastrofu mohla přežít? To se vydáváte na své motorce zjistit.

Videohra Days Gone
Tulák Deacon St. John uklízí americký Oregon od zombíků.
Zdroj: https://www.imdb.com/title/tt6795336/

💡 Tip: Dlouhodobé sezení u počítače nám ničí záda. Jak funguje ergonomie práce u PC?

Subnautica

Vývojářská společnost Unknown Worlds Entertainment vydala v roce 2014 dobrodružnou videohru s prvky survivalu s názvem Subnautica a kompletně zbourala všechny světové rekordy popularity, hratelnosti i originality nápadu. Žádná s předchozích (ani dalších) her nevyniká tak unikátním gameplayem, jako právě Subnautica, a právem se řadí k takovým skvostům jako je Bioshock nebo Soma.

Hned v úvodu hry vás postihne katastrofa, kdy ztroskotáte se svou vesmírnou lodí na neznámé planetě. Aby té smůly nebylo málo, brzy zjišťujete, že 90 % jejího povrchu je pokrytých vodou. Nemůžete pořád jen plavat, proto se musíte pustit do potápění a vydat se prozkoumávat hlubiny. Ty samozřejmě ukrývají velice cenné zdroje, které využijete k doplňování základních potřeb i vylepšování vybavení.

Ve hře ovládáte jediného přeživšího z havarované vesmírné lodi Aurora, Ryleyho Robinsona, který uvízl na oceánské planetě známé jako 4546B v Galaxii Andromeda. Cílem hry je prozkoumávat oceán a přežít v něm a pokud možno se nenechat sežrat podivnými oceánskými stvořeními – krabími olihněmi, žraloky, Ampeely, stalkery – nebo nebezpečnou flórou.

Videohra Subanutica
Celý gameplay se odehrává pod hladinou vody.
Zdroj: facebook.com

Frostpunk

Budovatelská strategie Frostpunk připravila hráčům několik bezesných nocí, když museli uvažovat nad tím, jak svou komunitu udržet co nejdéle při životě. Naprosto nehostinné podmínky pro život tomuto vyššímu cíli moc nepřispívaly, s čímž vývojáři 11 bit studios přesně počítali.

Štěstí při vás totiž nestojí od chvíle, kdy hru spustíte. Nastala totiž nová doba ledová (způsobená výbuchem sopky Krakatoa v roce 1886; to je mimochodem inspirace reálnou událostí z roku 1883, jejímž výsledkem byl celosvětový pokles venkovní teploty) a celou planetu pokryl led. Vy se stáváte vůdcem jedné z posledních frakcí přeživších a děláte všechno možné i nemožné, aby to tak i zůstalo a lidé vám přežívali.

Po celou dobu hry si lámete hlavu, jak svoje lidi nakrmíte a udržujte je v teple. Novou komunitu stavíte kolem “generátoru uhlí”. To ale neznamená, že máte palivo na topení jen tak beze všeho. Musíte si ho řádně vykutat. Dále řešíte zákony v komunitě i to, jakými pravidly se bude řídit. Lidé jsou samozřejmě od začátku hladoví, zmrzlí, zoufalí a nespokojení, což se postupem hry, kdy navíc bojují s psychickým nátlakem, nelepší. Pokud jim budete jen bezmyšlenkovitě dávat úkoly a hrát si na diktátora, vzbouří se a hra skončí nezdarem.

Videohra Frostpunk
Budujte komunitu a chraňte své lidi před hladem a mrazem.
Zdroj: steam.com

Chernobylite

Kombinace hry o přežití a hororového zážitku vám způsobí podivné šimrání v okolí žaludku. Protože prostě víte, že jste se ocitli v oblasti, kde nemáte co dělat. Pokud samozřejmě nechcete riskovat nemoc z ozáření a pomalou, bolestivou smrt. Jde o inspiraci skutečnými událostmi. Ve hře ovládáte postavu Igora, bývalého fyzika jaderné elektrárny v Černobylu, který prozkoumává její zakázanou zónu ve snaze najít svou (15 let pohřešovanou) snoubenku. 

Většina hry se točí kolem prozkoumávání zakázané zóny, shromažďování zásob a konfrontace se „stalkery“ a nepřátelským vojenským personálem. Hráč také musí činit zásadní rozhodnutí, která ovlivní nelineární příběhovou linii. Jakákoliv postava vám může v průběhu hry zemřít a hra končí. 

Hluboko v kontaminovaném prostředí také leží podivné nadpřirozené hrozby, kvůli „černobylitu“ vytvořenému z jaderných splašků. Můžete si užít naprosto realistický zážitek z prozkoumávání zakázaných oblastí Pripjati a Černobylu, protože vývojáři oblasti naskenovali a následně převedli do 3D.

Videohra Chernobylite
Zaručeně nejděsivější herní zážitek, protože víte, že je inspirovanými skutečnými událostmi.
Zdroj. alza.cz

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Internet