TěloZdraví

Plané vs. pravé neštovice: Jaký je rozdíl?

Plané neštovice, obyčejná dětská nemoc nebo riziko komplikací? Víte, jaký je rozdíl mezi planými a pravými neštovicemi? Proti kterým neštovicím se dá očkovat? Různá onemocnění s různým průběhem.

Neštovice

Neštovice jsou onemocnění virového původu. Postihují kůži a projevují se vyrážkou a strupy. Existují různé typy této nemoci. Nejznámější formy u lidí jsou pravé a plané neštovice.

Plané neštovice

  • Původ: Varicella zoster
  • Inkubační doba: 2-3 týdny
  • Příznaky: horečka, malátnost, bolesti hlavy, svědění, zarudnutí, vyrážka
  • Léčba: tekutý pudr, antiseptické masti

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivým onemocněním, které se považuje za dětskou nemoc. Většina lidí se nakazí v útlém věku a proděláním nemoci získá doživotní imunitu. Jedná se o nejčastější infekční onemocnění v ČR.

Proti planým neštovicím se dá očkovat vakcínou Varilrix. Vakcína je doporučována pro rizikové skupiny. Očkování není hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Horší průběh hrozí dospělým, osobám s oslabenou imunitou, novorozencům, dětem starším 13 let a těhotným ženám. Plané neštovice mohou být v závažných případech doprovázeny silnou bolestí břicha, krvácením, poškozením orgánů a zánětem jater, plic nebo mozku. V těhotenství může dojít k vývojovým vadám plodu, potratu nebo předčasnému porodu. U mužů mohou způsobit neplodnost.

Planými neštovicemi nejčastěji onemocní děti od 3 do 10 let. Po kontaktu s infikovanou osobou v uzavřené místnosti onemocní až 90 % lidí bez protilátek.

Průběh nemoci

Infekce se přenáší kapénkami. Možný je i přenos nepřímý, prostřednictvím předmětů. Pacienti jsou nakažliví jeden až dva dny před objevením vyrážky a až šest dní po prvním výskytu. Pro plané neštovice jsou typické svědivé puchýřky, které postupně praskají a překrývají se strupem.

Výsevy puchýřků se objevují v cyklech 3 až 5 dní. Akutní fáze onemocnění trvá obvykle 4 až 7 dní. Teprve po vytvoření strupů na všech neštovičkách přestává být pacient infekční. Puchýřky zmizí v průběhu 2 až 3 týdnů.

Ani po odeznění jednotlivých projevů infekce virus z pacientova těla zcela nevymizí. Při oslabení organismu může způsobit vznik pásového oparu.

Měření teploty

Pravé neštovice

  • Původ: Variola major, Variola minor
  • Inkubační doba: 1-3 týdny
  • Příznaky: horečka, malátnost, bolesti zad a hlavy, zvracení, vyrážka

Pravé či černé neštovice jsou vysoce nakažlivým onemocněním s vysokou úmrtností. Přeživší pacienti bývají poznamenáni drobnými jizvami. Někteří přicházejí o zrak.

Nemoc se vyskytovala ve dvou variantách. Variola Major, u které smrtnost dosahovala 30 % a Variola minor se smrtností kolem 1 %.

Ještě koncem 60. let 20. století onemocnělo pravými neštovicemi 15 milionů lidí a z toho 2 miliony zemřely. Díky očkovacímu programu byly pravé neštovice v roce 1980 prohlášeny WHO za vymýcené a očkování obyvatelstva bylo ukončeno.

Průběh nemoci

Vstupní branou je sliznice dýchacích cest. K přenosu může dojít čerstvě znečištěnými předměty. Během inkubační doby je pacient bez příznaků a není infekční. Po uplynutí inkubační doby má pacient příznaky podobné chřipce. Po pár dnech se objevuje vyrážka na kůži a sliznici úst a nosu. Pacient je infekční po celou dobu výskytu vyrážky. Puchýře hnisají a horečka dosahuje vrcholu. V těchto dnech lidé nejčastěji umírali.

Dodnes je virus uchován v laboratořích v Atlantě a Novosibirsku. Odpůrci uchování těchto vzorků tvrdí, že genetický kód pravých neštovic je možné vytvořit synteticky. Varují, že virus lze využít jako biologickou zbraň.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Sandra.J
Jsem organizovaná a kreativní duše. Miluji knihy a ráda bych jednou sama nějakou napsala. Copywriting považuji za první krůček k dosažení svého cíle.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo