InternetJak na ...

Jak zmenšit a upravit velikost fotky?

Při vkládání fotografií na různé internetové platformy se pravděpodobně setkáte s tím, že je budete muset upravit. Nejčastějším důvodem je právě datová velikost, tedy zjednodušeně objem fotografie v Kb nebo Mb. V případě, že jsou tato čísla příliš vysoká, se fotky a celkově web načítají pomaleji, souborům v publikacích jako jsou prezentace, e-booky a podobně to mnohonásobně přidává na velikosti a celý proces se zbytečně komplikuje. Ukážeme si tedy několik způsobů, jak během pár vteřin upravit fotky v telefonu i počítači, aniž by ztratily rozměry a kvalitu.

Možností máme hned několik a všechny a dají se použít jak online, tak bez internetu.

Jak zmenšit velikost fotky v mobilu

iOS

Obrázek můžete oříznout přímo v galerii kliknutím na možnost „upravit/editovat“ v pravém horním rohu. Poté se v pravé dolní části zobrazí možnost oříznutí, která nabízí rovnou několik způsobů. Fotku si můžete upravit ručně potažením prstů, nebo si vyberete jednu z nabízených variant, která ji upraví do poměru 9:16, 8:10, 5:7, 3:4, 3:5 a 2:3.

Pokud fotografii nechcete anebo nemůžete oříznout, je potřeba využít změnu komprese. Samotný iOS tuto možnost sice nenabízí, ale stačí si vybrat jednu z aplikací v App Store, která si s tím poradí a jejich použití je intuitivní. Stačí si zvolit, kolik pixelů bude nový soubor mít a jestli chcete zmenšovat tak, aby poměr stran zůstal vyvážený, nebo ne.

Až na jednu jsou všechny zdarma. Které to jsou?

 • Image Size
 • Resize it
 • Image resizer free
 • Instasize Photo Editor
 • Image Size – Resize Image (79 kč)

Android

Úprava oříznutím je v zásadě stejná jako v předchozím bodě. Provedete ji opět přes možnosti úprav ve své galerii a už si jen vyberete, jestli fotku oříznete ručně podle sebe, nebo zvolíte přednastavení, která editor nabízí.

Ve druhém případě, kdy je potřeba zachovat celou fotografii, Vám Google Play nabízí aplikace, které kompresi umožní.

 • Photo & Picture Resizer: Resize, Downsize, Adjust
 • Reduce Photo Size
 • Photo Compress & Resize
 • Reduce Photo Size in KB – Photo & Picture Resizer
 • Image Reduce

📌Tip: Víte, jak zjistit, kdo si prohlíží Váš profil na Instagramu?

Jak zmenšit velikost fotky v PC

Úprava v počítači je stejně snadná i dostupná. Poradíte si jak s programy, které jsou v systému předinstalované, tak i s těmi, které jsou na internetu.

Okno s úpravami vpadá zpravidla takto:

zmenšení fotek

Windows

Nejjednodušší cestou je zmenšit velikost fotky v Malování. Otevřete si v něm obrázek, který potřebujete upravit a v horní části klikněte na „Změnit velikost“. Následně změníte procenta nebo pixely podle potřeby a po potvrzení úprav v dolní liště zkontrolujte, že nová datová velikost odpovídá Vašim požadavkům a už stačí jenom uložit.

V případě, že potřebujete fotku i oříznout, stačí kliknout na čtvercový symbol v záložce „Obrázek“ v horní liště.

Mac

Opět stačí otevřít obrázek a poté v horní liště zvolit „Nástroje“ a následně „Upravit velikost“. Vyberete si buď z přednastavených rozměrů, nebo ručně přepíšete velikost v pixelech, procentech nebo centimetrech. V dolní části okna se Vám opět zobrazí upravená velikost souboru v porovnání s tou původní.

Ve stejné záložce najdete v dolní části i funkci „Oříznout“, případně stačí stlačit klávesy command+K.

📌Tip: Podívejte se na nejlepší seriály na Netflixu.

Internet

Existuje spousta internetových nástrojů, které nabízí oříznutí i kompresi, zpravidla se spoustou dalších funkcí jako jsou různé efekty, automatické i ruční odstranění pozadí a podobně. V tomto případě není potřeba do počítače nic stahovat. Stačí do vyhledávače zadat následující názvy a vybrat si ten, který Vám bude vyhovovat nejvíce.

 • Photoshop Express
 • Resizer
 • Online Image Tool
 • Bear JPG
 • Website planet

Mohl by Vás také zajímat článek o tom, jak si sestavit nástěnku vizí nebo jak získat sledující na Instagramu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana Šašková
Je mi 21 let a studuji sociologii a sociální politiku na Karlově Univerzitě. Mezi mé zájmy patří i astrosociologie a světové jazyky, které se celý život učím. Dále svůj čas ráda věnuji právě psaní.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Internet