TěloZdraví

Kde jsou a co způsobují lymfatické uzliny

Lymfatické uzliny jsou orgány kulovitého nebo oválného tvaru. Nachází se v oběhu lymfatických cév a slouží jako biologický filtr lymfy. Hrají významnou roli v obraně organizmu proti mikrobům i nádorovým buňkám.

Lymfatický systém

Lymfatický systém tvoří lymfatické cévy a lymfa – míza, která je shromažďována z celého těla a odváděna zpět do krve. Než se lymfa dostane do krve, projde soustavou lymfatických uzlin, vnořených do lymfatických cév. Mízní uzliny odpad a infekční složky roztřídí a reagují na ně. Lymfa je bělavá tekutina tvořena bílými krvinkami, bílkovinami a tuky. Míza vzniká z tekutiny, která unikla vlásečnicemi z krve do mezibuněčných prostor. Denně se vytvoří 2,5 až 3 litry mízy.

Kde se lymfatické uzliny nachází a k čemu slouží?

Lymfatické uzliny se nachází v dráhách lymfatických cév. Jsou to malé útvary velikosti čočky až fazole, kterých je v lymfatickém systému více než stovka. Funkcí mízních uzlin je filtrovat lymfu od mikroorganismů a toxických látek. Dochází v nich k reakci na cizorodé látky, které se kůží či sliznicí dostávají do těla. Cizorodé látky v uzlinách vyvolávají zánětlivou reakci. Tvoří se protilátky a specifické bílé krvinky.

Reakce uzliny na infekci a cizí látky v míze se nejčastěji projeví zbytněním uzlin. Stejně se projevují i nádory. Rozdíl bývá v tuhosti uzliny, pohyblivosti vůči podkladu či bolestivosti uzliny. Mikroorganismem, který uzlinu úplně zničí, je například bakterie způsobující tuberkulózu.

Aktivovaná lymfatická uzlina se během mohutné reakce na škodlivé látky může „spotřebovat“ – může se rozpadnout. Nádorové buňky se někdy v uzlině uchytí a dále rostou. V případě, že bíle krvinky nádorové buňky nerozpoznají, proplují dále do těla a nádorové onemocnění se šíří. Některé mikroorganismy uzliny osidlují a ničí.

Pokud lymfatický systém špatně pracuje, dochází k městnání lymfy a vzniku otoků.

Mízní uzliny se nachází v blízkosti velkých tepen a na místech, kde jsou tepny hmatné. V těchto místech se nachází ve větších shlucích:

  • Lymfatické uzliny na krku
  • Lymfatické uzliny v podpažní jamce
  • Lymfatické uzliny v hrudníku
  • Lymfatické uzliny v dutině břišní
  • Lymfatické uzliny v tříslech

Zajímavosti o lymfatických uzlinách

Někteří ptáci (např. labutě a husy) mají jedno srdce navíc. Jedná se o tzv. mízní srdce, které slouží k přečerpávání mízy v mízovodech. Uzliny nejsou u ptáků běžné. Vyskytují se pouze u vrubozobých (kachna, labuť, husa). U savců je mízní systém podobný jako u člověka.

Ptáci s lymfatickými uzlinami

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Sandra.J
Jsem organizovaná a kreativní duše. Miluji knihy a ráda bych jednou sama nějakou napsala. Copywriting považuji za první krůček k dosažení svého cíle.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo