Jak na ...

Ovládněte small talk s ověřenými tématy

Small talk, nebo také umění mluvit o ničem, je jednoduchý způsob, jak navázat kontakt. Ať už se jedná o jízdu výtahem s kolegou z práce, návštěvu holičství nebo obyčejný večírek, na kterém se chcete seznámit s novými lidmi, bez small talku se zkrátka neobejdete.

Small talk má své zásady

Pro některé z nás je small talk noční můrou, některým introvertně založenějším jedincům může přivodit slušné nervy. Proto je dobré se před akcí nebo schůzkou zamyslet, co bychom tak mohli zmínit. Pokud nechcete mluvit jen o počasí, tento článek je právě pro vás! I small talk má svá pravidla, kterými bychom se měli řídit:

1. nic osobního

Když vám člověk, kterého jste zrovna poznali, vylíčí všechny své rodinné problémy, vnitřní démony a traumata z dětství, asi vám nebude zrovna nejlíp (pokud samozřejmě nejste psycholog). To platí i naopak, snažte se tedy vyhnout příliš osobním otázkám.

2. žádná rozsáhlá témata

Small talk povětšinou slouží k vyplnění času. Nepouštějte se tedy do příliš rozsáhlých témat, snažíte se udělat dobrý dojem, ne diskutovat o smyslu lidského bytí.

3. buďte pozitivní

Můžete mít od přírody pesimista, dokonce mohou ostatní ocenit váš temnější smysl pro humor, obecně pro small talk ale platí, že by se měl pohybovat na pozitivních vlnách. Nezapomeňte na úsměv a otevřenou řeč těla.

4. žádné kontroverze

Třebaže originalitě se meze nekladou, zkuste se vyhnout kontroverzním tématům. Nikdy totiž nevíte, co má člověk za sebou a jaké jsou jeho názory a postoje. Nechtěně tak můžete špatně zvoleným tématem nebo nevhodným vtipem ublížit. Nehledě na to, že i takový small talk může skončit nepěknou hádkou.

5. nemluvte příliš

Za small talk označujeme dialog mezi dvěma nebo více lidmi, proto dávejte prostor druhým. Pozor na to, zvlášť pokud jste takzvaně upovídaní z nervozity. Nic totiž nezanechá horší první dojem, než když člověka ani nepustíte ke slovu. 

Jestliže se však bavíte s člověkem, který je introvertnější a moc toho nenamluví, vaše část dialogu může samozřejmě převládat, je však důležité sledovat signály a ujistit se, že protějšek naše téma stále zajímá.

Osvědčená témata na small talk

A teď už se pojďme podívat na osvědčená témata, kterými rozhodně nestoupnete vedle:

1. počasí

Stalo se z toho takové klišé, mnohým připadne tento bod spíše k smíchu, počasí jako téma ke small talku ale opravdu funguje. Nebo aspoň k zahájení konverzace, musíte s ním totiž umět správně pracovat. Pokud poukážete na fakt, že je dneska krásně, skvěle posléze navážete přáním, že to snad vydrží do víkendu, protože máte v plánu to a to.

2. povolání nebo vzdělání

Když se seznámíte s někým novým, přirozené vás zajímá, čemu se věnuje většinu dne. Právě povolání nebo vzdělání nám může o člověku dost prozradit, proto se nebojte zeptat.

3. společné zájmy, zážitky, známá místa

Při rozhovoru s druhým přirozené hledáme něco společného, ať už se jedná o zájmy nebo třeba místa, ve kterých jste žili, studovali nebo navštívili při nějaké jiné příležitosti. Hovor tak plyne téměř sám, protože máte k tématu oba co říct. Což je u small talku hodně důležité.

Další témata už nechám na vás. Originalitě se meze nekladou, pamatujte ale na uvedená pravidla, vyhnete se tak případným nepříjemnostem.

Dále se můžete podívat, jak se připravit na pohovor nebo na účinné metody a techniky asertivního chování.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Lenka Raclavská
Jsem milovníkem studentského života s opravdu podivnými zájmy, které sahají od filosofie přes mytologii a dějiny antiky až po psychologii a mezilidské vztahy. Cestuji jedině low-cost a věřím, že sleva může být životní styl.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *