Jak na ...

Jak sportovat s dětmi?

Není tajemstvím, že děti ke svému spokojenému a zdravému životu potřebují pohyb. A ostatně nejen děti. Proto se snažte své volné chvíle trávit aktivním sportem, díky čemuž v nejmenších probudíte touhu vítězit i lásku ke konkrétní sportovní aktivitě. Řada rodičů si však pokládá otázku, jak zakomponovat pohyb do života dětí, když je jejich odhodlání k fyzickým aktivitám většinou velmi pomíjivé?

Jděte příkladem

Jen málokterý rodič si uvědomuje, že je pro dítě nejen prvním životním vzorem, ale až do školních let také jediným vzorem, ke kterému vzhlíží. A velmi často se stává, že vzhlížení k otci či matce setrvává i do dospělosti. Proto se snažte jít dítětem příkladem, a to ve všech směrech, nejen po stránce sportovní. 

Ukázat dítěti, že sport je nedílnou součástí každého dne – přesně o to se snažte. V ideálním případě s dítětem sportujte. Dnes už není nereálné sportovat i s malým batoletem. Vždyť existuje kočárek na běhání nebo delší túry, který se stane skvělým parťákem. Podobného sportovního vybavení však na trhu najdete vícero. Stačí se obléct do žluté dámské sportovní soupravy a vyrazit s dítětem na nejbližší cyklostezku. 

Začněte s procházkami

Když dítě začne chodit, přinuťte ho do fyzické aktivity například tím, že s ním budete chodit na procházky. Pamatujte, i chůze je sport. Za sportovní výkon se nepovažují pouze výkony vrcholových sportovců, stačí jen krátká cesta do obchodu a zpátky. 

Pokud naplánujete cestu kolem řeky nebo zvířátek, procházka se nejen protáhne a stane se pro dítě atraktivnější, ale také si při ní sami dostatečně zacvičíte. Přece jenom dítě bude chtít ke zvířátkům blíž, což bude vést k jeho ustavičnému zvedání a pouštění. 

Cyklistika nastupuje ze všech sportů nejdříve

Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete dítě naučit nějakému sportu, respektive pokud chcete, aby byl sport součástí jejich života, neměli byste s jejich učením otálet. Zapojovat dítě do sportovních aktivit co nejdříve – to je klíč k tomu, že se dítě sportu nevzdá, a to ani během jakékoli životní fáze. 

Vůbec nejdříve přichází do hry cyklistika, respektive ježdění na kole. Z počátku se dítě prohání na odrážedle, poté na kole s pomocnými kolečky, nakonec to vede k osvojení této sportovní dovednosti. Pokud dítě vynaloží zájem, pořídit dětská kola je na důležitý bod na programu dne. 

Pamatujte, pokud dítě jeví zájem, sportovní dovednost se bude osvojovat opravdu dobře. Naopak pakliže je ze strany ratolesti odpor, netlačte na pilu a nechejte tomu volný průběh. Jen byste odpor násobili, což by vedlo k tomu, že by se dítě danému sportu nikdy nenaučilo ani nevěnovalo. 

Zkuste to s vodou

Kromě kola se od raného věku dostává do hry také plavání, respektive voda jako taková. Zatímco některé děti se v brzkém raném věku na plavání naučí jednomu, a sice neštítit se a nebát vody, jiní si k vodě najdou cestu natolik, že se později stanou vášnivými plavci a návštěva aquaparků bude každovíkendovou záležitostí. 

Mít doma takového plaváčka je dobré i do budoucna. Není tajemstvím, že při plavání se hubne opravdu efektivně, čili pokud dítě naučíte lásce k vodě, v budoucnu můžete společně navštěvovat plavecké bazény a udržovat se tím v kondici. A nejen to – voda dítě dostatečně unaví a s uspáváním nebude sebemenší problém.

Zima přináší také řadu možností

Poměrně hodně možností nabízí zima. Za fyzickou aktivitu se totiž považuje také, pro někoho možná obyčejné, bobování. Pokud je však dítě větší a má chuť se naučit sportům „dospěláků”, můžete ho naučit lyžování. S tímto sportem děti začínají už velmi brzy, prakticky od čtyř let se mohou pomocí instruktora prohánět na zasněženém svahu.

Zkuste také článek o cestování s dětmi.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *