Jak na ...

3 zlaté rady, jak se stát ještě lepší kámoškou

Máš jednu nebo víc nejlepších kamarádek? Proč je jedna „lepší“ než druhá? Anebo tyhle škatulky vůbec nevedeš? Kvalitní přátelství je jedním ze způsobů, jak být šťastná. Pokud zrovna přemýšlíš, jak se stát lepší kámoškou, vyzkoušej následující 3 tipy.

1. Až se ti svěří se svým trápením, neobracej pozornost na ta svá

Možná ti to přijde jako samozřejmost, ale ruku na srdce — kolikrát jsi začala mluvit sama o sobě hned poté, co se ti kamarádka svěřila s něčím, co se jí přihodilo a co ji moc bolelo? Pravděpodobně jsi chtěla být empatická a v dobré víře ukázat, že není jediná, kdo má trápení. Ale bohužel jsi spíš nevědomky její problém bagatelizovala.

Karel se s tebou rozešel? My to teď s Markem máme taky dost těžké, chodí domů z práce pozdě a pořád se hádáme.

Upřímně, v momentě, kdy je kamarádce opravdu ouvej, tak ji tvůj Marek vůbec nezajímá. Alespoň tedy prvních pár minut, které chce jen a jen pro sebe, aby to ze sebe dostala ven. Svěřuje se ti s něčím, za co se možná ve skrytu duše stydí. Za selhání. Ukazuje ti svoji zranitelnost a očekává podporu a pochopení. Tohle není sdílený chat, ve kterém si s kamarádkami vzájemně stěžujete na své partnery. Tohle je 1on1 okamžik přátelství, které by mělo být o ní a ne o tobě.

2. Buď v jejím životě přítomná

Lidi se teď mnohem víc stěhují v rámci republiky i mimo ni — za školou, za prací, za láskou. Díky bohu za skupinové chaty na sociálních sítích, že nám umožňují komunikaci na dálku. Bohužel se ale stává, že mezilidské vztahy (obzvlášť ty na dálku) slábnou a pocit osamělosti se v dnešní době stává globálním fenoménem. Ty svoji opravdovou kámoškou chceš vidět osobně a uděláš si na ni čas, když chceš. Tečka. Ne proto, že máš zrovna díru v kalendáři, nebo proto, že tvůj partner na tebe nemá ten den čas. Ale jednoduše proto, že tě těší její přítomnost.

Lidé se mění, zakládájí rodiny, budují business, sportují, cestují anebo dělají od každého trochu. Každý někdy jde trochu jiným směrem a životní reality dřívějšího přátelství se můžou změnit. Je to na překážku?

Příklad: Daniela a Petra jsou dobré kamarádky a vášnivé cestovatelky a milovnice vodky. O pět let později se z Daniely stane máma dvou dětí, která miluje svůj poklidný život na vesnici za Kladnem. Petra žije v Peru, kde jako dobrovolnice vyučuje angličtinu a do Čech jezdí na Vánoce a v létě. Zůstaly Petra a Daniela stále dobrými kamarádkami?

Odpověď neznám. Jejich životní reality jsou teď velmi odlišné. Všechno záleží na tom, jak moc jim oběma záleží na tom, zda chtějí být součástí nové přítomnosti (reality) té druhé.

Které životní změny jako lepší kámoška ustojíš?

  • Když ona otěhotní a ty zůstáváš single.
  • Když ona založí úspěšný business a ty jedeš od výplaty k výplatě.
  • Když ona bydlí v Peru a ty na venkově u Kladna.
  • Když si ona nabrnkne Brada Pitta a ty doma pereš pro svého Bohuša.

3. Politickou korektnost si nech do práce

Lepší kámoška vždycky řekne, co si opravdu myslí, ale protože tu druhou kámošku bezmezně miluje, řekne jí všechno s láskou. Narozdíl od jedovaté harpie, která svou upřímností chce ubližovat a shazovat. Samozřejmě, že ne všechna témata lze rozebírat s ostatními u piva, třeba když máš podezření, že u kamarádky probíhá psychické týrání ve vztahu. Na druhou stranu by ses měla okamžitě a hlasitě ozvat, když se ti nelíbí, jak s tebou kamarádka mluví, když se opije, nebo že se ti nelíbí rasistické připomínky jejího bouchače. Někdy máme všichni oči zaslepené a potřebujeme je otevřít. Od toho jsou nejlepší kámošky.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *