Jak na ...Návod

Co jsou a jak se rozmnožují nahosemenné rostliny?

Nahosemenné rostliny jsou všechny dřeviny, jež netvoří květy a plody, ale rozmnožují se orgány uloženými v šišticích. Jedná se o jehličnany, cykasy, jinany a liánovcotvaré rostliny. Jak je pěstovat a množit?

Nahosemenné rostliny – obecně o rozmnožování a pěstování

Jak se starat o nahosemenné rostliny?

Tato skupina z říše flóry se rozmnožuje generativně (semeny nacházejícími se uvnitř šištic). Lidé však také (nejen) nahosemenné rostliny řízkují (množí částí rostliny).

Jak pěstovat jehličnany?

Kdo se chce pustit do velkého počinu, jako je přivést na svět konifer (jehličnan), musí dodržet následující postup.

Do truhlíku si nasypeme zeminu a navrch prosátý písek. Vysejeme semena. Truhlík zavlažujeme opatrně postřikováním.

Až rostliny vyklíčí a zmohutní do velikosti dovolující přesadit je, dáme konifery samostatně do květníku. Po několikatýdenní vegetaci přesadíme jehličnany do kelímku od jogurtu, v jehož dnu nejprve (ještě před přesazením) nožem vyřízneme dvě dírky, aby voda mohla vytékat a nevytvořila v nádobě potopu. Po dalším růstu přesadíme rostlinky do menšího květníku a velikost květináče přetransformujeme za stále větší, až jednoho dne dřevinám změníme stanoviště na venkovní záhon.

Než jehličnan dospěje, uplyne mnoho desítek let. Mezitím můžete na okně vypěstovat třeba bylinky.

Jak na pěstování cykasů?

O cykasy (rostliny pocházející z teplých krajin a připomínající tvarem palmu) se u nás staráme jako o pokojovky.

Chcete mít přírodní interiér?

Jak pěstovat jinany?

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný patří mezi jehličnaté (sic!) stromy. Je odolný vůči klimatickým změnám, znečištěnému ovzduší i škůdcům. Vyhovuje mu slunné stanoviště.

Rozmnožování jinanu dvoulaločného

Pokud chceme ginkgo rozmnožit, lze tak učinit generativně (semenem) i vegetativně (částí rostliny – řízkováním).

Liánovcotvaré rostliny

Sem řadíme liánovce (ostatně podle nich se tato skupina až donedávna jmenovala), welwitschii podivnou a chvojník. Tito zástupci také udávají názvy čeledí, na něž se liánovcotvaré rostliny dělí:

  • liánovcovité,
  • chvojníkovité,
  • welwitschiovité.

Největší listy na světě má welwitschie podivná

V extrémních vysokých teplotách prosperuje tzv. welwitschie – liánovcotvará rostlina pojmenovaná po svém objeviteli, botanikovi a lékaři Friedrichovi Welwitschovi (vlastním jménem Friderik Velbič). Ten žil v letech 1806–1872.

Welwitschie
Pixabay.com

Listy welwitschie sají vodu z ranních mlh, protože přes den panuje v jihozápadní Africe, kde tato kráska roste, teplota 50 °C, která v noci klesne na 7 °C. U nás ji tedy těžko vypěstujete. Ale znalost této dlouholisté rostliny se vám může hodit v soutěžích o peníze. 🙂

Welwitschie
Pixabay.com

Přečtěte si také, jak pěstovat migrénovník.

Chvojník a jeho nároky

Tato rostlina obsahuje efedrin, což je nebezpečná látka používaná pro výrobu pervitinu. Chvojník proto nedoporučujeme pěstovat, vystavili byste se oplétačkám se zákonem.

Liánovec

Jmenovaný neopadavý strom roste v tropech. Ze semen a listů se vaří polévky a omáčky, z listů saláty a ze semen se mele mouka. Množíme semeny i roubováním. Neohrožují ho škůdci ani choroby. Vhodné jsou jílovité půdy, ale pozor na přemokření.

Přečtěte si také 10 tipů, co k obědu, nebo o poplatku za odpad.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *