InternetJak na ...Nezařazené

4 rady: Jak zjistit, kdo mi volal z telefonního čísla?

Asi každému člověku volalo někdy neznámé číslo. Bylo to něco důležitého, nebo jen někdo otravoval? Jak zjistit, kdo mi volal? Poradíme vám, jak se zachovat.

Neodbytní podvodníci

V poslední době se rozmohlo volání podvodníků, „výzkumníků“ a dalších obtěžujících individuí. Mívají za cíl vyloudit z lidí peníze, a to buď tím, že podfukáři přimějí příjemce hovoru zakoupit nepotřebné věci, anebo je „jen“ prozvoní, a když jim dotyční zavolají zpět, zjistí, že jsou s kreditem na mizině. Abyste si ušetřili čas, peníze a energii, máme pro vás 4 tipy, jak zjistit, kdo volá, včetně operátora či pevné linky. Agresoři a vtíraví operátoři call center se předhánějí v mnoha tricích, jak získat své oběti. Nevinní lidé si tak musejí dávat pozor, aby nenaletěli. Jak tedy zjistit, kdo mi volal?

S volajícími podfukáři se roztrhl pytel

Zmeškali jste hovor a nevíte, zda má smysl neznámému telefonistovi zavolat zpět? A co takhle použít jednoduché metody pro zjištění vlastníka telefonního čísla, které vám volalo? Ve spoustě případů se jedná o manipulátory, chtějící z vás vymámit peníze nebo vaší maličkosti vnutit něco, o co nemáte zájem, protože to nepotřebujete. Může jít ale i o různé „výzkumy“, jimiž se vás neštítí obtěžovat v sedm hodin ráno, či o pokus o „legraci“.

Ta podivná „sranda“ v praxi vypadá tak, že zvednete neznámé mobilní číslo a na druhé straně sluchátka se ozve něco jako: „Co si to dovolujete, že mi nabouráváte auto? Tohle vás bude stát nemálo peněz! My vás máme vyfocené a nahrané a vypijete si to. Jak vás mohlo napadnout, ničit někomu auto? My si vás najdeme, známe vás.“ Poté, co nedokážete rozhořčením odpovědět na tyto stupidní výplody nějaké pochybné osoby ozývající se z mobilu, se toto individuum spolu s dalšími začne bláznivě řehtat a vy to konečně položíte.

Jiný případ nevyžádaného telefonátu spočívá v tom, že vám volá vaše banka, toužící po tom, aby vás přesvědčila, že si musíte zřídit nějaký její „benefit“, o který vůbec nestojíte. Použijete-li naše tipy, jak dešifrovat volajícího, ušetříte si zbytečné mrzutosti. A příště budete vědět, zda telefonát přijmout, nebo ne. Jak zjistit, komu patří telefonní číslo, jež se objevilo na displeji vašeho mobilu a čeká na přijetí nebo odmítnutí hovoru?

Kdo mi volá?
Kdo mi volá? Zdroj: Pixabay.com

Jaké techniky podvodníci používají

Experti varují před neznámými telefonními čísly. Zvednutím takovéhoto hovoru vám protistrana naúčtuje šílenou pálku. Je to podobné, jako kdybyste zavolali do nějaké pofidérní televizní „soutěže“, kde odpověď na jednoduchou otázku je zcela zjevná, ale do které se vlastně ani nemáte šanci dovolat, protože to není nic jiného než podfuk, založený na erotických službách, na něž jste přesměrováni (pokud se tam vůbec dovoláte).

Někteří šmejdi vás schválně jen krátce prozvoní. A když zavoláte zpět, sebere vám to hodně kreditu nebo, pokud máte paušál, naúčtuje vám to obrovskou sumu. Jedná se ve velké míře o podvodníky ze zahraničí, stejně jako je to u těch slavných přitroublých soutěží v televizi, v nichž se moderátorky mnohdy chovají jako největší trubky. Čeho jsou tam schopné, by nenapadlo nikoho, kdo není očitým svědkem. Dokud to neuvidíte na vlastní oči, těžko si jejich afektované a hysterické chování můžete představit.

Kdo mi volal?

Na tuto otázku dostanete odpověď, když uděláte následující kroky. Je to opravdu primitivní a nebojte se, že byste tyto jednoduché postupy nezvládli.

Tip č. 1: Naťukejte telefonní číslo do vyhledávače

Když zadáte číslo, které vám volalo, do vyhledávače, internet vám zpravidla „vyplivne“ výčet zkušeností jiných uživatelů s tímto telefonním číslem. Negativní komentáře najdete například na webu vyhledatcislo.cz. Dalšími stránkami jsou muzutozvednout.cz nebo callinsider.cz. Zda je neznámé telefonní číslo nebezpečné, lze vysledovat i na cijecislo.cz. Na tyto servery je dobré se podívat, když jste hovor neměli možnost zvednout (byli jste dočasně nedostupní nebo nepřítomní). Já zmíněné weby pro tyto účely používám a pomáhá to. Po přečtení si a vyhodnocení komentářů od druhých lidí můžu jako jedna z obětí sama přispět okomentováním, aby všichni věděli, kdo mi volal a zda mě to obtěžovalo.

Kdo mi volá? Zdroj: Pixabay.com
Kdo mi volá? Zdroj: Pixabay.com

Tip č. 2: Uložte si obtěžující kontakty do mobilu

Chcete-li eliminovat počet vámi zbytečně zvednutých hovorů, je vhodné si kontakty „elektronického hmyzu“, který vás již obtěžoval, uložit. Jinými slovy, když vám třeba už jednou volal otravný člověk, provádějící výzkumy domácností a tak podobně, uložte si jeho číslo pod jménem, kterým volajícího snadno dešifrujete. V kontaktech svého mobilního zařízení pojmenujte taková pofidérní čísla ku příkladu takto: Nebrat, Nezvedat – šmejd, Výzkum… Já to tak dělám a ten, kdo mi volal, už po zablokování nemá šanci.

Tip č. 3: Stáhněte si aplikaci proti obtěžujícím hovorům

Jak nejlépe bojovat proti neústupným stupidním telefonátům? Na to existuje jednoduchá odpověď: takzvanou blokací neboli přidáním čísla na černou listinu čili blacklist. Podívejte se na aplikace s tímto úkolem na Google Play, které rozpoznají obtěžujícího volajícího a nedovolí mu nadále dotírat.

Tip č. 4: Když to omylem zvednete, zavěste

Už vám fakt lezou krkem ty podmanivé hlásky lidí z call centra, kteří se nemohou smířit s tím, že netoužíte po jejich „skvělých“ výrobcích či službách? Na jejich dotěrné manipulační techniky vůbec nemusíte odpovídat, stačí beze slova zavěsit. Nebo si vyslechněte, co nabízejí či zkoumají, a pak je slušně odmítněte. Pokud to protistrana (kterou může být i vaše banka) odmítá pochopit, razantně ukončete hovor. Nenechte se sebou manipulovat.

Přečtěte si také o úpravě velikosti fotky nebo jak najít mobil přes Google.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
9
Super
0
Nic moc
4
Trapas
3
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Internet