TěloVaření a receptyZdraví

4 důvody, proč je mango superovoce

Mango, fenomén mezi exotickým ovocem. Také jste milovníci tohoto královského ovoce? Když si uvědomíme veškeré zdravotní výhody, které toto ovoce nabízí, zamilujeme si ho ještě víc. Víte, proč se mangu přezdívá „ovoce lásky“? Ano, je totiž přírodním afrodiziakem. Zvyšuje pohlavní aktivitu, lásku a vášeň. To však není vše co mango nabízí. Pojďme se podívat, čím nás ovoce lásky ještě očaruje.

Co víme a nevíme o mangu?

Exotické ovoce původně z jihovýchodní Asie. Budhističtí mniši pěstovali mango ve svých zahradách a dodnes jej považují za posvátné ovoce. Legenda totiž praví, že sám Buddha chodil meditovat právě pod mangovník.

Strom mangovníku dosahuje výšky 12 metrů. Prvními plody vás potěší nejdříve za 4 roky. Čím je strom starší, tím plodí plodů více. Mango na stromě dozrává 4 měsíce, poté je zralé ke sklizni.

Existuje několik druhů manga. Liší se nejen barvou, velikostí, ale také tvarem. Slupka může být žlutá, červená, zelená nebo oranžová. Ať už má plod jakoukoliv barvu, uvnitř by měla být dužina krásně žlutá.

Tip: Láká vás domácí pěstování exotického ovoce? Přečtěte si náš článek: Jak vypěstovat a zasadit mango

Zralé, nezralé?

Nevím jak to máte vy, ale ne vždy, vyberu opravdu chutné a zralé mango. Ve většině případů se stane, že dříve než dozraje, shnije. Což je velká škoda. Hlavní sezona manga je v létě. A právě v létě bychom neměli mít problém sehnat zralé ovoce, které je uvnitř krásně žluté, šťavnaté, chutné a v neposlední řadě výživné.

Jak na to?

Abychom si vybrali to nejlepší mango, musíme se zaměřit na 3 hlavní faktory. S trochou praxe si odneseme z obchodu vždy a jen voňavé ovoce „Ready to eat“.

  • DRUH & BARVA: Znát druh manga, vám ušetří čas s výběrem. Každý druh má jinou barvu, proto se nedoporučuje řídit se při výběru pouze barvou. Ani červená barva na slupce není známkou zralosti. Nejčastějšími druhy v našich supermarketech je druh Kent a Tommy Atkins.
  • TVRDOST: Jemně mango zmáčkneme. Zralý plod bude středně měkký. Středně zralý plod bude trochu pevnější a nezralý naprosto tvrdý. Vždy posuzujte výběr podle pocitu, potřeby užití a doby konzumace.
  • ČICH: Také při nákupu čicháte k ovoci nebo zelenině? Já vždy a už to dělá i můj muž. I mango má svou vůni, díky které zjistíte, zda je již zralé.

4 TOP, proč je mango považováno za superovoce

Vitamíny, minerály, antioxidanty poskytují našemu tělu důležité zdravotní výhody. O mangu se dá říci, že je to vlastně taková „pilulka pro zdraví“.

1. Posiluje imunitní systém

Mango je bohaté na vitamíny A, B, C, E a K, které pomáhají posílit imunitu. Jeden plod obsahuje denní dávku vitamínu C. Dále obsahuje nezbytné minerály, až 70 % sacharidů, 10 % tuku a 6 % bílkovin. Nejdůležitějšími minerály jsou zejména draslík, vápník, hořčík, ale také sodík, železo a fosfor.

2. Chrání oči a srdce

Obsahuje speciální antioxidanty udržující zdravý zrak. Lutein a zeaxantin patří do skupiny karotenoidů. Vyznačují se žlutooranžovým barvivem. Tyto antioxidanty snižují riziko očních vad, chrání sítnici, čočku a napomáhá očím rychleji se zotavovat ze stresu jasných světel.

Konzumace manga má také pozitivní vliv na krevní oběh a srdce. Obsahuje mangiferin obsažený v rostlinách a přírodních lécích. Konzumací mangiferinu vědci prokázali úzkou spojitost se sníženým rizikem srdečních onemocnění.

3. Ovoce pro diabetiky i dietaře

Ačkoliv má mango vysoký obsah přírodních cukrů, je vhodné pro diabetiky. Velmi oblíbené je také při redukčních dietách. Říká se, že konzumací jednoho manga denně, udržíte svůj cholesterol pod kontrolou. Stejně tak napomáhá preventivně chránit tělo před vznikem cukrovky. Pozor však na sušené mango, které může obsahovat i třikrát více cukru než čerstvé.

A proč je mango oblíbené při redukčních dietách?

  • Obsahuje více než 80 % vody
  • Má nízký podíl tuku
  • 72 kalorií na 100 g čerstvého plodu
  • Urychluje metabolismus
  • Zabraňuje „náhlému hladu“

4. Krásná pleť a vlasy

Mango díky vitamínům A a C vyživuje nejen pleť, ale také vlasy. Vitamín C napomáhá k tvorbě kolagenu. Díky kolagenu je pleť vyživená, pružná, rozjasněná a navíc snižuje tvorbu vrásek. Vitamín A je potřebný k udržování a vyživování tkání včetně kůže, vlasů a mazových žláz. Na suché vlasy pomohou přípravky s výtažky z manga, které napomohou ke krásným zvlhčeným a zdravým vlasům.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
EVF
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo