Cestování

Dovolená vlakem po Rakousku: Co navštívit a čemu se vyhnout?

Cestování vlakem po Rakousku otevírá dveře do fascinujícího světa historie, kultury a přírodní krásy. Tato středoevropská země je známá svými úchvatnými horami, historickými památkami a vynikajícími kulinářskými zážitky. Avšak, jako každá destinace, má i Rakousko svá pro a proti. V tomto článku se podíváme na to, co byste měli při cestování vlakem po Rakousku určitě navštívit a na co byste se měli zaměřit, aby vaše cesta byla co nejzajímavější a pohodlná. Ať už jste milovníkem umění, dobrodružství nebo jednoduše relaxace v přírodě, Rakousko má něco pro každého. Připravte si jízdenky a připojte se k cestě po této rozmanité zemi.

Proč cestovat vlakem po Rakousku?

Cestování vlakem po Rakousku je nejenom ekologické, ale také skvělý způsob, jak objevovat krásy této země. Můžete si zde užít vše od moderních rychlíků přes Alpy až po nostalgické parní vlaky a horské ozubnicové železnice s nezapomenutelnými výhledy.

S celkem 4865 km vlakových tratí má Rakousko poměrně dobře rozvinutou železniční síť. Cestování vlakem v Rakousku namísto autem navíc neznamená, že přijdete o to nejlepší, co vám země může ukázat, právě naopak.

Rakouské železniční spoje

Rakouským národním dopravcem je společnost ÖBB. Ta zajišťuje většinu rakouských vlaků, kromě některých nezávislých horských železnic a vlaků Westbahn.

ÖBB vlaky se dělí na:

  • Railjet Express (RJX) – nejrychlejší vlaky na trase Vídeň – Salzburg – Innsbruck – Svatý Anton – Bregenz
  • Railjet (RJ) – ostatní expresní vlaky mezi velkými městy
  • IC – méně časté expresní vlaky do turistických středisek
  • REX – regionální vlaky a místní vlaky mimo velká města
  • S-Bahn – místní vlaky v rakouských městech (kromě vídeňského metra)
  • Nightjet – noční vlakové spoje

Kromě bezplatného Wi-Fi připojení a restaurace jsou ve vlaku k dispozici tři komfortní třídy – ekonomická třída, první třída a business třída. Naleznete zde i speciální oddíly jako jsou vagóny pro rodiny s dětmi nebo tiché zóny pro nerušenou jízdu.

Označení na stanicích je dvojjazyčné, v angličtině a němčině, ale hlášení budou pouze v němčině. Většinou upozorňují na zpoždění. Pokud hlášení nebudete rozumět, sledujte odjezdové obrazovky.

Nákup jízdenek

Jak již bylo zmíněno, ÖBB nabízí tři různé třídy – ekonomickou, první a business třídu. Největší rozdíl je ve větším prostoru, stravování, rezervování míst a dalších službách. Ale většina vlaků v Rakousku je moderní a má dostatek prostoru, a to i v ekonomické třídě. Proto nemá smysl platit za dražší třídu, pokud chcete ušetřit.

Při vyhledávání cest na webových stránkách ÖBB se zpočátku zobrazí pouze nejlevnější cena 2. třídy za odjezd. Kliknutím na tuto cenu 2. třídy získáte přístup k řadě vylepšení, mezi něž patří jízdenky 1. třídy, rezervace míst nebo nejvyšší flexibilita (jízdenka není vázána na konkrétní odjezd).

Jízdenky jsou obvykle k dispozici až 6 měsíců před datem cesty. Jízdenky však nemohou být dány do prodeje, dokud není nový jízdní řád potvrzen, a k tomuto potvrzení dochází zpravidla kolem poloviny října.

Trasa po krásách Rakouska

A jaká místa by ve vašem rakouském itineráři neměla chybět? Rozhodně za návštěvu stojí Vídeň, Salzburg, Innsbruck a Graz. Na cestě vás samozřejmě čeká několik nezapomenutelných výhledů.

Trasa vlakem po Rakousku
Trasa vlakem po Rakousku. Zdroj: Mapsguides.com

Vídeň

Nejlépe je začít vaší cestu ve Vídni. Vídeň se může pochlubit výborným dopravním spojením po Evropě a několika přímými vlaky do velkých evropských metropolí. Proto je nejlepší využít do Vídně přímý vlakový spoj z Prahy nebo Brna.

TIP! A co navštívit ve Vídni? Inspirujte se článkem, který vám nabídne několik tipů.

Salzburg

Z Vídně pokračujte do města Salzburg. Dorazíte tam vlakem ÖBB Railjet Xpress nebo Railjet za méně než 2,5 hodiny. Město je zapsáno na seznamu UNESCO a na každém kroku zde najdete kulturní a přírodní dědictví v podobě Mozarta, hor a nádherné architektury.

Innsbruck

Ze Salzburku rovnou do Innsbrucku, malebného města ležícího v údolí mezi horami a okouzlujícími výhledy. Vyzkoušejte lanovku na vrchol Nordkette, kde si můžete užít panoramatické výhledy na Alpy. Po návratu si prohlédněte Hofburg, kostel Hofkirche a katedrálu, které jsou vzdáleny 15 minut chůze od hlavního nádraží.

TIP! Z Innsbrucku se snadno dostanete do alpského střediska Kitzbühel. Centrum města je staré více než 750 let a jeho historické uličky jsou příjemným místem k procházkám s množstvím obchodů a gurmánských restaurací.

Graz

Graz, česky Štýrský Hradec, jako druhé největší rakouské město láká svou působivou historickou i moderní architekturou. Štýrská zbrojnice, největší historická zbrojnice na světě, je nepřehlédnutelnou atrakcí, která má návštěvníky přenést do dob, kdy v těchto končinách bojovali rytíři.

A svou cestu po krásách Rakouska můžete opět zakončit ve Vídni například ochutnávkou světoznámého Sachru.

Jízda nádhernými Alpami

V Rakousku se nachází také železniční trasa UNESCO, známá jako Semmeringská dráha, které je jednou z nejslavnějších alpských cest na světě. Na první pohled se může zdát, že se jedná o obyčejný vlak. Tento vlak však nejezdí obyčejnou krajinou. Jízda touto trasou z Vídně do Štýrského Hradce nebo Klagenfurtu je rozhodně jednou z nejoblíbenějších atrakcí.

TIP! Jak cestovat vlakem po Itálii? Inspirujte se krásnými místy i nezbytnými informacemi.

Rakousko nabízí neuvěřitelně pestrý mix kulturního dědictví, nádherných alpských scenérií a pohostinné atmosféry, které vás okouzlí. Při tak pohodlném způsobu cestování se stačí jen opřít a nechat se unášet působivou krajinou za oknem. Šťastnou cestu!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *