Jak na ...NávodNezařazenéZdraví

Toužíte mít za okny bylinkovou zahrádku?

Nevlastníte zahradu ani balkón, ale přesto nechcete přijít v horkých letních dnech o chlazené nápoje s mátou a meduňkou nebo o čerstvě nasekanou pažitku k vajíčkům na snídani? I Tyto bylinky můžete mít za okny.

Výběr truhlíku

Klasická nabídka nám dává vybrat nejčastěji z délky 40 cm a 60 cm. Volba délky a barvy je na Vás, mně více vyhovují delší. Můžete si také zakoupit podtác, avšak pokud Váš truhlík nemá zespodu otvory jako květináč, přijde mi tato investice celkem zbytečná, jelikož se spodní části pohybují ve stejné cenové relaci jako samotné truhlíky.

Správná zemina

Pokud chceme za okny pěstovat bylinky, rajčata, pažitku a další, je nejvhodnější zahradnický substrát. Ten obsahuje nejvíce živin a lze smíchat i s ostatními zeminami. Někdo volí přímo konkrétní na bylinky, ale ten již není dostačující pro pažitku ani rajčata.

Přemístění rostlinek

Rašící bylinky v květináčích

Již máte vše nakoupeno, tak jdeme na to. Rostlinky, které jste si koupili, bývají převážně v umělohmotných květináčích. Při přesazování do truhlíků je z nich vždy vyndejte. Pokud se bojíte, že polámete kořeny rostlin, jednoduše květináč pomocí nůžek rozstříhejte, bylinky osvoboďte a nezapomeňte v nové hlíně pořádně zalít.

Rajčata v truhlíku

Rajčata preferují teplo a sluneční paprsky ze skleníku, pokud se však jako já nechcete vzdát toho slastného pocitu, kdykoli jen sáhnout za okno a dát si k jídlu čerstvá rajčata, nic nám nebrání, jen je dobré řídit se pár pravidly. Každý den ráno nebo večer zalévat, určitě ne přes poledne a nejlépe nepolévat listy, ale vždy zeminu. Která by se měla po třech týdnech přihnojovat, aby rostlinka více plodila.

Pár rad na závěr:

Přesazování bylinek do truhlíků

-do jednoho 60 cm truhlíku budeme potřebovat 10 litrů zeminy

-v obchodech nehledejte na balících váhu v kilogramech, jsou vždy uvedeny v litrech

-i u tohoto zboží platí, že čím větší balení, tím levnější je cena

-pokud Vám zbyde nějaká zemina, nebojte, lze ji bez obav uskladňovat v bytě i ve sklepě, vyvarujte se však přechovávání na balkóně či jiných teplých nebo vlhkých místech

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

1 Komentáře

  1. […] Než jehličnan dospěje, uplyne mnoho desítek let. Mezitím můžete na okně vypěstovat třeba bylinky. […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *