TěloZdraví

TOP 10: Jaké jsou sporty pro děti?

Nejlepší a nejoblíbenější sporty pro děti se mohou lišit podle regionu, kultury a individuálních preferencí. Jak je to se sporty u nás v České republice? Které sporty jsou pro děti nejlepší? Vše se dočtete v následujícím článku.

Následující sporty rozvíjí u dětí zdravé návyky a zlepšují jejich fyzickou kondici. Děti se při sportování, většinou ve skupině lidí, rozvíjí své sociální dovednosti a učí se spolupracovat s ostatními. Takové zkušenosti jsou pro dítě důležité v budoucím osobním i profesním životě. Díky sportování v útlém věku najde Vaše dítě vášeň v pohybu, což může vést k pravidelnému cvičení a aktivnímu životnímu stylu.

Sporty pro děti

Fotbal

 • Fotbal, jakožto nejpopulárnější sport v ČR, patří mezi nejoblíbenější sporty pro děti a mládež. Fotbalové kluby nabízejí tréninky a zápasy pro různé věkové kategorie.
 • Fotbal je intenzivní sportovní aktivita, která zlepšuje zdraví srdce a cév. Běhání a pohyb na hřišti posilují srdce a zlepšují průtok krve v těle.
 • Fotbal pomáhá dětem zlepšit celkovou fyzickou kondici. Děti tak vyčnívají v nadprůměrné rychlosti, vytrvalosti a pružnosti. Běhání, kopy a další pohyby v tréninku a zápasech pomáhají posilovat svaly a kosti a tím zlepšovat celkovou pevnost těla.
 • Fotbal je sport, který zahrnuje týmovou spolupráci a komunikaci. Děti se učí spolupracovat s ostatními hráči, rozumět taktice a strategii hry, komunikovat s trenérem a dodržovat pravidla. Tyto dovednosti jsou velmi cenné pro budoucí život dětí a pro jejich profesní kariéru.
 • Fotbal může pomoci dětem snížit stres a zlepšit náladu díky uvolnění endorfinů při pohybu a společenské interakci s ostatními hráči.

Plavání

 • Plavání skvěle procvičí srdce a cévy. Při plavání se tělo dostává do aerobního režimu, kdy se zvyšuje tepová frekvence a dýchání. To posiluje srdce a cévy a zlepšuje celkovou kardiovaskulární kondici.
 • Plavání je sport, který zapojuje téměř všechny svaly v těle. Pravidelné plavání pomáhá zvyšovat svalovou sílu a vytrvalost. Děti, které pravidelně plavou, mohou mít větší sílu a vytrvalost než děti, které neplavou.
 • Jde o cvičení, které vyžaduje koordinaci mezi dýcháním a pohybem těla. Toto cvičení může pomoci zlepšovat schopnost dýchání u dětí, což je užitečné pro děti trpící astmatem nebo jinými respiračními problémy.

Atletika

 • Atletika je velmi rozmanitý sport, který zahrnuje běh, skok do dálky či do výšky, vrh kriketovým míčkem a dalších několik disciplín. Děti se mohou specializovat na určité disciplíny.
 • V atletice vyžadují jednotlivé disciplíny rychlý pohyb a sním spojenou zvýšenou tepovou frekvenci. To pomáhá posílit výkonnost srdce a cév.
 • Cvičení atletiky posiluje kosti, což je u dětí velice důležité. Kostní hmota se totiž nejvíce tvoří v dětství a adolescenci. Posílení kosti znamená menší riziko zlomenin a osteoporózy.
 • Atletika a úspěchy spojené s ní pomáhají dětem zvyšovat sebevědomí a sebeúctu. Pocit úspěchu má vliv na jiné oblasti života jedince.

Hokej

Hokej také patří mezi nejoblíbenější sporty pro děti. Je další skvělou volbou pro děti, protože si tak udrží zdravý životní styl a fyzickou kondici. Hokej je zábavným sportem pro děti, který zlepšuje celkovou pohodu. Stejně jako u předešlých zmíněných sportů má hokej stejná pozitiva.

Basketbal

Basketbal je sport, který zahrnuje běhání, skákání a další prudké pohyby, které dětem zlepšují jejich celkovou fyzickou kondici. Zmíněný sport vyžaduje spolupráci očí a rukou, rovnováhu a kontrolu nad pohybem těla. Děti, které hrají basketbal, rozvíjí svou motoriku a koordinační schopnosti. Basketbal je týmový sport, který vyžaduje spolupráci a komunikaci mezi hráči.

Tancování

Tancování zlepšuje dětem jejich celkovou fyzickou kondici. Tento sport vyžaduje precizní koordinaci rukou, nohou a těla, což dětem pomáhá rozvíjet jejich motoriku a flexibilitu těla. Rovnováha je při tanci nesmírně důležitá, protože při tanečních pohybech tanečník používá svůj pevný střed těla. Při tanci musí tanečník využívat flexibilitu těla. Tancování u dětí podporuje kreativitu, pomáhá jim vyjádřit svou osobnost a rozvíjet ji. Tanec také zlepšuje náladu.

Gymnastika

Gymnastika pomáhá při tělesnému vývoji dítěte rozvíjet pružnost svalů a také jejich pevnost. Tento sport dá člověku základy do konce života především v držení těla. Jelikož při gymnastice musíte stát narovnaně, děláte sestavy na kladině či na prostné, tak musíte mít správné držení těla. Pokud se správné držení těla piluje již v útlém věku, tak se postavení dítěte vyvine správným způsobem. Tím se zamezí například špatné chůzi, která má za následek bolest zad či krční páteře, následné migrény a další navazující problémy. Flexibilita je samozřejmě další výhodou, kterou malý gymnasta získá. Pak dítě vyniká i v jiných sportech, třeba na školních olympiádách, což přispívá sebevědomí dítěte.

Jízda na kole

Cyklistika je dlouhodobě mezi nejoblíbenějšími sporty Čechů. Již jako malé děti se učíme jezdit na kole. Zprvu samozřejmě s pomocí přídavných koleček. Jízda na kole pomůže dítěti v držení rovnováhy, budování svalstva a psychickou pohodu. Zážitky, které cyklistika přináší, stmelí celou rodinu a přátele dohromady. Není nad společně strávený čas v přírodě. Orientace v prostoru je další výhodou cyklistiky.

Lezení na stěně

Na lezecké stěně se Vaše dítě naučí spolupráci, zodpovědnosti, flexibilitě a přitom zažije dobrodružství. Lezení má několik výhod, které byly již v předešlých řádcích u jednotlivých sportů zmíněné. Pohyb je celkově pro Vaše dítě zdravý a pokud se vyžívá právě v lezení, tak stěna je ideální volba.

Karate

Karate je skvělým sportem pro děti, protože zlepšuje koordinaci těla, rovnováhu a sebeovládání. Děti se tak naučí důležitou sebeobranu a respektování ostatních.

Vést Vaše dítě ke sportu přináší jeho budoucnosti sladké ovoce. Přesto přenechejte svému dítěti svobodnou vůli v rozhodování, jaký sport si vybere. Každý sport přináší pro tělo podobný základ, sílu, flexibilitu a pozitivní náladu. Ať si Vaše dítě samo vybere, jaký sport ho baví. O to lepší výsledky bude podávat a o to šťastnější v životě bude.

Přečtěte si můj minulý článek o vtipných hádankách pro děti nebo článek o nejlepších hrách na dětských oslavách.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo