CestováníJak na ...

SPZ na přání: Proč jsou tak oblíbené?

SPZ na přání si můžete v České republice zařídit již šest let. Kombinací písmen a číslic, můžete získat takovou státní poznávací značku, která vystihne vaší osobnost nebo dokonce společnost. Znáte veškerá pravidla pro SPZ na přání? Je tato originální SPZ opravdu tak dechberoucí, jak působí při jízdě na pozemních komunikacích?

Vznik SPZ na přání

SPZ neboli státní poznávací značka na přání je v České republice dostupná od roku 2016 a upravuje ji novela zákona č. 56/2001 Sb. Pokud majitel motorového vozidla má zájem o SPZ na přání, může o ní zažádat dle stanovených pravidel.

Pravidla pro získání SPZ na přání

Je zákonem dané, že každé motorové vozidlo musí dodržet parametry znaků uvedené na státní poznávací značce. U osobního motorového vozidla se musí dodržet 8 znaků, u motorky 7 znaků a u mopedů je to 5 znaků. Toto je obecné pravidlo pro přidělení státní poznávací značky majiteli vozidla, které se pohybuje po pozemních komunikacích.

 • V žádném případě není povoleno použití jakýchkoliv neslušných, vulgárních nebo urážejících názvů.
 • Každá SPZ musí být originální, proto je důležité si ověřit dostupnost zvolené SPZ, protože každá SPZ musí být odlišná.
 • Každá SPZ musí obsahovat minimálně jednu číslici.
 • Pochopitelně SPZ nesmí obsahovat žádnou diakritiku, háčky, čárky ani jiné speciální znaky.
 • Nesmí obsahovat zkratky nebo znaky veřejných orgánů
 • U SPZ na přání se setkáte i s omezením písmen, která nesmíte využít. Mezi tato písmena patří: G, CH, Q, O, W.
Auto s SPZ na přání
Auto s SPZ podle vašich snů

Rezervace, objednání a dodání SPZ

Státní poznávací značku na přání si můžete rezervovat na dobu šesti měsíců, během které si můžete značku nechat vystavit. Pokud to však během této doby nezvládnete, rezervace vám bohužel propadne. 

Žádost o státní poznávací značku se podává ve městě, kde je vozidlo evidované. Podáte ji na příslušném úřadě s rozšířenou působností. Není nutné na úřad jít osobně, postačí zaslání vyplněného formuláře poštou , online nebo datovou schránkou. 

Státní poznávací značka na přání je poměrně dražší služba, a proto je cena nastavená na částku 5 000,- Kč za jednu poznávací značku. Což tedy znamená, že u motorky zaplatíte pouze jednu, zatímco u osobního auta musíte zaplatit značku hned 2x.

Na výrobu SPZ si následně počkáte patnáct dní, značky si již na úřadě musíte vyzvednout a vyměnit je za staré.

🎓 Zajímavost: Věděli jste, že elektromobily, které mají v SPZ písmena EL, dávají najevo, že se jedná o elektromobil? V hlavním městě Praze, se zpočátku objevovala menší nekalost v podobě originální SPZ, kde si lidé do SPZ úmyslně nechávali zadat EL například EL1S:KA99. V Praze totiž fungují jisté výhody, jako parkování zdarma na modrých zónách s elektromobilem. 

Galerie originálních SPZ

Na internetu je mnoho fotek a obrázků, kde můžete vidět ty nejvtipnější, nejtrapnější nebo dokonce nejúspěšnější SPZ jednou s nich je například garáž.

SPZ na přání JET11111
Obrázek je zapůjčený ze stránek https://spz.penize.cz/spz-na-prani
SPZ na přání BARBORKA
Foto zapůjčené ze stránek https://spz.penize.cz/spz-na-prani
SPZ na přání 01DAVID
Foto zapůjčené ze stránek https://spz.penize.cz/spz-na-prani

SPZ na přání může být skvělým marketingovým trikem, který oslní a vryje se do paměti zákazníkovi, ale samozřejmě udělá radost i běžnému řidiči. Po cestách na dovolenou se můžete krásně pomocí značky dostat do podvědomí lidí nebo potencionálních zákazníků. Jak jste na tom vy? Líbí se vám možnost SPZ na přání nebo je to podle vás zbytečné vyhazování peněz?

product-image

Výhody a nevýhody SPZ na přání

8

Výhody
 • Jednoduché na zapamatování
 • Originální SPZ
 • Skvělý marketingový tah pro zapamatování například názvu společnosti
Nevýhody
 • Vyšší riziko vůči vandalům
 • Dražší cena
 • Pokud ji ztratíte nebo ji někdo ukradne, musíte opět obětovat 5 000,- Kč

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
HankaH
Jsem maminkou dvouleté dcery a když jsem byla na rodičovské dovolené, začínala jsem psát články. Nyní jsem se rozhodla se v této oblasti rozvíjet a vzdělávat. Mám ráda procházky, dobré jídlo, vaření a zvířata.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *