Jak na ...Kultura

5 Tipů: Jak v sobě probudit kreativitu

Kreativita, činnost, která je každodenní součástí našich životů. Každý z nás je kreativní. Lidé se s ní rodí, a i když se můžeme cítit zablokovaní, máme ji všichni. Díky kreativitě se můžete stát lepším zaměstnancem, majitelem firmy, řešitelem problémů a cítit se šťastnější v čemkoli, co se rozhodnete dělat. I když se nepovažujete za kreativního člověka, existuje několik metod, jak kreativitu projevit. A my si je představíme.

Kreativitu může uplatnit každý. Mnohým z nás však strach brání v tom, abychom uvažovali o možnostech, které přesahují rámec toho, co je zřejmé. Využijte tyto aktivity k tvůrčímu vyjádření sebe sama.

1. Uvědomte si své tvůrčí schopnosti

Stačí důvěřovat vlastní kreativitě a nechat ji projevit, abychom všichni měli tvůrčí jiskru. Pokud o sobě budete přemýšlet jako o kreativním člověku a pozitivně hodnotit své schopnosti, umožníte své kreativní stránce, aby se projevila, protože naše nápady vytvářejí naši realitu.

Když se objeví problém, použijte svou představivost

Nebojte se experimentovat s novými věcmi. Budeme-li dělat to, co jsme dělali vždy, dosáhneme stále stejných výsledků. Tvůrčího průlomu můžeme dosáhnout tím, že si dovolíme nový pohled.

Vyzkoušejte neotřelý nápad

Máte neotřelý nápad? Proč ho neuskutečnit? Nezabývejte se tím, co si myslí ostatní. I když to nevyjde, stejně se něco naučíte a získáte příležitost se kreativně vyjádřit.

Nepodceňujte se a jděte do toho

Zvažte spíše pozitiva a chopte se šance, než abyste vyjmenovávali všechny důvody, proč byste něco neměli dělat. Popusťte uzdu své fantazii. Zkuste psát nebo malovat, pokud je to něco, co jste vždycky chtěli dělat. Zapište se do kurzu vaření nebo tance. Zkuste to! Po spuštění tvůrčího proudu si otevřete dveře pro další inovace.

Buďte motivovaní

Navštivte muzeum, zhlédněte divadelní představení, zkuste cestovat nebo pozorovat něco, co jste ještě nikdy nedělali.

2. Kreativitu podněcuje inspirace

Udělejte si čas na věci, které vás inspirují. Každý den si vyhraďte nějaký čas, i kdyby to mělo být jen pár minut, na své tvůrčí snahy. Když si vyhradíte čas na vyjádření své kreativity, ctíte tím své tvůrčí já a podporujete rozvoj této své stránky.

Vyměňte si nové nápady

Zapište se s kamarádem do kurzu malování nebo připravte domácí jídlo se svou drahou polovičkou. Je to příjemné cvičení, které zlepšuje kreativitu. Umožníte tak navázání vztahů a zároveň se pobavíte a budete kreativní.

Změňte věci, abyste vytvořili nové myšlenky a úhly pohledu

Pokud píšete, zkuste hrát na hudební nástroj. Zkuste malovat. Můžete objevit zcela nové, zbožňované tvůrčí vyžití.

3. Dejte si přestávku

I ti nejkreativnější jedinci si potřebují občas odpočinout. Projděte se venku a vnímejte všechny krásy, které vidíte. Budete se cítit více inspirováni a budete mít více tvůrčí energie, pokud si dopřejete čas na načerpání nových sil.

Jděte na procházku 

Studie z roku 2014 zjistila, že lidé jsou často kreativnější, když chodí, než když sedí. Tato studie prokázala, že i krátká procházka může dočasně posílit některé formy myšlení, a podpořila tak předchozí studie, podle kterých může pravidelná fyzická aktivita hrát významnou roli při zvyšování a udržování kognitivních schopností.

Meditujte

Výzkum také ukázal, že některé formy meditace jsou spojeny se zlepšením tvůrčího myšlení. Ačkoli se meditace již dlouho používá jako metoda relaxace, novější studie ukázaly, že má i mnoho dalších zdravotních výhod.

Podle jednoho z výzkumů může praktikování tzv. meditace s otevřeným sledováním, při níž je člověk otevřený všem myšlenkám a pocitům, aniž by se soustředil na nějakou konkrétní věc, podpořit divergentní myšlení a tvorbu nových nápadů.

4. Rozptýlení a nuda

Rozptýlení je v dnešním technicky vyspělém a propojeném světě snadno dostupné. Zkuste si na chvíli dovolit nudit se, místo abyste každý volný čas trávili pomocí aplikací, her, e-mailů a návštěv webových stránek. V jedné studii předčili jedinci, kteří se nudili, v měření vynalézavosti ty, kteří byli spokojení, klidní nebo rozrušení. V jiné studii vědci zjistili, že nuda umožňuje lidem snít, což zvyšuje kreativitu. 

5. Modrá barva vašeho okolí

Podle psychologie barev mohou různé odstíny různými způsoby ovlivňovat nálady, emoce a jednání. Studie zjistily, že lidé raději přemýšlejí kreativněji, když jsou vystaveni modré barvě. Proč? Modrá barva může jedince inspirovat ke kreativnímu myšlení, má totiž tendenci vyvolávat pocit jistoty, toho že mohou zkoumat a být kreativní, protože je silně spojena s přírodou, klidem a pohodou.

Modrý lesk
Modrý lesk. Zdroj: Pixabay.com

Při rozvíjení své kreativity mějte na paměti trpělivost se sebou samými. Buďte k sobě laskaví. Zvykněte si vážit si procesu rozvíjení svých tvůrčích momentů, ať už je spojen s čímkoli.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *