Kultura

Jaký je původ a historie svátku Halloween?

Halloween. Strašidelný svátek, který v Čechách každým rokem získává na oblibě. Ačkoliv se nejedná o tradiční český svátek, pro naše děti bude součástí jejich životů a každoročních oslav. Dokud jsem neměla děti, Halloween jsem neslavila. Dnes už je to jinak. Sice neslavíme tradičně jak v jiných zemích, ale vydlabaná strašidelná dýně u nás nesmí chybět. Také dětem ke každému svátku vyprávíte původ a důvod tradic? A znáte původ a historii Halloweenu? Pokud ne, tento článek je právě pro vás.

Historie a původ Halloween

Původ Halloweenu je ve světě diskutabilní. Pravděpodobně vznikl z keltského svátku Samhain, který je takovým svátkem zemřelých. Oslavy probíhaly z 31. října na 1. listopadu. Lidé zapalovali ohně a nosili kostýmy, aby zahnali duchy.

V 8. století byl vyhlášen 1. listopad dnem na počest všech svatých a 31. říjen se tak stal předvečerem svátku svatých, později znám jako Halloween.

V Irsku, Velké Británii nebo Francii slavili 1. listopadu nový rok. Tento den považovali za konec léta, sklizně a začátek zimy. Keltové věřili, že v noci před nových rokem se svět mezi živými a mrtvými otevřel a duchové mrtvých se vrací zpět na zem.

Halloween v Americe

Díky irským přistěhovalcům se dostal Halloween také do Ameriky. Ačkoliv si svět myslí, že Halloween je americký svátek, opak je pravdou. Co se Americe musí nechat je, že díky jejímu kouzlu megalomanství se Halloween rychle rozšířil do celého světa. Halloween je zábavný a hlavně skvělý marketingový projekt pro obchodníky.

Zpočátku lidé slavili konec sklizně, vyprávěli příběhy o zemřelých, o svých osudech, tančili a zpívali. Postupně začaly vznikat další zvyky. Lidé se začali převlékat do kostýmů a chodili od domu k domu prosit o jídlo nebo peníze.

Později se z Halloweenu vytratil náboženský původ a stal se spíše komunitní a městskou zábavou zaměřenou na mladé a malé děti. Děti převlečené do kostýmů chodí po sousedství na koledu a domů nosí drobné dárky a hlavně sladkosti.

Dýně, hlavní symbol Halloweenu

Dlabání dýně je nejoblíbenější aktivitou Halloweenu. I když české domácnosti nedodržují všechny zvyky Halloweenu, vydlabané strašidelné dýně v domácnostech nesmí chybět. Děti nosí vydlabané dýně do školek a na každé dýňové farmě nebo halloweenské akci nesmí tato zábavná aktivita chybět.

A proč jsou vyřezávané obličeje z dýně symbolem Halloweenu?

Ačkoliv dýňové lucerny neodmyslitelně k Halloweenu patří, ne vždy se strašidelné obličeje vyřezávali právě z dýně. Jack-o´-lantern, jak je dlabání dýně v anglických zemích označováno, má svůj příběh. Irská legenda vypráví o lakomém Jackovi, který podvedl ďábla pro svůj peněžní zisk. Když Jack zemřel čekal ho trest. Bůh Jacka nepustil do nebe a ani ďábel ho nepustil do pekla. Byl tak odsouzen k nekonečnému putování po zemi. Lidé tak začali vyřezávat démonické tváře do tuřínu, aby zahnali Jackovu bloudící duši.

Když se irští přistěhovalci přestěhovali do Ameriky, začali vyřezávat lucerny z dýní, které z regionu pocházeli. Vrchol dýňové sezony je právě v období oslav Halloween. Pro své lucerny, tak začali využívat sezonní produkt, který se stal hlavním symbolem Halloweenu, podzimu a dokonce zvýšil oblibu dýňových pokrmů u dětí.

Strašidelná dekorace

Hororová a strašidelná dekorace k Halloweenu nesmí chybět. Dekorace můžete koupit v obchodech nebo si můžete DIY dekorace vyrobit spolu s dětmi a ještě se skvěle pobavit.

Tipy na DIY halloweenské dekorace:

  • Dýně do každého interiéru. Hezky naaranžované dýně rozzáří váš byt, i když z ní nebude strašidelná lucerna a ponecháte ji v celku.
  • Svíčky v lucernách, svíticí balonkové řetězy nebo elektrické světelné řetězy, které později použijete na vánoční stromeček, rozmístěte po místnosti.
  • Bílým provázkem vytvořte pavučiny.
  • Na černý papír namalujte netopýra a vystřihněte. Případně netopýra a další halloweenské symboly namalujte na bílý papír, vystřihněte a děti nechte vymalovat.
  • Barevné nálevy ve sklenicích. Vezměte prázdné sklenice, naplňte je vodou do které přidejte potravinářské barvivo. Sklenice pak můžete naplnit například gumovým hadem, rukou od panenky nebo gumovým pavoukem.
  • Strašidelné vzkazy. Použijte pěnu nebo umělý sníh ve spreji a nastříkejte ho na okna nebo zrcadla. Hmotu rozmažte a do ní napište strašidelný vzkaz.
  • Strašidelné cupcakes. Nesmí chybět na stole občerstvení a cupcakes jsou k této příležitosti jako dělané. Upusťte uzdu fantazie a vytvořte strašidelné zdobení.
  • Dekorační věnec s dušičkovou tématikou.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
EVF
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura