Jak na ...NávodZdraví

Korona prázdniny: Manuál, jak žít 🦠

Toto zvláštní slovní spojení použila má 5ti letá dcera letos na jaře. Korona je něco, co je třeba přežít a prázdniny je třeba si užít. Tak to zkusme namíchat v nějakém dobrém poměru. Mapuji několik oblastí a nabízím pár tipů pro inspiraci.

Psychická pohoda

Pečujte o své duševní zdraví.

Co vás „nabíjí“? Hudba, kniha, příroda, sport, film, meditace? Každý den se alespoň chvilku, takové činnosti věnujte.

Jste-li v izolaci zkuste někomu zavolat a trochu si popovídat. Když jste naopak přesyceni, vyhledejte samotu. Odpočívejte a vyzkoušejte třeba nějakou meditaci. Lidé jsou v tomto období obecně náchylnější k vyhoření.

Všechno, co vám pomůže ke stavu spokojenosti se počítá. Jestli máte děti, tak mějte na paměti: Šťastná máma, šťastné dítě.

Jakou komedii byste doporučili svému kamarádovi? Tak tu si dnes večer pusťte i vy.

Buďte spolu

Čeho jste součástí? Rodiny, party přátel, sportovního týmu, školní třídy nebo hudební skupiny. Buďte s nimi ve spojení. Když to nelze fyzicky, můžete si spolu zavolat ať už přes telefon nebo přes počítač.

Když k tomu zapnete kameru bude to fajn. Jestli ještě nemáte skupinu přes nějaký komunikační kanál, určitě si jí založte. Můžete pak spolu sdílet slova, fotky i videa. Zkuste si třeba udělat nějaké pořadí a každý až bude na řada pošle ostatním třeba vtip, nebo vzkaz.

Až příště půjdete okolo pošty nakupte známky na pohledy a dopisy. Doma s dětmi napište a nakreslete vzkaz, který při procházce vhoďte do nejbližší poštovní schránky. Váš počin jistě vykouzlí úsměv na tváři, tomu, komu jste dopis adresovali.

Denní režim

Někomu vyhovuje chaos a jinému zas struktura dne dodává pocit bezpečí a jistoty.

Školáci, kteří mají online vyučování a ti kteří musí fyzicky do práce mají denní režim částečně daný. Ti kdo, ale nemusí být někde v přesný čas můžou mít s udržením denního režimu potíže.

Vše začíná ránem, a pro uchování struktury je třeba vstát v nějakou pro vás rozumnou dobu a pak následovat další činnosti jako je hygiena, snídaně, učení nebo hraní, společný oběd, pobyt na čerstvém vzduchu, večeře, hygiena, spánek.

Jste spokojeni s tím, jak probíhá váš den, nebo byste rádi něco změnili?

Daří se vám hospodařit s časem?

Společné aktivity

Už jste asi stokrát stavěli bunkr, hráli si s kostkami, legem, kreslili, tvořili?

Nevíte, co byste mohli s dětmi dělat? Inspiraci hledejte na internetu. Tam můžete vyhledat aktivity vztahující se k podzimu, nebo Vánocům.

Společná činnost jako je vaření je fajn, ale jen pokud vás přítomnost dětských rukou u kuchyňské linky znervózňuje.

Jestli máte děti, které si chvíli hrají sami nebo se sourozenci, nechte je si hrát.

A jestli děti školou povinné dělají do školy něco, u čeho jim nemusíte asistovat, využijte čas, kdy vás nezbytně nepotřebují pro sebe.

Kdy jste naposledy hráli člověče nezlob se nebo prší?

Strava

Co zkusit nějakou změnu. Jiné zpracování, jinou konzumaci. Nějaké ovoce zkuste odšťavnit, jiné nastrouhat. Jednoduchá a chutná kombinace je nastrouhaná mrkev s jablkem. Nebo kuličky hroznového vína napíchejte na špejli, jako když navlékáte korálky. Děti to bude bavit tvořit i konzumovat.

Podzim a zima je vhodný čas na to prohřát tělo zevnitř, a tak konzumujte kaše, polévky a horké nápoje. Jaký je váš oblíbený čaj?

Jezte spolu u jednoho stolu. Můžete také jíst z jedné nádoby. Doporučuji pečené brambory, domácí dip a to vše snězte společně z jednoho plechu.

Domácí prostředí

Je čas vyměnit letní věci za zimní. Při té příležitosti proberte věci, ze kterých už děti vyrostly. Najděte si nějakou maminku v nouzi, nebo nejbližší pěstounský sklad oblečení a hraček, budou za vaše věci jistě rádi.

Doma jsme teď více než kdy jindy. A když nás bude obklopovat čistý a poklizený prostor, budeme se v něm i lépe cítit. Slyšeli jste o Marii Kondo a jejím přístupu k úklidu? U úklidu obecně je třeba držet se pořekadla: Všeho s mírou. Nechceme se stát úklidem posedlými.

Trochu si to teď doma zútulněte, pořiďte si vřes, nebo něco jiného podzimního.

Vánoce

Doba adventu se blíží. Už teď můžete zlehka začít s přípravami. Vyndat knihu s recepty, nakoupit suroviny a dát se do pečení. Chutné cukroví potřebuje čas, aby se uleželo.

Z papíru můžete s dětmi vyrobit originální vánoční přáníčka. Přemýšleli jste už nad vánočními dárky? Jestli už jste pomalovaným hrnkem obdarovali loni polovinu příbuzenstva, letos můžete pomalovat povlak na polštář, nebo sklenici na tužky. Už jste si někdy nechali vyrobit kalendář z vašich rodinných fotek? Není právě teď ten správný čas, kdy takový dárek prarodiče opravdu potěší.

Omezte zprávy

Zprávy dnešních dní jsou znepokojivé. Dělá vám dobře koukat na ně v televizi nebo je číst na internetu? Jestli vám bude lépe bez nich, tak se jim raději vyhněte. Místo toho se věnujte tomu, co vás těší a přináší vám radost. Co vám dnes udělalo radost?

Jděte ven

Není špatného počasí, jen špatného oblečení. Jděte alespoň na chvíli ven. Oceníte to vy, malé děti i školáci, kteří prosedí mnoho hodin u online výuky. Podzimní příroda je krásná, plná barev a vzduch je příjemně osvěžující. Pokud máte tu možnost, tak odjeďte na venkov.

Máte svojí oblíbenou trasu, tak dnes jděte jinudy, kde to moc neznáte a kudy moc často nechodíte. Jestli máte zahradu, tak jí dopřejte chvíli podzimní péče. A když ven nemůžete otevřete alespoň okna, nebo jděte na balkon a tam si udělejte s dětmi rozcvičku. Zkoušeli jste letos pouštět draka? A létal vám?

Dobrý spánek

Když vás únava přemůže během dne, jděte si bez výčitek na 30 minut lehnout. 30 minut je tak akorát, abyste nabrali sílu.

Večer, když už se blíží doba jít do postele, tak se celá domácnost zklidní, ztiší, světla se ztlumí.

Před usnutím je vhodný čas si s dětmi (nejen s nimi) popovídat o tom, jaký jste měli den. Zkusili jste někdy dětem zpívat? Zkuste to. A když vaše hudební vlohy nejsou nejlepší? Je možné, že babička je skvělá zpěvačka a mohla by dětem zpívat přes telefon. Případně stará dobrá klasika v podobě čtené pohádky nezklame. A jestli jste už příliš znavení pusťte jim dnes audio pohádku. Jestli můžete poslechněte si ji s nimi.

Dopřejte si

Co by vám teď pomohlo být více klidný, vyrovnaný, šťastný, uzemněný? Více spánku, chvilka pro sebe, dobré jídlo? Dopřejte si to.

Buďte k sobě a k svým blízkým vlídní.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *