TěloZdraví

Jak se zbavit a předejít bolesti kloubů?

Bolest kloubů může být velmi nepříjemným a omezujícím problémem. Pokud trpíte bolestí kloubů, je důležité přijmout opatření k jejímu zmírnění a předejít dalším potížím. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci při bolesti kloubů:

Bolest kloubů koleno

1. Udržujte zdravou hmotnost

Nadváha a obezita zatěžuje klouby. Udržujte si zdravou hmotnost. Redukce hmotnosti snižuje zátěž na klouby a zmírňuje tak bolest.

2. Pravidelně cvičte

Fyzická aktivita a pravidelné cvičení jsou pro klouby velmi prospěšné. Posilování svalů kolem kloubů poskytuje lepší podporu a ochranu. Zvolte sport, jako je třeba plavání, cyklistika nebo cvičení na eliptickém trenažéru, které minimalizuje zatížení kloubů.

Sport při bolesti kloubů

3. Dodržujte správnou techniku pohybů

Při provádění každodenních aktivit, jako je zdvihání těžkých předmětů nebo ohýbání se, se snažte provádět správnou technikou. Zvedejte těžké předměty z kolen a ne z pasu, ohýbejte se v kolenou a bocích, nikoli v zádech. Správná technika pohybů minimalizuje riziko zranění kloubů.

4. Ochranné pomůcky

Pokud se věnujete aktivitám, které klouby výrazně zatěžují, jako je například běhání, basketbal nebo volejbal, zvažte použití ochranných pomůcek. Například kloubní bandáže nebo ortézy poskytují dodatečnou podporu a ochranu kloubům během fyzické aktivity.

5. Strava bohatá na živiny

Zdravá a vyvážená strava je důležitá pro zdraví kloubů. Zakomponujte do svého jídelníčku potraviny bohaté na živiny pro klouby, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, vitamín C, vitamín D, vápník a zinek. Mnoho z těchto živin se nachází v potravinách, jako jsou losos, ořechy, semena, citrusové plody, špenát a mléčné výrobky.

6. Vyhýbejte se přetěžování

Přetěžování kloubů způsobuje jejich opotřebení a zánět. Dejte si pozor na opakované jednotvárné pohyby a příliš intenzivní cvičení. Pravidelně střídejte činnosti a dávejte kloubům dostatek času na odpočinek a regeneraci.

7. Vyvarujte se dlouhému sezení

Dlouhé sezení způsobuje ztuhlost a nepohodlí v kloubech. Pokud máte sedavé zaměstnání, pravidelně vstávejte a protáhněte se. Udržujte si aktivní životní styl a snažte se vyvarovat dlouhému nehybnému sezení.

8. Konzultujte své problémy s odborníkem

Pokud trpíte chronickou bolestí kloubů nebo máte podezření na zranění, je vždy nejlepší konzultovat své problémy s odborníkem. Ortoped nebo fyzioterapeut poskytnou diagnostiku a navrhnou vhodnou terapii, jako je cvičení, fyzioterapie nebo léky na zmírnění bolesti.

Odborníci při bolesti kloubů

S dodržováním těchto tipů a se zdravým životním stylem můžete předejít bolesti kloubů. Pokud se bolest kloubů nezlepší a naopak se zhorší, neváhejte se poradit s lékařem. Pamatujte si, že každý člověk je individuální a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro všechny. Poslouchejte své tělo a dělejte to, co vás dělá spokojenými.

Inspirujte se následujícími články:

Za jak dlouho klesne teplota po paralenu a jak dlouho to vydrží?

Nafouklé břicho, proč mám břicho jak těhotná?

7 tipů, jak snížit horečku

Tipy, jak vyléčit pálení žáhy

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo