Zdraví

Jak poznat a řešit hormonální nerovnováhu?

Cítíte se nafouknutí, podráždění nebo prostě nejste ve své kůži? Příčinou může být hormonální nerovnováha. Tento stav může mít zásadní dopad na každodenní život, zdraví a pohodu každého z vás. Když tělo a mysl funguje v dokonalé harmonii hormonálního systému, můžete se cítit jako nejlepší verze sami sebe. Ale co se děje, když hormony nefungují tak, jak mají? V tomto článku pochopíte příznaky a příčiny hormonální nerovnováhy a to nejdůležitější, jak s ní efektivně bojovat. Připravte se na ponoření do světa hormonů a objevte cestu ke znovunastolení rovnováhy ve vašem těle a životě.

Jak fungují hormony v těle?

Hormony jsou „chemičtí poslové“, které ovlivňují fungování vašich buněk a orgánů. Tyto silné chemické látky, produkované v endokrinních žlázách, se šíří krevním řečištěm a říkají tkáním a orgánům, co mají dělat. Pomáhají řídit mnoho hlavních procesů v těle, včetně metabolismu, homeostázu, růstu a vývoje, sexuální funkce, reprodukce, nálady a cyklu spánku.

Vědci dosud identifikovali v lidském těle více než 50 hormonů. Je normální, že se jejich hladina v různých obdobích vašeho života mění. Ale i některé léky a zdravotní problémy mohou způsobit to, že se hladiny hormonů zvýší nebo sníží. A jak poznáte, že nejsou v rovnováze?

Příznaky hormonální nerovnováhy

Mezi nejčastější stavy související s hormonální nerovnováhou patří:

Nepravidelná menstruace

Na menstruačním cyklu se podílí několik hormonů. Z tohoto důvodu může nerovnováha jednoho nebo několika z nich způsobit nepravidelnou menstruaci. Mezi specifické hormonální stavy patří syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a amenorea, ty mohou způsobit neplodnost.

Hormonální akné

Hormonální akné, neboli akné dospělých, vzniká když hormonální změny zvýší množství oleje, který vaše pokožka produkuje. Nadbytek androgenů (hormonů, které mají jak muži, tak ženy) může způsobit nadměrnou činnost vašich mazových žláz, ucpat póry a způsobit akné. Androgeny také ovlivňují kožní buňky ve vlasových folikulech a jejich okolí.

Výkyvy hmotnosti

Mnoho hormonů může ovlivňovat to, jak vaše tělo signalizuje, že potřebuje potravu a využívat energii. Například když se cítíte sklíčeně nebo podrážděně, což se může stát, když klesne hladina estrogenu, můžete mít chuť více jíst. To také ovlivňuje hladinu leptinu, hormonu, který v těle vyvolává pocit hladu.

Mozková mlha

Odborníci si nejsou jisti, jak přesně hormony ovlivňují mozek. Vědí však, že změny estrogenu a progesteronu mohou způsobit, že se vám mozek „zamlží“ a hůře si pamatujete. Problémy s pozorností a pamětí jsou zvláště časté během menopauzy.

Únava

Jste neustále unavení? Únava je jedním z nejčastějších příznaků hormonální nerovnováhy. Nadbytek progesteronu může způsobovat ospalost. A pokud vaše štítná žláza produkuje příliš málo hormonů, může vám to ubrat energii.

Dále se můžete potýkat s:

  • tukovým hrbem mezi rameny,
  • svalovou slabostí,
  • bolestí, ztuhlostí nebo otokem kloubů,
  • pocením,
  • zvýšenou citlivostí na chlad nebo teplo,
  • lámavými vlasy.

TIP! Užíváte hormonální antikoncepci? Ušetřete vaše tělo a zkuste přejít na nehormonální antikoncepci, jíž existuje několik druhů.

Léčba hormonální nerovnováhy

Jak se lečí hormonální nerovnováha bude záviset na tom, co ji způsobuje. Lékaři obvykle nařizují krevní testy ke kontrole hladiny hormonů. Je důležité nařídit i glukózový toleranční test nebo inzulinový toleranční test.

Změna životního stylu

Kromě lékařské léčby je dobrá i určitá změna životního stylu. Zdravý životní styl může pomoci obnovit hormonální rovnováhu. Patří sem pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava bohatá na vlákninu, omezení stresu, dostatek spánku a zdravé zvládání hmotnosti.

Hormonální substituční terapie

U některých typů hormonální nerovnováhy může být doporučena hormonální substituční terapie. V závislosti na tom, kterého hormonu je nedostatek je nařízeno podávání hormonů (např. estrogenů, testosteronu) formou tablet, gelů, náplastí nebo injekcí.

Alternativní přístup

Někteří lidé hledají pomoc u alternativních terapií, jako je akupunktura, bylinné přípravky nebo doplňky stravy. Opět je lepší vše prokonzultovat s lékařem. Proč? Mnoho doplňků stravy v obchodech tvrdí, že léčí různé hormonální nerovnováhy, ale u málokterého z nich byl vědecky prokázán příznivý účinek. Vhodné bylinné přípravky jsou ty, které obsahující vitex nebo černý bez.

Prevence hormonální nerovnováhy

Ačkoli některým typům hormonální nerovnováhy nelze zabránit, existují určité věci, které můžete udělat pro optimalizaci svého celkového zdraví. Snažte se tedy:

  • udržovat zdravou hmotnost,
  • jíst zdravou vyváženou stravu,
  • pravidelně cvičit,
  • zvládat stres,
  • mít kvalitní spánek,
  • omezit kouření.
Cvičení a zdravá strava musí být pravidelné.
Cvičení a zdravá strava musí být pravidelné. Zdroj: Pixabay.com

Pokud máte podezření na hormonální nerovnováhu, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Pouze lékař vám bude schopen provést důkladnou diagnózu a navrhnout nejlepší řešení. Hormonální nerovnováha je součástí přirozeného procesu. Je to výzva, kterou můžete překonat a znovu najít svůj vlastní harmonický rytmus. Vaše tělo a mysl si zaslouží tuto harmonii, a vy máte v sobě sílu ji obnovit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví