TěloZdraví

Spánková paralýza: když je vaše mysl vzhůru, ale tělo spí

Probudíte se uprostřed noci. Chcete se pohnout, ale tělo vás neposlouchá. Zachvátí vás panika a na čele vám nabíhá studený pot. Cítíte tlak na hrudi, jako kdyby vám na ni někdo silně tlačil. Chcete křičet o pomoc, ale jediný pohyb kterého jste schopni, je zoufalé těkání očima po místnosti. A do toho všeho cítíte přítomnost něčeho zlého. Scéna jako vystřižená z hororového filmu? Zcela nepochybně! Až na to, že něco podobného prožije alespoň jednou za život mnoho z nás. Seznamte se s fenoménem zvaným spánková paralýza!

Co je to spánková paralýza a jak se projevuje?

Spánková paralýza se projevuje dočasnou ztrátou kontroly svalů během spánku. Člověk stižený spánkovou paralýzou se probudí, ale nedokáže se hýbat nebo mluvit. Může pouze pohybovat očima a dýchat. Často se objevuje tlak na hrudi a potíže s dechem. V takový moment člověka přirozeně zachvátí panika a strach, zvlášť pokud není s problematikou spánkové paralýzy obeznámen.

Koho spánková paralýza nejvíce ohrožuje? Především lidi s narušeným spánkovým režimem (tj. studenti, lidé pracující na směny apod.). Spánková paralýza se objevuje nejčastěji během puberty, dospívání a v období mladé dospělosti. Může se však projevit kdykoliv v průběhu života, a to jednou, ale i opakovaně. Její délka se pohybuje v řádu několika vteřin až 20 minut, přičemž průměrně trvá zhruba 6 minut.

Démon ve vaší ložnici

Ačkoliv spánková paralýza není považována za nebezpečnou poruchu, rozhodně se nejedná o nic příjemného. Až tři čtvrtiny případů spánkové paralýzy doprovázejí halucinace. A v takový moment se ze spánkové paralýzy stává skutečný horor. Během spánkové paralýzy můžete vnímat přítomnost něčeho zlého nebo kolem sebe vidět děsivé bludy, například démona nebo jinou temnou entitu.

Halucinace mohou zahrnovat i tělesné vjemy. Člověk může mít během spánkové paralýzy pocit, že se mu temné přízraky snaží fyzicky ublížit, sexuálně jej zneužít nebo mu dokonce způsobit smrt. Další tělesné vjemy zahrnují pocit, že se člověk nachází mimo své tělo, anebo že s jeho tělem někdo hýbe.

Dnes dokážeme tyto halucinace vědecky vysvětlit, ale v minulosti se tyto noční přízraky stávaly součástí lidového folklóru a častým uměleckým námětem. Jistě si vybavíte klasický obraz Henryho Fuseliho z 18. století s názvem Noční můra, který zachycuje démona sedícího na spící ženě.

Během spánkové paralýzy vás může navštívit démon. Zdroj: Unsplash.

Co způsobuje spánkovou paralýzu?

Jak vlastně spánková paralýza vzniká? Když spíme, střídají se u nás dvě fáze spánku, REM a NREM fáze. Každou z těchto fází charakterizuje jiný pohyb očí. Během NREM fáze zůstávají oči klidné, zatímco v průběhu REM fáze se oči rychle pohybují. V REM fázi se také odehrává většina snů.

Během REM fáze spánku pracuje mozek na plné obrátky, ale tělo se nachází ve stavu tzv. atonie. Jedná se o paralýzu svalů, která nám brání provádět fyzické pohyby, které prožíváme ve snech. Spánková paralýza nastává tehdy, když se člověk probudí v průběhu REM fáze, ale mozek o tom tělu nevyšle signál. Tělo tím pádem zůstává nehybné, ačkoliv je mozek vzhůru.

Přestože vědci rozumí tomu, jak spánková paralýza vzniká, dosud neznají její přesnou příčinu. Existují však faktory zvyšující riziko spánkové paralýzy např.:

  • nepravidelný spánkový režim, spánková deprivace
  • stres
  • zneužívání návykových látek (drogy, alkohol)
  • některé léky nebo jejich vysazení
  • problémy se spánkem např.: chronická nespavost, narkolepsie (nadměrná denní spavost), spánková apnoe (výpadky dechu v průběhu spánku) apod.
  • psychické poruchy a onemocnění např.: bipolární porucha, postraumatická stresová porucha, úskostné poruchy apod.
Návykové látky ovlivňují spánkovou paralýzu.
Návykové látky mohou spustit spánkovou paralýzu. Zdroj: Unsplash.

Léčba spánkové paralýzy a jak jí předcházet

Dosud neexistuje léčba, která by dokázala spolehlivě odvrátit spánkovou paralýzu. Léčba spočívá pouze v odstranění jejích možných příčin. Pokud prožijete spánkovou paralýzu jednou, nemusí to nutně představovat problém. Ten však nastává, objevuje-li se spánková paralýza častěji. V takovém případě se zamyslete, zda netrpíte některými z výše uvedených faktorů zvyšujících riziko spánkové paralýzy.

Nejdůležitější prevencí spánkové paralýzy tak zůstává kvalitní spánek a snížení stresu. Abyste předešli spánkové paralýze, pokuste se spát doporučený počet hodin (tj. 7-9 hodin spánku) a ideálně usínat i vstávat ve stejný čas. Určitou roli sehrává také pozice, ve které spíte. Spánková paralýza se nejčastěji objevuje v pozici na zádech, můžete tedy zkusit spát na boku či na břiše. Dobrou prevencí také může být pravidelná sportovní aktivita, která vám pomůže zlepšit kvalitu spánku.

Zastihla mě spánková paralýza. Co teď?!

Pokud se náhodou ocitnete ve spánkové paralýze, snažte se nepropadat panice. Nejste zdaleka tak bezmocní, jak se může zdát!

Spánková paralýza odezní, když vás někdo probudí. Pakliže nespíte v ložnici sami, můžete se zaměřit na svůj dech a vydávat jím zvuky. Tím možná získáte pozornost druhé osoby, která vás může probudit a probrat ze spánkové paralýzy.

Pomoci si však můžete i vy sami tím, že zachováte klid a uvědomíte si, že se jedná o spánkovou paralýzu. Můžete vám pomoci afirmace, že vše, co vidíte, je pouze sen a že jste v bezpečí. Kromě toho se můžete soustředit na malé pohyby např. u prstů na nohou či na rukou. Tím své tělo dokážete pomalu rozpohybovat a epizodu ukončit.

A pokud se vám náhodou nepodaří spánkovou paralýzu zahnat, zachovejte klid. Ačkoliv spánková paralýza není příjemná, nic vám při ní nehrozí. Po chvíli odezní sama, ostatně jako každá jiná noční můra.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Vendy Koçoğlu
Čerstvá absolventka mediálních a teritoriálních studií, expatka a novopečená máma. Zajímá se o dopady používání nových médií na psychiku člověka, digitální minimalismus a duševní zdraví. Ve volném čase ráda čte, vytváří nebo zkrátka jen tak je.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo