CestováníTěloZdraví

Ferraty aneb zajištěné cesty v České republice

Láká vás dostat se do míst a výšek, kam se neodváží každý? Máte-li v oblibě dobrodružství, řešením by mohly být ferraty, které jsou v posledních letech stále populárnější. Co vlastně ferraty jsou?

Via ferraty

Pojem via ferrata původně pochází z italštiny a znamená zajištěna cesta. Jedná se o stezku v horském terénu, kde lezce jistí ocelová lana, vstupy, žebříky a u nejméně obtížných verzí stezek i zábradlí. Horský terén je tak zpřístupněn i těm, kteří nemají zkušenosti s horolezectvím. Mnoho cest, využívaných jako ferraty, sloužilo v minulosti jako vojenské stezky umožňující vojákům přístup do stanovišť v horách. Dnes jsou budovány ferraty nové generace, které návštěvníkům přístup neusnadňují, ale naopak znesnadňují.

Kam na Ferraty?

Ferraty je možné najít po celé Evropě. Nejvíce se jich nachází na území Rakouska, kde byla vybudována i ta první v roce 1843. Česká republika těmito stezkami sice neoplývá, ale i tak je možné zde nějaké najít. Za zmínku určitě stojí ferrata v Děčíně. Jedná se o nejdelší horskou stezku tohoto typu u nás a nabízí 14 tras různých obtížností. Vymyká se také tím, že se nachází přímo v centru města u řeky Labe. Je přístupná zdarma a potřebné vybavení je možné si zde vypůjčit.

Jak se připravit na výstup?

Důležité je si vybrat ferratu s vhodnou obtížností podle naší fyzické zdatnosti. U nás se pro obtížnost používá označení podle italského vzoru od A až po E, kdy A je nejlehčí a E nejtěžší. Také je potřeba ohlídat předpověď počasí, protože i mírný déšť je velkou komplikací při výstupu a to zejména na vápencových skalách. Dále se nesmí zapomínat na horolezeckou výbavu, boty s dostatečně tuhou podrážkou. Vyplatí se myslet také na lékárničku a pojištění.

Jaká výbava je potřeba?

Pro výstup je důležitá specifická horolezecká výbava. Někdy je možné si celou horolezeckou výbavu vypůjčit na místě. V takovém případě je jistější si zařídit rezervaci předem. Existují i specializované obchody prodávající ferratové sety, kde odborník pomůže s výběrem toho nejvhodnějšího. Jaké vybavení tedy lezec potřebuje?

  • lezecká helma – Jedná se o speciální přilbu pro horolezectví, která je uzpůsobena tomu, aby chránila hlavu před padajícím kamením.
  • rukavice – Důležité jsou hlavně na obtížnějších ferratách. Většinou jsou to rukavice bezprsté a chrání dlaně před drsným povrchem ocelového lana.
  • prsní a sedací úvazek – Zajišťuje připojení lezce k ocelovému lanu a v případě pádu ho zachytí.
  • tlumič pádu (nebo-li ferratová brzda) – Dvě pružná ramena a karabiny, které se v případě pádu zaseknou a pád zastaví. Postroj by jinak mohl prasknout pod působením rázové síly.

Vzhledem ke vzrůstající popularitě ferrat se také pořádají zájezdy specializované na tyto horské stezky. Zájezdy jsou vedeny kvalifikovaným horským průvodcem a v ceně je většinou zahrnuto i zapůjčení veškerého speciálního vybavení.

Díky široké nabídce cestovních kanceláří má možnost si vybrat každý sportovní nadšenec. Na těchto kurzech každý jednotlivec zjistí, jestli jsou Ferraty pro něj tou správnou volbou nebo raději tráví čas domu u dobrých seriálů.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *