TěloZdraví

Jak se zbavit vrásek na čele i kolem úst?

Jak se zbavit vrásek, je otázka, kterou si za život položíme všichni. Vrásky jsou přirozeným příznakem stárnutí, kterému se nikdo nemůže celkově vyhnout. Zhruba ve dvaceti letech začne být buněčná obnova v těle pomalejší a tělo začne produkovat méně kolagenu, který vrásky vyrovnává.

Zatímco ve dvaceti letech tělo produkuje kolagenu jen o 1 % méně, s přibývajícím věkem se procento zvyšuje. Vrásky nezmizí přes noc, ani za týden, takže je dobré nevěřit zázračným produktům, které toto slibují. Je však řada preventivních opatření a ingrediencí v kosmetice, které mohou tento projev stárnutí zpomalit.

Jak se zbavit vrásek?

Jak se tedy vrásek zbavit? Stárnutí není jedinou příčinou vrásek a můžeme v životě udělat změny, které pomohou pleti se lépe obnovovat. Největší vliv na vrásky mají sluneční paprsky, které pleť poškozují. Vynechejte pobyt na slunci v hodinách, kdy nejvíce svítí a používejte opalovací krém. Opalovací krém by měl být nejméně faktor 30 a měl by mít UVA i UVB filtry. Výše faktoru se mění podle prostředí, ve kterém žijete. V České republice stačí 30, na dovolenou v teplejších oblastech je lepší vyšší faktor. Kouření, alkohol nebo celkově špatný životní styl má na výskyt vrásek samozřejmě také vliv, proto jezte vyváženou stravu, pijte dostatek neslazené vody a omezte alkohol a kouření.

Co hledat v kosmetice proti vráskám?

Na vrásky na čele, kolem očí, úst nebo na krku není žádný zázračný elixír, díky kterému vrásky do několika hodin zmizí. Můžeme ale v kosmetice nalézt ingredience, které pokožku obnovují, vyplňují a proces stárnutí mohou zpomalit. Co tedy používat, abyste vrásky vyhladili?

Vitamín C

Jedním z nejdůležitějších přípravků v péči o pleť, nejenom s cílem odstranit vrásky, je Vitamín C. Vitamín C chrání pleť před volnými radikály a zvyšuje ochranu před slunečním zářením. Také může pomoci s pigmentovými skvrnami a s nejasnou pletí. V listu ingrediencí hledejte tetrahexyldecyl ascorbate, magnesium ascorbyl phosphate (MAP), ascorbyl-6-palmitate, disodium isostearyl 2-0-L-ascorbyl phosphate, ascorbic acid, L-ascorbic acid a ascorbic acid sulphate.

Jak používat vitamín C?

Vitamín je nejčastěji v podobě sér a krémů. Pokud máte citlivou pleť, je vhodné použít koncentraci pouze do 5 %, v opačných případech by vitamín C neměl způsobit žádné podráždění. Vitamín C nepoužívejte s retinoidy, ani žádnou formou peelingu, ať už chemickým, či fyzickým. Produkt nejlépe používejte ráno a na konci rutiny naneste dostatečné množství opalovacího krému. Tato kombinace dosahuje nejlepších výsledků ochrany.

Kombinovat můžete také s vitamínem E nebo niacinamidem. Ceny některých produktů s vitaminem C mohou být vysoké. Stabilizace tohoto vitamínu je náročná, tudíž pokud je cena překvapivě nízká, jedná se pravděpodobně o produkt, který se brzo zkazí. Jak poznáte, že je přípravek s vitamínem C již špatný? Produkt změní barvu, texturu nebo vůni. Zajistit si, že produkt neprojde, můžete umístěním do lednice, nebo na jiné místo, kde je tma a chlad.

jak se zbavit vrásek, vitamín c, klairs
Freshly Juiced Vitamin C Drop sérum od značky Klairs, 630 Kč (35 ml)

Retinoidy

Retinoidy jsou formou vitamínu A. Mají řadu účinků a používají se k léčbě řady problémů. Nejčastějším využitím je vyhlazení vrásek, zmírnění hyperpigmentace a snižení výskytu akné. Pomáhá při obnově buněk. Na trhu nalezneme několik druhů retinoidů např. retinol, kyselina retinová, retinyl palmitát atd.

Jak retinoidy používat?

Retinoidy můžeme začít používat, pokud na sobě pozorujeme první známky vrásek. Doporučuje se začít s malou koncentrací v produktu v delších intervalech, jelikož si pleť musí zvyknout. Pokud budete aplikovat retinoid denně, je velká pravděpodobnost, že pleť bude červená a bude se loupat. Na začátek vyberte nižší koncentraci a používejte pouze 1x týdně, interval postupně můžeme zvyšovat a postupně přecházet na vyšší koncentraci. Retinoidy používejte večer, jelikož způsobují větší citlivost na slunce a další den naneste opalovací krém. Retinoidy nikdy nepoužívejte, pokud se snažíte otěhotnět nebo jste těhotná.

jak se zbavit vrasek, retinol, the inkey list
Retinol sérum od značky The INKEY list, 280 Kč (30 ml)

Peptidy

Peptidy jsou další látkou účinnou v boji proti vráskám, hlavně pak mimickým. Peptid je aminokyselina, která se přirozeně objevuje v našem těle a ve zkratce napomáhá k vytváření kolagenu. Obnovuje kožní bariéru, která je pak méně náchylná proti různým jevům.

Jak peptidy používat?

Nejlepší formou používání peptidů je krém nebo sérum, jelikož narozdíl od produktů na čištění pleti, zůstává na pleti delší dobu. Nepoužívejte ale s kosmetikou s AHA (alfa aydroxy kyseliny), jelikož účinnost peptidů snižují.

Zpevňující peptidový hydratační krém od značky The INKEY list, 460 Kč (50 ml)

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová přitahuje do pokožky vodu a chrání proti její ztrátě. Vyskytuje se přirozeně v naší pokožce, ale stejně jako jiné látky s postupem času ubývá. Pleť je tak vysušená a vrásky se prohlubují.

Jak kyselinu hyaluronovou používat?

Sérum nebo krém s kyselinou hyaluronovou vyberte podle věku a typu vrásek. Existují dva typy, a to vysokomolekulární a nízkomolekulární. Vysokomolekulární kyselina hyaluronová je vhodnější pro jemné vrásky, jelikož se molekuly nedostávají do hloubky pokožky. Naopak nízkomolekulární kyselina hyaluronová pronikne hluboko do vrstev pleti a je proto vhodná pro hlubší vrásky. Kyselinu najdete v mnoha krémech a pokud zvolíte sérum, můžete jej použít skoro se všemi dalšími přípravky. Aplikujte ho hned po umytí obličeje na vlhkou pokožku a pokračujte s další rutinou.

jak se zbavit vrásek, kyselina hyaluronová, the ordinary
Hyaluronic Acid 2% + B5 sérum od značky The Ordinary, 195 Kč (30 ml)

Tipy na závěr

Jak se zbavit vrásek už tedy víte, nejdůležitější je ale základní rutina. Vaše rutina v péči o pleť by měla začínat vhodným přípravkem na čištění pleti, který pleť nevysušuje a nedráždí. Zjistěte si před koupí produktů váš typ pleti. Poté nanášejte krém, který vaši pleť dostatečně hydratuje. Velmi důležitou součástí rutiny je opalovací krém, který nanášejte každý den bez ohledu na počasí a zhruba po dvou hodinách znovu naneste. Tato rutina je základem proto, že bez těchto přípravků vám drahá séra na vrásky tolik nepomohou, jelikož nejčastějším důvodem vzniku vrásek je dehydratace a přemíra slunečního záření. Chcete vědět více o základní péči o pleť?

Pokud máte základní rutinu, která vám vyhovuje, můžete přidávat další přípravky. Změny v rutině dělejte po jednom, tudíž použijte nebo vyměňte pouze jeden produkt a alespoň 14 dní počkejte před přidáním dalšího, abyste případně poznali, který produkt vám způsobuje problémy. Kosmetice trvá chvíli, aby pořádně fungovala, tudíž dejte produktům čas a nezoufejte, že po týdnu nevidíte výsledky. Některé produkty začnou fungovat až po několika týdnech.

Přečtěte si také 13 triků, jak vypadat mladší.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Karolína
Studentka managementu v kultuře, která nejraději tráví čas v přírodě se psem. Amatérský jogín, milovnice knih a dobré kávy.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo