Jak na ...TěloZdraví

Jak využít Mindfulness v mateřství?

Také vás občas mateřství vysává? Je to zcela běžné a právě Mindfulness a vnímání přítomného okamžiku nám může v těchto nelehkých situacích pomoci.

Mateřská dovolená není dovolená

Co si budem povídat, mateřská dovolená rozhodně není dovolenou v tom pravém smyslu slova. Každá maminka alespoň jednou slyšela, jak se má, že je na mateřské, to je samé kafíčko, zahrádka, procházka nebo opalovačka u bazénu. Ale maminky, ruku na srdce, občas je to pěkná fuška. Osobně nemám tuto větu ráda, ale „kdo nezažije, nepochopí“.

Převládají samozřejmě dny, které si maximálně s dětmi užíváme. Své děti milujeme a na světě bychom je nevyměnili. Občas ale přijdou dny, kdy se cítíme pod psa. A stačí tak málo. Špatně se vyspíme, něco nás bolí, jsme nemocní, potřebujeme někde na čas být nebo právě něco nutně udělat a v tom okamžiku se dítě promění v malého ďáblíka. V situacích, ve kterých bychom v jiný den jednali s klidem a důvtipem, prostě bouchnete.

Pokud chcete zvládat stresové a vyhrocené situace v klidu, s rozvahou, podle vašeho přesvědčení a vnitřních hodnot, mohla by vás technika Mindfulness zajímat.

Mindfulness neboli všímavost

Mindfulness je vědecky prokázanou metodou, která podporuje zdraví a psychiku jedince. V dnešní době ji často využívají v psychoterapii, medicíně, ale také firmy pro své zaměstnance k odbourání stresu.

Cvičením si vytváříme pevný a klidný prostor, naučíme se užívat si plně a vědomě přítomný okamžik a budeme si vědomi svých pocitů, myšlenek, reakcí a to bez posuzování či dalšího hodnocení.

Mindfulness kdykoliv a kdekoliv

Metodu Mindfulness si můžete osvojit díky řadě kurzů. Je však možné začít i po své ose a zdokonalovat se svým vlastním tempem. Proč ale nezačít jednoduchými cviky, které můžete postupně trénovat, a to kdykoliv a kdekoliv. Chcete změnit váš pohled na svět, kde se budete cítit klidně a spokojeně? Pojďme se tedy podívat na pár technik k lepšímu zvládnutí stresu.

1. Čas na pauzu

Také máte pocit, že s dítětem musíte plnohodnotně vyplnit celý den? Neustálé plánování programu na další den, hlavně aby se dítko nenudilo. Lítáme z jednoho kroužku do druhého, uhnané dojedeme domů, úkoly, večeře a den uběhl ani nevíme jak. Jediné co s jistotou víme je, že jsme vyčerpané a další den, nás čeká to samé.

Nemějte pocit, že byste museli vyplňovat veškerý svůj čas tím, že budete něco dělat. Udělejte si čas, zastavte se a zkroťte nekonečné toky myšlenek.

2. Vědomé a soustředěné dýchání

Dýchání. Pro začátek je dobré se naučit správně a vědomě dýchat. Dýcháme neustále, i když často nevědomě. Cvičením vědomého dýchání dokážete sjednotit tělo, mysl a připoutat se k přítomnému okamžiku. Vnímejte dech, který přichází nosem do vašeho těla a pak jej zase opouští. Když se pětkrát, vědomě a soustředěně zhluboka nadechnete, můžete okamžitě cítit, jak napětí a stres odchází.  

3. Vědomá procházka

Asi si řeknete, vědomá procházka? Co to proboha je? Ale zamyslete se nad tím, jak vaše procházka s dítětem probíhá. Jdete s dětmi na procházku a najednou zjistíte, že se neprocházíte, ale spěcháte. Jdete na dětské hřiště a cestou dítě neustále popoháníte slovíčkem „pojď“. V hlavě se vám honí milion myšlenek. Stihnout dojít do cíle, pak domů, udělat oběd, večeři a mnoho dalších myšlenek o tom, co bude.

Až půjdete příště na procházku přemýšlejte se nad svou chůzí, zda pospícháte nebo jdete v klidu. Nepřemýšlejte nad tím, kam jdete a jen si užívejte přítomný okamžik. Dětské hřiště neuteče a už cesta je pro vás vědomou procházkou. Pozorujte svět kolem vás a užívejte si naplno čas s dětmi, ať už jde o pozorování každého autobusu nebo zastavení se u mravence či brouka.

4. Bez posudku, domněnky a očekávání

Podle mého názoru, máme tuto vlastnost více či méně všichni. Hodnocení, domněnky, očekávání, to vše nás silně zraňuje a nejhorší na tom je to, že si vše vytváříme sami v našich hlavách.

Znáte tyto myšlenky? Proč nepíše, asi jsem ho naštvala, moje dítě mě nemá rádo, proč se na mě tak dívá, co udělám, když na to přijde, proč ten či onen tohle řekl. Vnitřní strach. Strach, který v sobě vědomě budujeme, často i neopodstatněně. Někdy si myslíme, že hodnocení či souzení sebe, ostatních nebo událostí nás ochrání před možným nebezpečím. Právě úsudek nám často brání ve skutečném spojení s ostatními a v žití smysluplného hodnotově založeného života.

5. Trpělivost forma moudrosti

Kdo by alespoň jednou během mateřství neslyšel větu „buď trpělivá, to jen období“, jako by nebyl. Osobně, když slyším tuto větu, protáčím oči v sloup. Ale souhlasím, trpělivost je důležitá, a to nejen v mateřství.

Netrpělivost, to je to, oč tu běží. Bohužel často vzniká právě v okamžiku, když vaše ego křičí, aby věci byli jiné, než ve skutečnosti jsou. Abyste se stali trpělivějšími, musíte se nejdříve naučit rozpoznat právě netrpělivost. Všímejte si jakékoliv tendence spěchat přes jeden okamžik, abyste se dostali k další činnosti či okamžiku.

S mindfulness ke spokojenému rodičovství

Co říci závěrem. Když bude nejhůř, zastavte se. Podívejte se do očí vašeho dítěte, zhluboka se nadechněte, napijte se a uvolněte se. Uvidíte, jak jedna malá vědomá přestávka může proměnit obyčejný okamžik ve výjimečně klidný.

Takže maminky a tatínkové. Každý okamžik je pro nás příležitostí. Najděte si každý den alespoň malou chvilku pro sebe. Sedněte si a vypijte si svou teplou kávu nebo čaj, odpočívejte, relaxujte. A dejte si tichý a láskyplný slib, že si vychutnáte to, na čem opravdu záleží.

Přečtěte si také naše další články jak se zbavit stresu: 5 tipů: jak se zbavit stresu nebo 4 tipy dechem k získání vitality

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
EVF
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *