Návod

Jak jednoduše začít snižovat množství odpadu

Petka a obal od sušenek, které jste si koupili cestou z práce na zahnání hladu, jsou vlastně jen malou kapkou v tom obrovském množství odpadu, které každý den vyprodukujeme. Ale přesně takové kapky tvoří celé moře. Asi tušíte, že společně vytvoříme opravdu hodně odpadu, ale možná jste nevěděli, že za rok každý Čech (jo, i Moravané a Slezané), prostě každý jeden občan České republiky vyprodukuje 3 502 kilogramů veškerého odpadu (dle MŽP z roku 2019).

Chtělo by se říci úctyhodné číslo, ale v případě odpadu je to neuvěřitelně děsivé číslo. Z téhle třítunové apokalypsy se „naštěstí“ 88 % zpracuje a na skládku putuje pouhých 551 kg. I to je prostě moc. Jak množství odpadu snížit už není jen prázdná ekologická fráze, ale opravdový úkol pro každého z nás.

Třídění a recyklace odpadu jsou důležité, a je fajn, že 75 Čechů ze 100 se naučilo pravidelně používat barevné kontejnery v ulici nebo popelnice u svého činžáku. Třídění je dobrý začátek. Jen začátek. To, co udělá skutečný rozdíl, je redukování množství odpadu, který každý den vytvoříme. A možná vás překvapí, jak snadné to může být. Pomůže vám k tomu pár jednoduchých tipů, které jsme sepsali v tomto článku.

Přemýšlejte o svých nákupech

Nejvíc obalů se točí kolem věcí denní potřeby. Ať už jde o jídlo, kosmetiku nebo čistící prostředky, to všechno je dodáváno v různých typech obalů, často zbytečných nebo zbytečně zatěžujících přírodu. Pojďme se společně zaměřit na pár věcí, nad kterými se můžete zamyslet a postupně je velmi snadno aplikovat v běžném dni.

Neplýtvejte. Nakupujte jen to, co skutečně (s)potřebujete a dostatečně využijete. K tomu vám v případě jídla pomohou nejen nákupní seznamy (to abyste se vyhnuli impulzivním nákupům), ale třeba i naplánování jídelníčku na celý týden. Myslete také na vhodné skladování, které může udržet ovoce, zeleninu nebo pečivo dostatečně čerstvé, než si na něm pochutnáte.

Nakupujte větší balení trvanlivých potravin. Tím nemyslíme nákup šesti kilových sáčků v akci zavařených v dalším obalu. Porozhlédněte se po objemově větším balení např. 5 kg rýže, mouky nebo těstovin. Upřednostňujte vždy balení s co nejmenším množstvím obalu, papírové balení před plastovým. Na nákupech trvanlivých potravin se můžete domluvit s přáteli či sousedy, udělat jeden velký nákup společně a ušetřit několik jízd autem.

Vybírejte vratný či vhodněji recyklovatelný obal. Můžete si koupit mléko ve skleněné lahvi? Navíc vratné? Rozhodně mu dejte přednost před tetrapackem, který se skládá z různých vrstev materiálů a patří mezi hůře recyklovatelné obaly.

Jde to i bez obalu. A nemusíte hned chodit do bezobalového obchodu (i když rozhodně to zkuste, alespoň pro ten zážitek). Co třeba místo baleného ovoce či zeleniny koupit volně dostupné? To samé s pečivem. Pokud si vše dáte to vlastních látkových sáčků, bude to úplně ideální. A jestli kupujete uzeniny nebo sýry u pultu, zjistěte si u obsluhy, zda by vám je navážila do vlastní nádoby. Možná budete mile překvapeni, že vám vyjde vstříc.

Zbavte se nepořádku jednou pro vždy. Zavolejte firmu, která přistaví kontejner na odpad a postará se o ekologickou likvidaci. Budete schopni žít bez zbytečného harampádí a začít svou cestu k ekologičtějším zítřkům.

Používejte věci opakovaně

Jednorázové obaly nebo jednorázově použitelné věci, představují pro přírodu, ale i systém zpracování a recyklace odpadu, tu největší zátěž. Ne vždy se těmto obalům (a samozřejmě i produktům) můžeme vyhnout. Někdy ale stačí k dané problematice přistoupit jinak. Občas je to otázka lepšího plánování, jindy bude potřeba trocha důvtipu či kreativity.

  • Při každém nákupu potravin nepotřebujete další igelitovou tašku. Přineste si tu z minulého nákupu, místo nezabere. Nebo si kupte pevnější plastovou, která vydrží dlouho a můžete ji používat opakovaně. Můžete si také pořídit tašku látkovou, kterou složíte do velikosti psaníčka a snadno ji schováte v batohu nebo kabelce.
  • Nádoby s víčky použijte na uschování věcí. Sklenice můžete využít na zavařování nebo předat dál a třeba za to dostanete i výslužku. Kelímky poslouží na sazeničky a plastové lahve jako zavlažovače. Zkuste trochu potrápit vyhledávače, nápadů je všude dost.
  • Nekupujte stále nové. Opravdu potřebujete další věc stejného či podobného typu, když doma máte funkční a stále použitelnou? A potřebujete úplně novou? Dávejte si také pozor na lákavé akce 2+1 zdarma nebo dárky k nákupu. Výhodný nákup to bude jen tehdy, pokud danou věc opravdu potřebujete vícekrát nebo dárek skutečně využijete.

Nevytvářejte zbytečný odpad

Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Jak už bylo řečeno, ne vždy tomu můžete zabránit. Jsou ale situace, kdy vytváříte odpad vlastním přístupem: jedete na autopilota a nedomýšlíte danou situaci. Čím častěji cokoliv potřebujete a používáte, tím více se zaměřujte na udržitelnost.

  • Na kávu si pořiďte termohrnek. Váš ranní rituál může být stylový a bezodpadový. Obzvlášť pokud nemáte čas připravit si kávu doma (a vzít si ji s sebou na cestu). Hrnek moc místa nezabere a můžete ho využít i v práci.
  • Oběd s sebou do vlastního boxu. Zapomeňte na podivné hliníkové nádoby z dob vašich rodičů. Můžete si pořídit opravdu hezký jídelní set, do kterého si připravíte vlastní oběd nebo si v něm odnesete oběd s sebou z oblíbené restaurace. Jo a nezapomeňte na příbor. Plastový pak v restauraci s díky odmítněte.
  • Nalijte si nápoj do vlastní nádoby. Pít potřebujete, ale nepotřebujete si každý den koupit novou petku s vodou. Kupte si jednu pořádnou láhev na pití – skleněnou, plastovou nebo nerezovou, kohoutkovou vodu prožeňte přes vhodný filtr, přidejte trochu ovoce nebo bylinek a svěží nápoj na cesty je hotový. 2 minuty, bez čekání ve frontě a hlavně bez odpadu.
  • Látkovou tašku místo igelitky. Nebo síťovku. Snadno ji složíte i do kabelky a máte tak připravenou tašku kdykoliv bude potřeba.

Pojďme společně tvořit svět bez odpadu

Dokážete si to vůbec představit? Svět, ve kterém není zbytečný odpad? Hmmm, možná je to utopie, ale je jasné, že eliminace odpadu možná je. Takový proces sice vyžaduje trochu vašeho času, pozornosti a ze začátku také vytvoření nových návyků, ale vyplatí se to. I když nejste zapálený zero waste, ale úplně běžný smrtelník nepolíbený bezobalovým životem, můžete ke snížení odpadu významně přispět.

Pořád nevíte jak? Vyberte si jedno z našich doporučení a začněte ho ještě dnes uplatňovat ve svém životě. A po čase přidejte další. A pak další. Časem se takový přístup stane normou, vaším životním stylem. A o to přesně jde.

Díky, že vám na tom, co děláte a co po sobě zanecháváte, záleží.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kateřina Svobodová
Ráda píšu o tématech, která mě baví. Miluju skládání slov do vět a odstavců. Možná je psaní návykový. Ale kdo by se bál, když díky tomu může inspirovat spoustu lidí. A co baví vás?

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Návod