Cestování

Co vidět a navštívit v Benátkách?

Benátky, jedinečné město, které se nachází na severu Itálie. Jsou známe nejen pro věhlasný karneval masek, ale také pro nespočet kanálů, po kterých plují gondoly se zpívajícími gondoliéry. Benátky mají zkrátka své nepopsatelné kouzlo. Je to tak kouzelné místo, že ten pocit, který vám předají, musíte zažít na vlastní kůži. Proto si dopřejte volno a ztraťte se na pár hodin v benátských uličkách.

Benátky jsou rozděleny do šesti čtvrtí, z nichž každá má svůj osobitý charakter. Největší smyčka Velkého kanálu obepíná San Marco, které se nachází v centru. San Polo, čtvrť řemeslníků, leží na druhé straně mostu Rialto, zatímco Dorsoduro, módní čtvrť s významnými uměleckými institucemi a rušnými náměstími, se nachází na druhé straně Velkého kanálu na jihu.

Santa Croce, Castello a Cannaregio, kde se nacházelo staré ghetto, se nacházejí na periferii. Mimo šest městských čtvrtí se můžete vydat vaporettem na některý z ostrovů, například na Lido, Murano, Burano nebo Torcello.

Na každém kroku narazíte na něco, co stojí za vyfotografování. Ať už vás vaše objevování zavede kamkoli, na Canal Grande a náměstí San Marco se budete snadno vracet. Právě kolem těchto dvou míst je soustředěna většina nejzajímavějších památek. Tak si je pojďme představit!

TIP! Při přípravě na dovolenou by vám rozhodně neměl chybět seznam důležitých věcí.

Bazilika sv. Marka

Bazilika svatého Marka, bezpochyby nejznámější kostel v Benátkách i na celém světě. Dříve byla soukromou kaplí dóžete a nyní ji zdobí poklady byzantského umění, které byly uloupeny a přivezeny benátskými loděmi po pádu Konstantinopole.

Zlaté mozaiky o rozloze 4240 metrů čtverečních, které zdobí kopule a stěny uvnitř, jen naznačují zlatem podložené mozaikové obrazy nad dveřmi na fasádě. Ty dodávají velkolepému interiéru obzvláště byzantský nádech.

Ale najdete zde i skvosty z jiných epoch, včetně pozdějších mozaik vytvořených Tizianem a Tintorettem.

Bazilika sv. Marka v Benátkách
Bazilika sv. Marka. Zdroj: Pixabay.com

Náměstí sv. Marka

Náměstí svatého Marka je místo, kde se všichni scházejí, procházejí, pijí kávu, zastavují se na kus řeči, setkávají se s přáteli a průvodci, nebo tudy jen procházejí cestou do práce či za zábavou. Důvodem je nejen jeho architektonická krása a i atmosféra.

V podloubích, která jsou ze tří stran orámována, se nacházejí elegantní butiky a kavárny. Můžete také vystoupat vrchol Torre dell’Orologio, kde dva „Maurové“ odbíjejí hodiny.

Oblíbená je také věž Campanile. Díky panoramatickému výhledu na Benátky a lagunu je velmi vyhledávaná turisty.

Námestí sv. Marka
Náměstí sv. Marka. Zdroj: Pixabay.com

Dóžecí palác

Jeho rozlehlost a elegance architektury je nepřehlédnutelná. Turisté žasnou nad velkolepostí paláce a jeho nákladnou výzdobou. Jsou zde zastoupeni všichni velcí benátští umělci včetně Tintoretta, jehož Ráj je největší olejomalbou na celém světě.

Procházka přes Most nářků do ponurých cel Prigioni, odkud Casanova nechvalně proslul, je však veřejnosti nepřístupná.

V Dóžecím paláci se často tvoří velké fronty na vstup, ale pokud si zakoupíte vstupenku Skip the Line, můžete tyto fronty přeskočit a prohlédnout si části paláce, které jsou pro běžné turisty nepřístupné.

Dóžecí palác
Dóžecí palác. Zdroj: Pixabay.com

Most Rialto

Most Rialto, který byl dříve jediným mostem přes Velký kanál, stojí na místě, kde kdysi stával Rivus Altus. Tento kamenný oblouk, který byl postaven v roce 1588, přibližně 150 let po zřícení předchozího dřevěného mostu, překlenuje dvě rušné ulice a dvojitou řadu obchodů.

