Podnikání

Jak začít investovat do akcií? Jednoduchý průvodce pro každého začátečníka na akciových trzích

Investování do akcií je strašákem nejednoho začínajícího investora. Zároveň však představuje metu, které chce snad každý dosáhnout. Proč tedy konečně nerozseknout toto dilema a zblízka se podívat na to, co investování do akcií doopravdy obnáší a kdo by se do něj měl pustit.

Co to jsou akcie? 

Úplně první věcí, kterou potřebujete vědět je samotný význam akcií. Ve zkratce je tak lze popsat jako cenné papíry, které akciové společnosti vydávají za účelem získat další kapitál pro financování svých aktivit. Každý si tak může tyto cenné papíry na burze koupit a získat tak určitý podíl ve firmě. V praxi je můžete držet a nechat si vyplácet dividendu nebo s nimi online obchodovat přes akciového brokera. Druhá varianta je však mnohem komplikovanější a vyžaduje mnohem více znalostí, ale i zkušeností. 

Co všechno investování do akcií obnáší? 

Investování do akcií není žádná procházka růžovým sadem, ale není potřeba hned strkat hlavu do písku. I když se nejedná o nic lehkého dá se k akciím propracovat pomalými krůčky, které vám navíc zaručí i úspěšnou cestu na akciových trzích. Ze začátku si musíte nejprve ujasnit, jestli jsou akcie vůbec to pravé pro vás. Vidina vysokých zisků ale přináší i vysoké riziko ztráty, a to platí maximálně právě v případě akcií. Pokud tedy nemáte dostatek kapitálu a raději se vyhýbáte riziku zkuste nějakou jinou alternativu. 

To je však jen úplný začátek a je potřeba popřemýšlet i nad dalšími aspekty. Jedním z nich je i kapitál, který chcete investovat. V dnešní době samozřejmě není potřeba začínat s částkami okolo sta tisíc korun, ale postačí vám i pár tisíc. Vždy však ve většině případů platí, že čím vyšší je kapitál tím jsou vyšší i zisky. S nimi však přichází i další povinnosti jako například odvod daní z příjmů, to se však týká investorů se zisky od 100 000 Kč. Jak danit přijmi z akcií si můžete přečíst v tomto článku

Jak začít investovat do akcií? 

Pokud již máte rozhodnuto, že investování do akcií je pro vás to pravé přichází na řadu trochu vzdělávání. Ať se rozhodnete investovat do akcií, zlata nebo komodit je potřeba nejprve usednout k internetu a začít vyhledávat informace nebo si najít nejbližší kurz / workshop ve vašem okolí. Na škodu není ani nechat si poradit od zkušenějších investorů. 

Poté co získáte dostatek znalostí je na místě začít shánět kvalitního akciového brokera, u kterého budete akcie kupovat ale i prodávat. Právě proto je nutné, aby daný broker měl dostatečnou věrohodnost a kvalitu, která vám zaručí, že ze dne na den nezmizí s vašimi penězi. 

Jak na výběr akcií?

Nejdůležitějším krokem k úspěšnému investování je správný výběr akcií, který může být někdy i pěkně náročný. Ze začátku však máte mnoho možností, které vám zaručí minimální možnou pravděpodobnost ztráty. Určitou „jistotu“ představují velké společnosti, které jsou na trhu již několik desítek let a reálně ani není možné, že by je v blízké době mohla nahradit konkurence. 

Mezi nimi můžeme najít především technologické společnosti jako například Apple, Microsoft nebo Facebook. Také technologické společnosti v dnešní době rostou nebývalou rychlostí a tak vsadit na nějaký rychle rostoucí startup může být výhra v loterii. Podívejte se na další možnosti investování.

Další možností jsou i tzv. „dividendoví králové“ neboli společnosti, které již 50 a více let vyplácí investorům nepřetržitě dividendy. Mezi nimi opět najdete známé značky jako je například Coca-Cola nebo Johnson & Johnson. Pokud ale máte pocit, že jiné společnosti mají vyšší potenciál a máte dostatek financí můžete zkusit i trochu zariskovat. 

Jak můžete vidět investování do akcií není žádná raketová věda a vlastně s ním může začít každý. Nikdy však nezapomínejte na zodpovědnost a zdravý rozum, které vás ochrání před případnou ztrátou. Stejně tak se nenechte ovlivnit svými emocemi, které jsou mnohem více nebezpečnější než propady cen na finančních trzích. 

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *