Kultura

TOP 7: Nejlepší deskové hry pro dva

Deskovky zabaví a rozvíjejí celou rodinu. Děti i dospělí zažijí spousty legrace a potrápí mozkové závity. Jaké deskové hry jsou nejlepší?

Deskovky k seznámení se i prohloubení vztahů

Že jsou deskové hry nejen skvělou zábavou, ale i prostředkem k tréninku mozku, o tom by mohly vyprávět celé rodiny, partneři i kolektivy dětí a dospělých. A pokud máte doma gamera, kterého nemůžete odtrhnout od počítače, vedení takového jedince k hraní deskovek je ten první krok k zlepšení jeho životního stylu.

Deskové hry se dělí na strategické, logické, postřehové a vědomostní. Kromě těch základních, které by měl znát každý (Člověče, nezlob se; Dáma) je tu i řada novinek, jež řádně prověří vaše smysly! Deskovky slouží také jako seznamovací hry k prolomení ledů. Některé vznikly z televizních soutěží (Co na to Češi?), ale já vám představím jen ty, jež důvěrně znám.

Využití deskových her je ovšem ještě širší. Můžete si je vzít na cesty po Česku i do zahraničí. Deskovkami se děti snadno zabaví také v autě. Více se o přínosech deskovek dozvíte v textu Jak nás rozvíjí karetní a deskové hry.

💡 Tip: Nevíte, kam na dovolenou? Inspirujte se naším článkem o nejhezčích místech v ČR na dovolenou s koupáním.

1) Člověče, nezlob se

Kdo by neznal deskovou hru Člověče, nezlob se! Hráči házejí kostkou a když jim padne číslo 6, mohou začít. Hodí ještě jednou a ujdou přesně tolik políček, kolik ukazuje kostka. Když jejich figurka obejde celý obvod, musí zakotvit v „domečku“. Kdo jako první zabydlí všechny čtyři figurky?

To je tedy ta klasická hra. Znáte ale deskovku Pojď si hrát? Taková hra funguje na stejném principu, jen místo obyčejné kostky s čísly zde figuruje kostka s motivy zvířátek Zdeňka Milera (1921–2011) a v hracích polích jsou obrázky. Krtečka, zajíce, ježka a další oblíbené postavy si nenechá ujít žádné dítě.

Člověče, nezlob se
Člověče, nezlob se

2) Česko

Tak schválně – kolik toho víte o České republice? To si každý školák i dospělý může vyzkoušet v deskové hře Česko, kde je pět témat, která se váží k našemu státu – od kultury přes přírodu a geografii až po historii. Ale aby to nebylo tak jednoduché, musíte házet kostkou, jež ovšem ne vždy přinese potřebné číslo.

3) Černé historky

Láká vás detektivní svět? Černé historky jsou plné tajemství a záhad! Jeden člověk si přečte historku z kartičky a poté ostatním nahlas přednese její část. Cílem této hry je zjišťovacími otázkami dospět k odpovědi na to, co se vlastně v příběhu stalo. Je důležité, aby hráči volili takové otázky, na které lze odpovědět jen „Ano“, nebo „Ne“. Lidé se tak učí logicky uvažovat a správně se vyjadřovat. Zažijí také pěkné napětí.

4) Dobble

Potrénovat postřeh lze při prestižní hře Dobble. Ta se dá hrát několika způsoby, z nichž nejznámější je tento: Na kulatých kartách jsou různé symboly. Kdo dříve vykřikne, který z nich je na obou kartách na stole, ten si danou kartu vezme. Vítězem je hráč s nejvyšším počtem karet po spotřebování celého balíčku.

5) Duch

Neméně chytlavá je postřehová hra Duch, při níž se také skvěle zabavíte. Tam nehledáte, co je stejné, ale naopak jiné. Musíte si zapamatovat základní barvu symbolů a na kartičce najít takový, který má odlišnou.

6) Dáma

Logická desková hra s černými a bílými kolečky se jmenuje Dáma. Proč právě tento název? Pokud totiž dorazíte z jednoho konce hracího pole do druhého, a nejste přitom přeskočeni protivníkovým kolečkem, stává se z vašeho políčka Dáma. A tou pak můžete skákat do všech stran a dělat více skoků naráz! Kdo přeskočí všechny soupeřovy „figurky“ dříve, aby vyhrál?

Dáma
Dáma

7) Osadníci z Katanu

Osidlovat nová území působí dobrodružně. Zahrajte si i vy na osadníky a kupujte suroviny a stavte cesty, vesnice a města v neobydlené pustině. Ostrov Katan čeká jen na vás. Hází se kostkou, pozor však na číslo sedm. To je totiž zloděj a hráči kvůli němu mohou přijít o cenné karty. Deskovka Osadníci z Katanu je strategická hra, která zabaví opravdu každého.

Další způsoby, jak zabavit děti

Věřím, že vám deskové hry přinesou radost, zábavu a poučení. Protože však deskové hry nejsou jediným vyžitím dětí ve volném čase, můžete se inspirovat také naším článkem o výběru dokonalé stavebnice.

Online deskovky

Pokud nemáte, s kým byste si deskové hry zahráli, zkuste nějaký web s online deskovkami, kde najdete jak ty tradiční, tak i například jen internetové. Vybírejte takové, které vás nějak obohatí a nejsou jen pro „zabití“ nudy. Bezduché střílečky či nesmyslné skákací hry vám smysly příliš nezbystří.

💡 Tip: Chcete si zahrát o peníze? Pak zkuste štěstí v Online Kasino hrách a rozmnožte své finance.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Kultura