Slouží jako rušná křižovatka v polovině kanálu a je oblíbeným místem, kde se turisté fotografují, pózují pro obrázky a pozorují nejrůznější lodě, které pod ním neustále proplouvají.

Na druhé straně mostu Rialto se nachází rušný trh s potravinami, kde Benátčané a kuchaři nakupují čerstvou zeleninu a mořské plody.

Most Rialto. Zdroj: Pixabay.com

Canal Grande

Canal Grande spojuje náměstí sv. Marka, most Rialto, železniční stanici a most z pevniny. Protíná centrum Benátek v mohutném oblouku tvaru obráceného písmene S.

Na jeho délce 3,8 km se klenou pouze čtyři mosty, ale na různých místech mezi mosty převážejí cestující tam a zpět zchátralé gondoly zvané traghetti. Díky nim si můžete užít plavbu na gondole za 2 eura, místo klasických 80 eur.

Každý, kdo o sobě tvrdil, že má v Benátkách nějaký vliv, se obvykle pohyboval v okolí Velkého kanálu. Před kanálem, kam přijížděla veřejnost, se tyčí velkolepá benátská gotická a raně renesanční průčelí paláců všech mocných rodů.

Canal Grande
Canal Grande. Zdroj: Pixabay.com

Židovské ghetto

Místní slévárně říkali Benátčané „ghetto“. Vzniklo v roce 1516, kdy bylo rozhodnuto, že všichni Židé ve městě budou bydlet na tomto ostrůvku. Brány byly v noci zavřené a hlídané a obyvatelé směli vycházet pouze ve dne.

V této části Cannaregio se dodnes nacházejí synagogy a muzeum, kde jsou vystaveny vzpomínky na život Židů od 17. století.

Na náměstí Ghetto Nuovo stojí památník z bronzových desek, který v roce 1980 zhotovil umělec Arbit Blatas a který uctívá památku obětí deportací v roce 1943.

Židovské ghetto
Židovské ghetto. Zdroj: Pixabay.com

Zahrada Giardino Papadopoli

Tento rohový park představuje malou zelenou oázu ve městě s omezeným množstvím zeleně. Tato skromná malá zahrada na rohu Canal Grande a Rio Novo sice nemá příliš velkou rozlohu, ale přesto poskytuje Benátkám značné množství zeleně.

Na toto místo se vydejte, pokud si potřebujete odpočinout od neustálého ruchu turistů.

TIP! Vyzkoušeli jste někdy sólo cestování? Proč se tento druh cestování stává čím dál více oblíbený?

Knihkupectví Acqua alta

Toto „nejkrásnější knihkupectví na světě“ se skládá z mnoha přeplněných místností, které jsou plné knih, map a dalších předmětů.

Kvůli neustálým záplavám jsou však všechny tyto krásné hromady umístěny ve vanách, voděodolných kontejnerech a v gondole v plné velikosti. Dokonce i název knihkupectví je výstižný. Acqua alta, v překladu „knihkupectví na vysoké vodě“.

Knihkupectví Acqua alta
Knihkupectví Acqua alta. Zdroj: Pixabay.com

Sklárna na ostrově Murano

Návštěva Benátek by nebyla úplná, kdybyste se neprojeli vaporettem přes lagunu do Murana, proslulé sklářské čtvrti.

V Muranu uvidíte prosklené výlohy a ateliéry, v nichž jsou vystaveny nejrůznější předměty od drahých uměleckých děl až po levné suvenýry z dovozu.

V Muzeu skla, které sídlí v Palazzo Giustinian, se nachází jedna z nejvýznamnějších a nejobsáhlejších sbírek benátského skla od dob Římanů až do 20. století.

Benátské sklo z Murana
Benátské sklo z Murana. Zdroj: Pixabay.com

Barevné domečky na ostrově Burano

Přestože je Burano od centra Benátek vzdáleno 40 minut jízdy vaporettem, vyplatí se tam jet. Burano je rybářská obec s pestře malovanými domky, která byla dříve proslulá výrobou krajek.

Při procházce kolem kostela Santa Caterina navštivte restauraci Trattoria Al Gatto Nero, kde se podávají čerstvé mořské plody a ručně vyráběné těstoviny.

Ostrov Burano
Burano. Zdroj: Pixabay.com

Pro návštěvu Benátek je nejlepší zvolit období jara nebo léta. Na přelomu podzimu a zimy se vám může stát, že budete chodit vodou vysokou až po kolena. Odvážlivce a nadšené turisty však tento nevšední zážitek může lákat!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *