Cestování

Kam vyrazit na procházku Prahou?

Nevíte, kam vyrazit na procházku? Procházka Prahou bude výbornou volbou. Vyzkoušejte okruh historickým centrem Prahy a objevte krásy našeho hlavního města. Trasa je dlouhá 10 km a rozhodně vyžaduje pohodlnou obuv, protože občas se nevyhnete mírnému stoupání. Představme si tedy procházku Prahou!

Okruh má celkem 9 zastávek. Začnete a opět skončíte na Václavském náměstí. Trasa nabízí řadu památek, gastronomických zastávek, jako jsou vyhlášené restaurace a kavárny, a v neposlední řadě se pokocháte krásnými výhledy. Tak si přibližme zásadní body této vycházky!

Procházka Prahou
Procházka Prahou. Zdroj: Mapy.cz

1. Václavské náměstí

Procházka Prahou začíná na Václavském náměstí. Pokud jste se vydali do Prahy vlakem, hlavní vlakové nádraží se nachází od náměstí zhruba 500 m. Další možností je doprava autem, doporučujeme zaparkovat automobil na parkovišti nákupního centra Chodov a metrem (trasa C) se přesunout na stanici Muzeum.

Václavské náměstí
Václavské náměstí. Zdroj: Pixabay.com

Kromě „ikonické“ sochy sv. Václava se na náměstí nachází řada kaváren, restaurací a obchodů a také Národní muzeum. Zrekonstruovaná budova muzea nabízí řadu výstav, které stojí za návštěvu.

2. Staroměstské náměstí

Z Václavského náměstí se dostanete na Staroměstské náměstí ulicí Melantrichovou. Zde se vám naskytne pohled na řadu památek, které můžete navštívit. Patří mezi ně Staroměstská radnice s orlojem, Týnský chrám, pomník mistra Jana Husa nebo Mariánských sloup.

Rozhodně největším turistickým lákadlem Staroměstského náměstí je Pražský orloj. Každou hodinu se všichni zastaví a pozorují, jak se ve dvou malých oknech objevují apoštolové. I vy si tuto podívanou nenechte ujít a podívejte se na veledílo mistra Hanuše. Také můžete vystoupat na věž Staroměstské radnice a pokochat se výhledem.

Za návštěvu stojí i známá restaurace u Prince s výborným jídlem a výhledem na náměstí.

Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí. Zdroj: Pixabay.com

3. Karlův most

Procházka Prahou rozhodně nesmí vynechat Karlův most. Pověst tvrdí, že součástí jeho základů jsou vejce, proto v Praze stojí bezmála 600 let. Karlův most propojuje Staré Město a Malou Stranu. Na každé straně mostu jsou věže – Malostranská mostecká věž a Staroměstská mostecká věž. Obě dvě můžete navštívit a uvidět Prahu z různých stran. Vstupné na každou věž je zhruba 150 Kč.

Karlův most
Karlův most. Zdroj: Pixabay.com

Karlův most zdobí také řada barokních soch, jednou z nich je i socha Jana Nepomuckého. Další zastávkou této procházky je Valdštejnská zahrada, tak se pojďme podívat, co nabízí.

4. Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada se nachází v ulici Letenská na Malé Straně. Tato zahrada je součástí Valdštejnského paláce, který momentálně slouží jako sídlo Senátu České republiky. Vzhled Valdštejnské zahrady je inspirovaný italským stylem zahrad. Jsou zde fontány, sochy, živé ploty a krápníková stěna. V zahradě můžete vidět také pávy, kachny nebo ryby.

Valdštejnská zahrada je volně přístupná od 1.4 do 31.10 každý den. V Sala terreně se v letním období konají kulturní akce, na které je většinou vstup zdarma.

Valdštejnská zahrada
Valdštejnská zahrada. Zdroj: Botany.cz

Ze zahrady můžete vidět Pražský hrad, který bude další zastávkou této procházky.

5. Pražský hrad

Sídlo prezidenta a místo, kde se psala česká historie. Mezi objekty, které zde můžete navštívit patří Starý královský palác, katedrála sv. Víta, Zlatá ulička, bazilika sv. Jiří a velkou jižní věž katedrály sv. Víta.

Při prohlídce Pražského hradu můžete využít průvodcovských služeb. Pokud se pro ně rozhodnete, je lepší si udělat rezervaci, cena je od 100 Kč.

Z hradu se také pokocháte krásným výhledem na celou Prahu, především na historické centrum.

Pražský hrad
Pražský hrad. Zdroj: Pixabay.com

6. Nový svět

Když se ocitnete v Novém světě, budete mít pocit, že se kolem vás zastavil čas. O malebné pražské čtvrti řada turistů neví, takže je dost velká pravděpodobnost, že se zde bude procházet skoro sami. Novému světu se také říká „pražský Montmarte“. Proč? Podobně jako Montmarte, který původně nebyl součástí Paříže, nebýval i Nový svět součástí Hradčan.

Pokud se vydáte ulicí Nový svět půjdete podél potoka Brusnice. Za návštěvu stojí dům U Raka, který vlastnil Ota Pavel a Arnošt Lustig. Za místí zvláštnost se považuje dům č. 6 a to z toho důvodu, že má pouze jedno okno a žádné dveře.

Atmosféra v této části Prahy se dá považovat za kouzelnou, plnou umění a možná i záhad a tajemna. Rozhodně stojí za návštěvu!

Nový svět
Nový svět. Zdroj: Pixabay.com

7. Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna, kopie pařížské Eiffelovy věže. Abyste se dostali na vrchol věže, musíte zdolat celkem 299 schodů.

Rozhledna je návštěvníkům otevřena po celý rok, jen si dejte pozor na otevírací dobu, tu naleznete na webových stránkách Petřínské rozhledny.

Petřínská rozhledna
Petřínská rozhledna. Zdroj: Turistika.cz

Až na rozhlednu vystoupáte, naskytne se vám pohled na celou Prahu. V přilehlých petřínských zahradách si můžete odpočinout na lavičkách v příjemném prostředí, popřípadě navštivte Štefánikovu hvězdárnu.

8. Muzeum Kampa

Cestou z Petřínské rozhledny, zpátky do historického centra, se zastavte v Muzeu Kampa. Jedná se o centrum moderního umění.

Za jeho existenci vděčíme manželům Mládkovým – sběratelův umění Medě a Janovi. Ti sbírali umělecké předměty, obrazy od nejznámějších umělců 20. a 21. století.

V muzeu můžete navštívit vyhlídku na Vltavu a Werichovu vilu, kde najdete cukrárnu Ivety Fabešové.

Na Kampě se odehrává také řada kulturních akcí, jako například každoroční letní divadelní scéna.

Muzeum Kampa
Muzeum Kampa. Zdroj: Navylet.cz

9. Národní divadlo

Národní divadlo, kolébka české kultury. I zde můžete využít komentovaných prohlídek a prozkoumat tak zákoutí této významné budovy.

Prohlídky nejsou každý den. Proto je lepší navštívit webové stránky Národního divadla a datum si zarezervovat.

Při komentované návštěvě Národního divadla uvidíte hlediště, hlavní foyer, díla Mikoláše Alše a základní kameny.

Národní divadlo
Národní divadlo. Zdroj: Pixabay.com

Od Národního divadla se opět přesunete na Václavské náměstí ulicí Národní před Jungmannovo náměstí. Procházka Prahou stojí za váš čas, díky ní na vás dýchne kus krásné a bohaté české historie.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *