Jak na ...

Zamilovanost je pryč – 8 tipů, jak udržet vztah šťastný

V počáteční fázi vztahu procházíme zamilovaností a vše se zdá být zalité sluncem. Co vlastně zamilovanost znamená, i jak dlouho se nás může držet, se dočtete zde. Zkráceně jde tedy o fázi, ve které se s problémy zatím nesetkáváme, a nebo je alespoň nevnímáme, náš parter nás přitahuje a jeho chyb a nedostatků si nevšímáme. Co ale dělat až nás zamilovanost opustí? Jak udržet vztah šťastný a harmonický? Odpovědi na tyto otázky jsou klíčové pro zdravý a dlouhodobý vztah. V tomto článku si představíme osm tipů, jak nenechat vztah zevšednit.

šťastný a dlouhodobý vztah, jak udržovat vztah
Jak udržet vztah šťastným a harmonickým?

1. Řešte problémy, dokonce i drobnosti

První tip může znít jako klišé, nicméně naučit se problémy řešit a nepřehlížet je, může být těžší, než se zdá. Naprosto zásadní je uplatňovaní zlatého pravidla – ve vztahu není vítěz, nevedete válku proti sobě, ale spolu proti problému. Máte stejný zájem, oba chcete vztah udržet, musíte proto společně najít kompromis. Některé problémy ale kompromis nevyřeší a tak se můžeme setkat se situací, kdy musíme my nebo náš partner ustoupit. Umět ustoupit není vždy jednoduché, pro některé povahy to může být naopak velmi složité, to si žádá vzájemnou toleranci, trpělivost a pochopení, bez toho to nejde.

 • naslouchejte
 • mějte trpělivost, toleranci a pochopení
 • hledejte kompromisy
 • nemyslete jen na sebe
 • řešte problémy otevřeně

Nezapomínejte na drobnosti, mají schopnost se hromadit. Pokud začnete řešit i malé problémy, neznamená to, že se zabýváte hloupostmi, naopak! Vyřešit malý problém, znamená předejít tomu velkému a najít řešení je mnohem jednodušší.

2. Komunikujte

Komunikace je ve vztahu na prvním místě, nejen při řešení problémů, ale i k projevu vzájemné náklonosti a prohlubování vztahu. Nebojte se spolu komunikovat, mluvte, mluvte, mluvte,… komunikace není nikdy příliš. Sdílejte s partnerem svoje myšlenky, můžete tak velkému množství problémů úplně předejít. Naopak dávejte partnerovy najevo, že vás jeho myšlenky zajímají, naslouchejte a projevujte své emoce, je to důležité v celém průběhu vztahu, nejen na začátku.

 • buďte otevření
 • naslouchejte
 • zeptejte se partnera, jaký byl jeho den a skutečně ukažte váš zájem
Komunikace ve vztahu
Komunikace je ve vztahu na prvním místě

3. Překvapte vašeho partnera

Jeho oblíbené jídlo, svůdné prádlo, malý dárek, květiny… Napadlo vás někdy, jakou radost dokážou udělat drobnosti? I sebemenší projev lásky se počítá! Zvlášť po letech je důležitější než kdy dřív vztah oživovat a takové malé překvapení může fungovat skvěle.

4. Neměňte své zvyky

Na začátku vztahu se každý snažíme partnera zvlášť zaujmout. Dávali jsme více najevo, to jak se nám partner líbí a naopak jsme i sobě věnovali patřičnou péči, nešetřili jsme komplimenty, zkrátka jsme se snažili ukázat v tom nejlepším světle. Tohle ale není důležité pouze na začátku, váš partner se do vás na základě i těchto věcí zamiloval, připomínejte mu to každý den.

Pokud jste zatím v krásné zamilované fázi, nebo na začátku vztahu, nepřetvařujte se! Ukažte, jací opravdu jste, nic není přitažlivější než upřímnost a přirozenost.

5. Ložnice

Často skloňované téma a rozšířená problematika v dlouhodobém vztahu. Váš sexuální život už není jako na začátku? Nemohli jste se od sebe odtrhnout a teď je to pryč? Tímhle si prošel nejeden pár, ale není třeba propadat panice, na začátku vztahu vámi proudí hormony, vzrušení a vášeň a po nějaké době to zkrátka opadne. Nicméně sexuální život je ve vztahu nedílnou součástí, na internetu najdete mnoho tipů a článků, jak vaši ložnici oživit, například Kvalitní sex i v dlouhodobém vztahu? Naučte se znovu toužit. Tady je pár našich užitečných tipů:

 • najděte si čas – hodně pracujete, jste s partnerem unavení a na postel nemáte myšlenku? Vyberte nejvhodnější dobu a vyhraďte si čas
 • nalaďte atmosféru – svíčky, hudba, růže, víno…
 • překvapte partnera romantickou koupelí
 • objednejte romantický víkend pro dva
 • komunikujte – občas zkrátka pomůže se partnerovi zmínit, jeho reakce vás může překvapit!

Nezapomínejte na váš sexuální život, sblíží vás a vztah může i příjemně oživit, navíc pomáhá právě k udržení dlouhodobého a šťastného vztahu.

6. Posouvejte váš vztah

Seznamte se s rodiči, sestěhujte se, založte rodinu… záleží, v jaké fázi vztahu se nacházíte a jak jak jste připraveni vztah posouvat dál. Důležité je vědět, že plánujete budoucnost stejně (nebo alespoň podobně) a tím směrem se ubírat. Tím, že máte zájem váš vztah posunout dál, dáváte partnerovi najevo, že máte zájem s ním vztah budovat a vidíte společnou budoucnost. Tedy i to může pomoci oživit váš vztah a dát mu ztracenou energii.

Jak udržovat vtah? Posouvání vztahu, stěhování, rodina
Posouvání vztahu přináší ztracenou energii

7. Buďte tolerantní

Po sundání růžových brýlí, si můžete začít všímat různých chyb vašeho partnera, které jste neviděli. Samozřejmě jsou chyby, které přehlédnout, a odstranit nelze a je lepší ze vztahu odejít. Většina problémů ale odstranit lze a ty malé lze přehlédnout pokud budeme dostatečně tolerantní. Po fázi zamilovanosti je tolerance důležitější, než kdy dřív. Snažte se proto nehledat malichernosti, nebo pokud vám i malé nedostatky vadí, řekněte to svému partnerovi, i tady je důležitá komunikace.

8. Najděte společné zájmy

Ideální prostředek pro upevňování vztahu jsou společné zájmy a věci, které vás jednoduše spojují. Může to být nějaký sport, společné sledování seriálů nebo filmů, pravidelné chození do kina, divadla nebo třeba houbaření, skvěle může fungovat společné vaření, nebo hraní stolních her. Pokud je váš partner zapálený do koníčku, který vám nic neříká, můžete jeho koníček zkusit a na oplátku on s vámi zkusí ten váš.

Společné zájmy vám pomůžou udržet váš vztah a nedojde tak k vzájemnému odcizení. Najít společný koníček může být složité, ale až ho najdete, bude to stát za to. Pokud už takový koníček máte, nezapomínejte si na něj udělat čas a tak trávit víc času se svým partnerem.

Společné zájmy pomáhají udržet vztah
Společné zájmy jsou ideální prostředek pro udržování vztahu

Pár tipů na závěr, co vám pomohou udržet vztah šťastným

 • Dostatečně komunikujte
 • Nezapomínejte randit – večeře, divadlo, procházka, výlety
 • Zajímejte se o svého partnera
 • Najděte společné zájmy a věci, které vás spojují
 • Promluvte si s partnerem o budoucnosti a ujistěte se, že vážný vztah je to, co oba chcete
 • Na problémy nejste sami, řešte je společně
 • Nezapomínejte na vzájemnou podporu

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Alena
Od malička miluju psaní a na obchodce jsem se našla v marketingu, mým snem je obě vášně spojit, zlepšovat se a dělat co mě baví. Zajímám se o osobní rozvoj, zdraví, mezilidské vztahy a vyřádím se i při pečení.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *