Vaření a recepty

Tipy, jak udělat nejlepší domácí hranolky?

Chcete si připravit ty nejlepší domácí hranolky? Bez ohledu na to, zda hranolky chcete servírovat jako přílohu k hlavnímu jídlu nebo jako samostatné občerstvení, tato jednoduchá a chutná pochoutka zaručeně potěší vaše chuťové buňky. Hranolky jsou oblíbené po celém světě a jejich domácí verze vás rozhodně nezklame. Jak udělat nejlepší domácí hranolky?

Co budete potřebovat:

 • 4 středně velké brambory
 • Rostlinný olej pro smažení
 • Sůl a koření dle chuti
Brambory

Postup:

 1. Příprava brambor: Nejprve oloupejte brambory a omyjte je pod tekoucí vodou. Poté je nakrájejte na stejnoměrné hranolky. Doporučuje se tloušťka kolem 1 cm, ale můžete si upravit velikost podle své preference.
 2. Namáčení brambor: Po nakrájení brambor namočte brambory do studené vody po dobu 30 minut. Tímto krokem se odstraní přebytečný škrob a výsledné hranolky budou mít křupavou konzistenci.
 3. Smažení hranolků: Mezitím si připravte hrnec nebo hlubokou pánvi, naplňte ji rostlinným olejem a zahřejte na střední teplotu. Při testu teploty do oleje vložte malý kousek brambory – pokud začne okamžitě bublat, olej je dostatečně horký. Poté opatrně vsypte hranolky do oleje a smažte je, dokud nebudou zlatavé a křupavé. Můžete smažit menší dávky najednou, aby se hranolky nepřilepily a aby se rovnoměrně uvařily. Pokud je smažíte najednou, může se stát, že hranolky nebudou mít stejnou křupavost.
 4. Odsátí přebytečného oleje: Po smažení hranolek odstraňte přebytečný olej. K tomu použijte papírový ubrousek nebo kuchyňský papír, abyste hranolky osušili a odsáli přebytečný tuk.
 5. Osolení a dochucení: Nakonec posypte hranolky solí a přidejte další koření podle své chuti. Můžete použít například pepř, papriku, česnekový prášek nebo bylinky ,jako je třeba petrželka.
 6. Servírování: Teď už zbývá jen servírovat vaše čerstvě připravené hranolky. Podávejte je samostatně nebo jako přílohu ke svým oblíbeným pokrmům. Doporučujeme je podávat ještě horké, aby si zachovaly křupavost. A teď si můžete vychutnat své vlastní, nejlepší domácí hranolky!
Nejlepší domácí hranolky

Tipy a triky pro dokonalé hranolky:

 • Použijte kvalitní brambory: Vyberte si středně škrobové brambory, které mají pevnou konzistenci a nesnadno se rozpadají při smažení.
 • Smažte dvakrát: Po prvním smažení hranolky vyjměte z oleje a nechte je chvíli odpočinout. Poté je vraťte zpět do horkého oleje a smažte je podruhé. Tím dosáhnete větší křupavosti.
 • Přidání kreativity: Pokud chcete experimentovat, můžete do těsta přidat další ingredience, jako třeba strouhaný sýr, cibuli nebo bylinky. Tím dodáte hranolkům zajímavou chuťovou variaci.
 • Zkuste alternativní způsoby vaření: Pokud nechcete hranolky smažit, můžete je vyzkoušet péct v troubě nebo vařit na páře. I tak dosáhnete křupavého povrchu a snížíte obsah tuku.

Snadno se připravují a jsou lahodné. Inspirujte se receptem a udělejte si ty nejlepší hranolky přímo ve své domácí kuchyni.

Vyzkoušejte další skvělé recepty:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *