Jak na ...

Oshova dynamická meditace: Jak začít?

Myslitel Osho a jeho meditace Mandala. Chcete rozjímat jako tento spisovatel? Jaké výhody má Oshova dynamická meditace a kdo to ten Osho vlastně byl? Pojďme se podívat, jak meditovat.

Proč byste měli jít do meditace?

Slyšeli jste někdy o indickém mysliteli Oshovi a jeho meditaci Mandala? Chcete rozjímat jako on a ulevit si tak od únavy? Přijít jednoduše na jiné myšlenky? Pro začátek si řekneme, kdo to ten Osho byl, a pak se podíváme na jednotlivé techniky Oshovy dynamické meditace.

Samotných důvodů, proč meditovat, je hned celá řada. Zejména se tento druh odpočinku používá ke zklidnění mysli a vyhnání černých myšlenek z hlavy. Meditace pomáhá žít pozitivně. Každá chyba totiž, jak učil Osho, je příležitostí se něčemu naučit.

Tip: Přečtěte si také o dalších důvodech a způsobech meditace.

Kdo byl Osho?

Jedná se o pseudonym. Osho [Ošo] byl Ind, vlastním jménem Rajneesh Chandra Mohan Jain. Spisovatel a guru. Narodil se 11. 12. 1931 a zemřel 19. 1. 1990. Vymyslel několik meditací, z nichž asi nejznámější se jmenuje právě Oshova dynamická meditace. Tento člověk byl myslitelem a uznávaným profesorem filosofie.

Oshova dynamická meditace
Osho – guru, který naučil svět meditovat

Každá chyba je příležitostí se něčemu naučit.

– Osho

Oshova dynamická meditace – jak na to?

Kvůli tomu, abyste mohli rozjímat, nemusíte chodit k placenému odborníkovi. Máme pro vás návod, jak si zameditovat sami v klidu v domácích podmínkách, třeba u vody. Na Oshově dynamické meditaci není nic složitého. Základem je zvolit si příjemné místo, kde budete mít klid a nic vás nebude rušit. Jen tak se důkladně soustředíte a rozjímání bude ku prospěchu. Samotná meditace má celkem pět částí a celkově zabere hodinu. O každé fázi si povíme její obsah. První tři stupně trvají 10 minut, poslední dva 15 minut.

5 fází – krok za krokem


  1. Nesystematické dýchání

    Dýchejte co nejrychleji a nejdynamičtěji. Soustřeďte se důkladně na svůj nos, který používejte k nádechům i výdechům. Nebojte se experimentovat – zkoušejte různé rytmy a tempa dechu. Relaxujte.

  2. Jakékoli vyjádření pocitů

    Žijeme v době, kdy jsme zvyklí zatajovat své myšlenky a zakrývat je. Vraťte se na chvíli do svého dětství a dejte průchod svým emocím. Úkolem tohoto kroku je dostat ze sebe to, co zatěžuje naši mysl, a realizovat se podle chuti. Právě teď máte příležitost se vyjádřit, jakkoli chcete – kreativně, třeba tancem, psaním, zpěvem, kreslením a tak podobně. Vykřičte se, zasmějte se, vzlykejte, zuřte, bouchejte pěstí do polštáře, výskejte blaženě, říhejte. Teď jste jen sami se sebou, a tak se můžete chovat jen v souladu se sebou samými. Když se uvolníte, opadne flustrace a obnoví se vám síly – fyzické i duševní. Této fázi meditace se odborně říká katarze.

  3. Skákání

    S rukama nad hlavou vyskakujte. Mějte uvolněná kolena a dopadejte na celé chodidlo, nikoli jen na špičky prstů. I když si budete myslet, že už „nemůžete“, není to tak. Ve skutečnosti máme mnohem více sil, než by se možná zdálo. A tak pokračujte. Při dopadu vždy vykřikněte: „Hu!“

  4. Stopka

    Na Oshovu dynamickou meditaci existuje speciální hudba a když náhle utichne, musíte okamžitě znehybnět.

  5. Uvolnění

    Zatančete si dle libosti. Cílem je cítit radost.

Meditace
Oshova dynamická meditace vyžaduje klidné místo. Zdroj: Pixabay.com

Oshova moudra – inspirujte se!

Meditaci provádějte nejlépe ráno a několik dní za sebou, abyste si ji zautomatizovali. Budete pak rádi, že jste si na sebe tu hodinku našli, protože dosáhnete dokonalé harmonie a síly. Osho měl pravdu, když tvrdil, že hlava zná jen otázky a srdce jen odpovědi. Oshova moudra, která uslyšíte v následujících dvou videích, jsou obohacující.

Skrývat své pocity a pravé Já? Nikoli. Osho už dávno věděl, že každý má právo být sám sebou. To mu nikdo vzít nemůže. Ani sebevětší manipulátor. Být přirozený podle něj znamená se uvolnit. A k nalezení pravdy nepotřebujeme nic jiného, než se naprosto zklidnit. Dozvídáme se jeho názory na víru, a nejen to. Podívejte se sami.

Základní právo člověka je být sám sebou.

– Osho

Všechny knihy vyšlé jeho jménem ve skutečnosti Osho nenapsal, jsou to zvukové záznamy převedené do psané podoby. Nejpůsobivější publikace nesou názvy Důvěrnost – Jak důvěřovat sobě samým a druhým lidem, Harmonie těla a mysli (s CD), Inteligence – Tvořivá odpověď na přítomnost nebo Kouzlo sebeúcty, Nepřekážejte sami sobě, O čakrách a na trhu je i spousta dalších Oshových knih.

Hlava zná jen otázky – srdce zná jen odpovědi.

– Osho

Dále nakladatelství vydalo bezpočet publikací na téma samotných meditací, které můžete provádět v různých formách. V těchto knihách Osho hovoří také o józe, již dneska známe jen jako fyzickou aktivitu, avšak myslitel ji zde přibližuje i z hlediska druhého významu – psychického. Lidé se totiž zaobírají stále týmiž negativními myšlenkami. Ty působí jako odpad, jenž se musí z mysli vyhnat. Vysypte tedy ten koš nepořádku ve své hlavě a žijte naplno.

Být přirozený znamená se uvolnit. A k nalezení pravdy nepotřebujeme nic jiného, než se naprosto uvolnit.

– Osho

Oshova dynamická meditace pod křídly odborníka

Kdo z jakéhokoli důvodu nechce rozjímat sám podle návodu nebo by rád vyzkoušel jiný druh meditace, může využít služeb profesionálů. Pod záštitou odborníka si budete jistí, že meditujete správně. Jděte ve stopách Osha, vyplatí se to pro vaše celkové zdraví.

A jestliže raději relaxujete s knížkou nebo u filmu či seriálu, inspirujte se našimi články Nejlepší knihy všech dob nebo výčtem kriminálek či seznamem komedií.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *