KulturaNezařazené

Jak v dítěti podpořit zájem o studium

„Kdybych to mohl vrátit, učil bych se lépe.“ Zná to spousta z nás. Místo svědomitého studia jsme věnovali čas virtuálnímu světu počítačových her, seriálovým maratonům nebo předčasnému adolescentnímu objevování dospělého života. Ve chvíli, kdy už jsme natolik daleko za touto životní etapou, se náhle dostáváme do další. Snažíme se předejít stejným chybám u svých dětí.

Velmi zásadní je výběr školy, která má nezanedbatelný vliv na to, jak na studium bude dítě nahlížet a co pro něj bude představovat. Pomáhejte dětem během jejich dospívání poznat svět a principy na kterých funguje. Pozorujte, podporujte a inspirujte.

Výběr školy mnoho lidí podceňuje

Není to o výběru mezi spádovou školou nebo soukromou. Ani jedno, ani druhé vám nic nezaručí. Důležité je si školu prověřit. Dobré studijní místo děti inspiruje, to špatné jej demotivuje.

Dnes v době onlinové to není vůbec žádný problém. Podívejte se na recenze, přidejte se do sociálních sítí do vhodných skupin nebo navštivte rodičovské fórum a položte dotaz na konkrétní školu a zkušenosti. Pokud máte možnost, zeptejte se vašich známých, jak danou školu hodnotí a jak se tam dětem líbí.

Můžete se rozhodnout pro spádovou školu, jinou veřejnou školu ve vašem okolí, jazykovou školu, Montessori školu nebo například Waldorfskou školu. Ujistěte se, že jste zvolili tu nejlepší možnost, která se nabízela.

Mluvte s dětmi otevřeně

Samozřejmě přiměřeně jejich věku. Pokud po dětech chceme, aby se rozhodovaly správně v zásadních chvílích, je nutné, aby znaly všechny skutečnosti.

Náš pracovní systém je bez nadsázky nespravedlivý. Skoro by se dalo říci, že čím více hodin v práci lidé tráví, tím menší je jejich hodinová sazba. Popište jim, jaký je pravděpodobně čeká život, pokud podcení vzdělání. Ukažte na příklady konkrétních lidí, které jsou kolem vás. A stejným způsobem i opačně. Vykreslete jim, jak se mohou mít jednou dobře. Je důležité, aby děti rozuměly tomu, proč se vůbec mají chtít vzdělávat.

Podporujte silné stránky

Často se ptáme, čím jsou naše děti nadaní nebo na co mají talent. Není zapotřebí hledat výjimečnost. Pozorujte a vyhodnocujte průběžně slabé a silné stránky vašeho dítěte. Rozvíjejte to, kde má předpoklady. Talent je hodně diskutabilním tématem, ale většina z nás mu musí jít trochu naproti.

Naopak netlačte dítě do něčeho, co není jeho silnou parketou. Můžete v něm vyvolat komplexy nebo vzdor. Můžete si tím tak zadělat problémy i do budoucna, kdy se dítě může do sebe uzavřít a odmítat jakékoliv nové příležitosti kvůli strachu ze selhání.

Dobrá společnost je základ

Lidé, které vás jako rodinu obklopují, jsou velmi důležití. Děti se velmi rády nadchnou pro různé věci, mají tendenci ostatní obdivovat a být jako oni. Přemýšlejte nad tím, jakými lidmi se i vy jako rodič obklopujete. Je velmi pravděpodobné, že dítě část těchto sociálních vzorců po vás převezme i v jeho osobním životě.

Pokud je dítě na škole s podnikavými jedinci, tak dost možná začne podnikat už při studiu, i když k tomu má jen průměrné vloho. To ho může obrovsky posunout. Naopak pokud bude dítě na sportovní škole nebo s ním rodiče budou sportovat, tak si dost pravděpodobně vybuduje návyk na sportu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
VeronikaV
Miluju psaní. Ráda píšu o věcech, které se mě osobně dotýkají. Budu ráda, pokud někoho mé publikované články inspirují.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura