NávodVaření a recepty

Moka konvička, nebo french press? Odhalte tajemství lahodné kávy

Za který tým kopete vy? Jste spíš milovník french pressu, nebo si ujíždíte na překápku z moka konvičky? Pokud ještě nevíte, společně se podíváme, který způsob přípravy kávy je vám bližší.

French press má doma každá druhá domácnost. Je praktický a dá se v něm udělat třeba i čaj. Moka konvičku znaly už naše babičky, a tak ji najdeme i u nich. Navíc dnes jsou tyhle praktické konvičky pocházející z Itálie opět v kurzu. Zvlášť pokud neuděláte ani krok bez silného espressa ani na vašich turistických výletech.

Moka konvička

Káva z ní je někde mezi espressem a filtrovanou kávou, takže zrna byste měli namlít na něco mezi jemným a středním stupněm hrubosti (při promnutí v prstech je jako polohrubá mouka). Co se týká typu kávových zrn, klidně můžete sáhnout i po trochu tmavším pražení. Hodí se jak arabica, tak robusta nebo jiná jednodruhová odrůda. 

moca konvicka žena

Jak vlastně funguje?

 1. Do spodní části moka konvičky nalijte vodu až těsně pod ventilek.
 2. Mletou kávu nasypte do sítka, lehce sklepejte, povrch urovnejte a okraje očistěte. Tím zajistíte, že během přípravy nebude unikat tlak.
 3. Naplněné sítko vložte do spodní části konvičky, přišroubujte horní část a náležitě utáhněte. Vaše káva se jinak vlivem tlaku dostane tam, kde být nemá.
 4. Poté položte konvičku na střední plamen a víko nechte otevřené. Díky tomu můžete sledovat, jak káva začne vzlínat.
 5. Když z pístu začne téct krémovitá pěna, snižte plamen na minimum a sledujte, jak se horní část konvičky pomalu plní.
 6. Ve chvíli, kdy se zhruba 2/3 objemu horní části konvičky naplní kávou, začne její obsah prskat a bublat. To je znamení, že ji máte odstavit z plamene.
 7. Teď už jen stačí kávu nechat chviličku odstát a pak si ji užít do posledního doušku.

A co byste ještě měli vědět? 

Než si konvičku koupíte, promyslete si, kolik šálků z ní budete připravovat. Pokud ji chcete pouze pro sebe, stačí vám menší. Jestli však vaříte kávu pro více lidí, pořiďte si konvičku o větším objemu. Určitě si také nastudujte, z jakého materiálu by ideálně měla být. Na trhu existuje spousta variant, ale ta nejoblíbenější je z hliníku – je totiž lehoučká a perfektně odolná. A aby toho nebylo málo, ve vrchní části konvičky je speciální těsnění, které je jednou za čas potřeba vyměnit, ale naštěstí se už prodává téměř všude.

French press

Kávu z french pressu ocení všichni milovníci filtrované kávy. Oproti papírovému filtru je zde ale kovové sítko, díky kterému do kávy proniknou i oleje. V kávě mimo jiné uvidíte mikročástečky sedliny, ty ale nejsou vůbec na škodu. Díky nim bude totiž káva bezvadně chutnat.

french press

Jakou kávu budete potřebovat?

Ideální bude 100% arabica, kterou je potřeba správně umlít. Pokud máte doma mlýnek, namelte ji tak, aby svou konzistencí připomínala cukr krystal. Jestli mlýnek do vaší domácí výbavy nepatří, nechte si namlít kávu přímo v obchodě. Stačí říct, že ji máte na french press.

Jak si kávu ve french pressu připravit?

Je to opravdu jednoduché. Stačí postupovat podle těchto čtyř kroků:

 1. French press vypláchněte horkou vodou. Díky tomu nebude sklo chladné, což by ovlivnilo další kroky přípravy.
 2. Namletou kávu nasypte do french pressu, zalijte horkou vodou a lehce zamíchejte. 
 3. Po třech minutách ještě jednou zamíchejte a pak počkejte další minutu, než si káva sedne.
 4. Pak už jen stačí stlačit filtr a nalít kávu do šálku. 

TIP: Po čtyřech minutách kávu nalijte do jiné nádoby, jinak bude proces louhování pokračovat a káva zhořkne.

Dostali jste chuť na šálek horké kávy? To je dobře! Stačí si jen vybrat typ přípravy a pak si ho pořádně vychutnat.

Přečtěte si také o dárcích pro muže k svátku a o receptech na krevety.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Návod