NezařazenéZdraví

Syndrom hodné holky. Jak ho poznáme?

Spousta žen má potřebu zapadnout a vyhovět společnosti za každou cenu, přitom ale staví svou hodnotu a potřeby na vedlejší kolej. Ženy, které trpí syndromem hodné holky (anglicky people pleasing), si tuto skutečnost většinou neuvědomují a hnane vnitřním motorem chtějí být spolehlivým středobodem. Tato touha říkat za každou cenu ‚Ano‘ však vede k vyčerpání, ztrátě sebevědomí i autenticity. Pojďme si nyní nastínit, jak se syndrom hodné holky projevuje, odkud pramení, a jak z něj najít cestu ven.

Jak Syndrom Hodné Holky ovlivňuje naši každodenní realitu?

Příznaků jak poznáme přítomnost hodné holčičky je několik. Poznáte některý z nich osobně?

  • Neumí říkat NE. „Měla jsem v plánu udělat si poklidnou neděli, uklidit si a přečíst knihu, kterou už tak dlouho odkládám. V tom mi zavolala kolegyně, zněla opravdu zoufale. Nestíhala s prací a požádala mě o pomoc. Samozřejmě jsem nemohla říct ne. Jela jsem za ní a pomohla jí práci dodělat.“ Ženy, které trpí syndromem hodné holky často upřednostňují štěstí druhých.
  • Nikoho nechce zklamat. Při představě, že by žena mohla někoho zklamat se dostává pocit, že není příliš dobrá a hodná vůči ostatním. Může si také niterně myslet, že je sobecká, a to se vylučuje s jejími hodnotami vůči společnosti.
  • Neříká vlastní názor. Ženy, které trpí syndromem hodné holky, často neříkají vlastní názor. Především když cítí, že to může vyústit do konfliktu.
  • Nedostatek hranic ve vztazích. Tento vzorec chování dohání ženy k boji s vlastními hranicemi. Jejich nouzi pociťují jako vyčerpání, rozhorčení nebo nedostatku osobního naplnění. Ženy se pak většinou dostávají do komplikovaných vztahů, do vztahů toxických.
  • Potřeby ostatních upřednostňuje před svými. Ženy, které více dávají než přijímají si neuvědomují, že pokud chtějí opravdu někomu pomoci, musí nejdříve pomoci sobě. Ne nadarmo se říká, že když padá letadlo, hodná holka nejdříve nasadí kyslíkovou masku ostatním a potom sobě.
  • A pocit viny při pomyšlení na potřeby své. „Nebudu přece sobecká, co by si o mě pomyslel, kdybych odmítla vyzvednout jeho mámu na letišti. Do divadla přece můžu kdykoliv.“

Jaký dopad na kvalitu života má tento vzorec chování?

Přetrvávající pocit nedocenění a frustrace jsou často spojeny s touhou uspokojit každého kolem nás, což je téměř nemožné. Strach z konfliktu a odmítnutí může také vést k tomu, že někteří lidé začnou zneužívat naši „dobrosrdečnost.“ Navíc se častěji stresujeme a cítíme se vyčerpané, protože se snažíme být nepostradatelné ve všech oblastech života.

Syndrom hodné holky má dopad na psychickou stránku života

Odkud syndrom hodné holky pramení a jak z něj ven?

Naše sebevědomí, které nás ovlivňuje celý život, se buduje v dětství. V ranné fázi života, kdy si utváříme podvědomí a vzorce chování. Vše začíná v rodině a později ve škole. Tam nám říkají, že jedině hodnou a poslušnou holčičku budou mít ostatní rádi. Učí nás pokaždé se dělit s hračkami, jídlem, prostorem i časem. A v neposlední řadě nás učí, že poslední slovo má rodič.

Jak se syndromu zbavit?

Než se zbavíte syndromu hodné holky a přestanete ho mít ve svém podvědomí, čeká vás dlouhá cesta. Stojí to však rozhodně za to, protože získáte více času pro sebe, uvědomíte si svou hodnotu a nabydete zdravého sebevědomí. Budete spokojenější a šťastnější, což se ukáže v každé sféře vašeho života.

  • Buďte k sobě upřímná a uvědomělá. První krok k úspěchu je uvědomění a skálopevné rozhodnutí, že takto žít nechcete. Představte si sebe jako sebevědomou ženu, která se má upřímně ráda a pečuje o sebe. Tahle představa bude váš motor ke zbavení se nezdravého vzorce chování.
  • Buďte sama se sebou. Ano, sama se sebou. Naplánovat si rande, kde budete jen vy. Co byste chtěla dělat, zažít? Můžete si zajít do kina, divadla, nebo na masáž. Brát to tak, že plán, který si naplánujete nesmíte zrušit, protože je nesmírně důležitý. Udělat si tradici, která se bude opakovat a ne za dlouho pocítíte radost z času, který věnujete sama sobě.
  • Naučte se říkat NE. Teď už víte, jak blažený pocit je dávat péči a starost sobě. Nebude to jednoduché, ale budou vám kladené překážky. Lidé vás budou stále mít zaškatulkovanou jako hodnou holku, a tak nastává čas naučit se říct „Ne“ druhým a „Ano“ sobě. Možná to bude nepříjemné, ale je třeba si uvědomit, že každý je strůjcem svého štěstí.
  • Vydržte, buďte trpělivá a neustále na sobě pracujte. Pocit viny a strach za to, že se budete chtít věnovat sobě vás bude nejspíš doprovázet. Syndrom hodné holky se bude bránit a vynořovat na povrch nepříjemné emoce. Z toho důvodu je třeba brát proces uzdravení vážně.

Tipy k snadnějšímu vítězství nad syndromem hodné holky.

Pro dosažení kvalitnějšího a plnějšího života můžete použít následující kroky. Seberte papír a napište si „Stop, dost už!“ Zamyslete se nad věcmi, které byste chtěli dělat. Sny, na které jste možná zapomněli, a co byste si přáli změnit ve svém životě. Dopřejte si pozitivní sebereflexi. Když najdete čas pro sebe nebo řeknete někomu „Ne,“ pochvalte se za to. Postavte se před zrcadlo a řekněte si: „Jsem silná, pracuji na sobě!“ Pokud máte pocit, že v určité situaci selháváte, představte si, že dáváte radu kamarádce a zvažte, jak byste mohli reagovat lépe příště.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
4
Super
5
Nic moc
0
Trapas
0
KlaraMis
Klára na Korfu žijící snící, malující, píšící

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *