Jak na ...NávodTěloZdraví

Máte vši a chcete se jich zbavit? Použijte šampon i všiváček

Napadení dětskou vší se nazývá pedikulóza a je nejrozšířenější u dětí ve věku 4−11 let. Nejčastěji ji děti chytnou v dětském kolektivu, tedy ve školce, škole nebo i na táboře. Veš má 3 páry nohou zakončených drápky a krev saje až 5x denně. A právě proto se děti, ale i dospělí začínají škrábat, což je jedno z poznávacích znamení, že máte vši.

Slovníček zavšivené hlavičky

  • Hnida – vajíčko, které klade dospělá veš.
  • Nymfa – vylíhne se z hnidy, saje krev, neklade vajíčka, po 8 dnech se stává dospělou vší.
  • Veš – dospělý jedinec. Samice žije měsíc, během kterého může naklást až 50 vajíček.
  • Všiváček – hustý hřeben pro vyčesávání vší.

Jak poznat vši ve vlasech?

Pokud nevíte, jak poznat, že má vaše dítě vši, poradíme vám jak na to.

  • Když budete mít štěstí, můžete veš v hlavě spatřit, ale děje se to spíš náhodně a zároveň je to znamením, že je nákaza již rozšířená.
  • S větší pravděpodobností narazíte na hnidy. Jak hnidy poznat? Mají bílou barvu a jsou přilepené na vlasech. Nejčastější je výskyt za ušima nebo na týlu. Od lupů je rozeznáte tak, že nejdou odfouknout, ale kvůli zbytku „lepidla“ drží na prstech.
  • Dítě se neustále škrábe, je neklidné a může i hůř spát.
  • Na pokožce hlavy můžete objevit zarudlé skvrny po kousnutí.

Jak se vší zaručeně zbavíte

V dnešní době již naštěstí není jediným řešením ostříhání dohola nebo použití petroleje, který může vést k popálení pokožky.

Nejúčinnější kombinací je použití přípravku proti vším, který zakoupíte v lékárně, a manuálního odstraňování. Pokud budete mít štěstí, některé vši šamponem zahubíte, ale rozhodně ne všechny. Na hnidy kromě manuálního vytahování z vlasů nic nezabírá. Vši můžete zkusit zahubit i použitím kondicionéru.

Mokré vlasy a vši
Vší se nejlépe zbavíte v mokrých vlasech.

Jak postupovat?

  1. Vlasy namočte. V suchých vlasech se veš pohybuje rychleji a máte menší šanci ji chytit.
  2. Na mokré vlasy naneste jakýkoliv kondicionér, díky kterému se vši zadusí. Kondicionér z vlasů nesmývejte.
  3. Vlasy pročesávejte po pramenech speciálním hřebenem všiváčkem od kořínků ke konečkům. Po každém projetí všiváček otřete do kapesníku a zkontrolujte „úlovek“.
  4. Hlavu po odvšivení umyjte pod vodou.
  5. Abyste se vší zbavili nadobro, celý proces znovu zopakujte po 8 −10 dnech.
  6. Vyperte vše, co mohlo přijít do styku se zavšivenou hlavou (ložní povlečení, ručníky, plyšové hračky, molitanové kryty sluchátek a podobně).

Účinnou zbraní v boji proti vším je Kouzelný všiváček, který z vlasů stáhne nejen vši, ale díky patentovaným mikrospirálám i hnidy. Vlasy všiváčkem pročesávejte i preventivně, jelikož žádný jiný přípravek působící jako spolehlivá prevence zatím bohužel neexistuje.

Dobrá rada: V nouzi můžete k likvidaci použít i olej. Tato metoda se však doporučuje spíše dětem s krátkými vlasy, jelikož všiváček po olejově mastných vlasech o něco hůř klouže, takže by dlouhé vlasy zbytečně kudlil.

Co o vších možná nevíte?

Veš dětská žije hlavně na hlavě, dorůstá zhruba 3 milimetrů a krev saje až 5x denně. Samice žije maximálně měsíc a za tu dobu může naklást až 50 vajíček neboli hnid. Samci žijí kratší dobu než samice.

Hnidy veš přilepuje na vlasy. Jedná se o vajíčko, které je na horním pólu opatřené víčkem. To za 7 až 11 dní praskne a vylíhne se z něj nymfa. Stádium nymfy trvá zhruba 8 dní. Za tu dobu se nymfa 3x svléká a saje krev. Neklade však vajíčka. Po 8 dnech se z ní stane dospělý jedinec, který již může klást vajíčka.

Pokud veš zůstane v čepici, na plyšové hračce nebo ložním prádle déle než 18 hodin bez hostitele, ztrácí schopnost sání krve a v důsledku dehydratace umírá.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *